تئوری جدید ِ چگونگی ادغام فضا و زمان!

بیگ بنگ: یک بینش رادیکال و غیر معمول از جهان ما به وسیله پروفسور مارک ون رامسدونک از دانشگاه کلمبیا اعلام می دارد که یک تراشه مانند یک کامپیوتر کوانتومی همه برنامه نویسی جهان ما را در خود ذخیره کرده است به بیان ساده تر، جهانی که ما در اطرافمان می بینیم یک طرح از مجموعه نقش های ساده است. در واقع فیزیک شناخته شده ی ما فقط یک کد دو بعدی در تراشه ای کامپیوتری است که در یک دنیای سه بعدی ایجاد شده است.

6a00d8341bf7f753ef01b7c6dab984970b (1)
مارک انگشت خود را بر روی یک نکته کلیدی گذاشته است که چگونه فضا و زمان ادغام شده اند. گری هورویتس فردی که درباره گرانش کوانتومی در دانشگاه سنتا باربارا کالیفرنیا مطالعه می کند گفت: این ایده تفکر مردم را درباره گرانش کوانتومی عوض می کند هرچند که هنوز مورد قبول عام نیست. در سراسر این ایده نظریه های زیادی آمده است که نیازمند یک بینش عجیب است. وی ادامه داد او یکی از ستاره های نسل جدید است، ما در حال تلاش برای ساخت یک لغتنامه هستیم که به فیزیکدانان اجازه می دهد شرح پیچیده ی جهان ما را به اصطلاح های ساده تر ترجمه کنند.

اگر آنها موفق شوند می توانند بزرگترین قطعه ی پازل نظریه واحد را بیابند، چیزی که می تواند تمام نیروهای جهان ما را از مقیاس اتمی تا کهکشانی شرح دهد. قطعات پازل بطور خاص چیزی است که می تواند گرانش را در چهار چوب مکانیک کوانتومی شرح دهد. این نظریه واحد نیازمند شرح سناریوهای یک سیاهچاله در اولین لحظات جهان است. این نظریه نخستین بار در سال ۱۹۹۸ توسط جان مالدکنا یک اختر فیزیکدان نظری از پژوهشکده پرینستون برای توسعه خواص گرانش کوانتومی در تئوری ریسمان ها نوشته شد. بجای سیستم مکانیک کوانتومی آن را میدان کوانتومی نامید که اطلاعات در جهان چند بعدی ما می تواند ساده تر شرح داده شود. زبان ابعاد پایین تر فقط مانند یک تصویر سه بعدی است که از یک صفحه هولوگرام دو بعدی برجسته شده یا همانند یک بازی کامپیوتری سه بعدی از یک حافظه چیپ دو بعدی ایجاد شده است.”این دانشمند گفت: هیچ کس تاکنون واقعا آن را اثبات نکرده است، اما ما درباره ی هیچ چیزی در فیزیک مطمئن نیستیم.

بینش بزرگ او در مقالات معروف ۲۰۱۰ توضیح داده شده است که جایزه آن سال را از بنیاد تحقیقات گرانشی متعلق به خود کرد. او تصور کرد که جهان ما مثل یک کامپیوتر است که ویژگی های آن توسط کامپیوتر کوانتومی تعیین می شود که بجای داشتن اطلاعات بنیادی بیت عادی در هر دو حالت ۰ و ۱ قرار دارد. بیت های کامپیوتر کوانتومی “رامسدونک” باید ۰ و ۱ در هر زمانی وجود داشته باشد. برای این که این کامپیوتر کوانتومی محاسبات را هرگونه مفیدتر پردازش کند این کوبیت های فازی به وسیله ی پدیده ی درهم تنیدگی کوانتومی که در آن یک کوبیت برای معین شدن فاز همسایه کمک می کند به همدیگر مرتبط می شوند. برای داشتن فضا و زمان کلاسیک شما مجبور هستید تا تمام قطعات حافظه خود را به هم بپیچید. این دانشمند اضافه کرد همه این مجموعه سوالات از لغتنامه سوالات واقعی در مورد شکل گیری جهان ما هستند که ذخیره شده اند.

در اوایل این سال انجمن کانادایی فیزیک دانان و مرکز تحقیقات ریاضیات جایزه نظری ریاضی و فیزیک را به وی داد که ایده بکر او سهمی در نفوظ به مناطق مختلف فیزیک بنیادین که شامل تئوری ریسمان ها، میدان کوانتومی، گرانش کوانتومی و همچنین شامل تئوری پیشنهادی او در مورد ترکیب فضا و زمان است را اختصاص داد. کار “رامسدونک” در اصل در زمینه میدان تئوری ریسمان و گرانش کوانتومی نهفته است، زیرا از طریق این کار او تلاش کرد که به برخی از بزرگترین سوالات در زمینه فیزیک نظری پاسخ دهد. مانند: فضا چیست؟ زمان چیست؟ جهان چگونه آغاز شده است؟ چگونه آن تمام خواهد شد؟در داخل یک سیاهچاله چه چیزی وجود دارد؟ برخی از قابل توجه ترین سهم وی شامل مطالعه بر روی فعل و انفعالات بنیادی تئوری ریسمان ها با میدان های گرانشی و سایر میدان های کلاسیک با ترکیب تئوری میدان های کوانتومی در فضا و زمان صورت گرفته است.

منبع dailygalaxy

(7 نفر , میانگین : 4٫43 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=18621

رامین فخاری

نویسنده این مطلب: رامین فخاری، دانشجوی کارشناسی ارشد برق و قدرت از دانشگاه علم و صنعت و کارشناسی علوم سیاسی، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، زیست شناسی و تاریخ معاصر می باشد و به عنوان نویسنده در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۳ پاسخ‌ها

 1. بهمن گفت:

  بسیار پیچیده و بغرنج بود

 2. بهرام گفت:

  به نظر من ابعاد اضافی در نظریه ریسمانها یا نظریه f می توانند در جهان واقعی همان نیروهای گرانش و الکترومفناطیس و… باشند
  دومین مورد به عقیده من اینست که همه نیروها ناپیوسته و کوانتومی بوده و حتی زمان هم به نظر من واقعیتی کوانتیک و قیر پیوسته است

 3. بهرام گفت:

  آیا ممکن است خود زمان سه بعد داشته باشد بعنی مکعبی از زمان با ابعاد سه گانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.