تحقیق جدید در خصوص علت کاهش نور ستارۀ عجیب

6
121

بیگ بنگ: حدود یک سال پیش اعلام شد که نور ستاره ای موسوم به KIC 8462852 در فاصلۀ ۱۵۰۰ سال نوری از ما با الگویی نامتعارف در حال کم و زیاد شدن است. بررسی های زیادی در این خصوص انجام شده است، در تحقیقاتی که بتازگی منتشر شده اخترشناسان معتقدند فعل و انفعالات داخلی این ستاره، موجب چنین الگوی نوری عجیبی شده است.

به گزارش بیگ بنگ، یکی از عوامل کاهش نور این ستاره می تواند عبور سیاره ای باشد که به دور آن می گردد. اما عبور یک سیاره حدود یک درصد از شدت نور ستاره کم می کند. مورد عجیبی که در مورد این ستاره گزارش شده این است که در طول هفت سال اخیر تا ۲۲ درصد کاهش نور در آن ثبت شده است. پس مورد عبور سیاره نمی تواند توجیه کننده این تغییر عظیم باشد و حتما عامل دیگری دخیل میباشد.

یکی از تئوری ها این است که شاید غبار ناشی از عبور دسته ای از دنباله دارها باعث این کاهش نور شده باشد. تئوری دیگری می گوید شاید ستاره ای از کنار ستاره KIC 8462852 گذشته باشد و تعداد زیادی دنباله دار به سمت ستاره منحرف شده و باعث چنین کاهش نوری شده باشد. برای بررسی این تئوری، دو بار رفتار نوری ستاره در طی صد و چند سال اخیر مورد بررسی قرار گرفته است، هر بار با روشی متفاوت. بررسی اول که توسط خود گزارش دهندگان اولیه از دانشگاه ییل انجام شد، تغییر نور ستاره را توسط عکس های آرشیو دانشگاه هاروارد بین سالهای ۱۸۹۰ تا ۱۹۸۹ زیر نظر گرفتند و هیچ مورد مشکوکی مشاهده نشد. اما بار دوم که توسط محققان دانشگاه لوئیزیانا با روشی متفاوت انجام شد، گزارش شد که در طول این سالها نور ستاره تا ۲۰ درصد هم تغییر نور داشته است.

با این حال مشکلی وجود دارد: با اینکه این تئوری منطقی به نظر می رسد اما برای اینکه دنباله دارها باعث این کاهش نور باشند باید ۶۴۸۰۰۰ دنباله دار با قطر ۲۰۰ کیلومتر ستاره را احاطه کرده باشند که تا حد زیادی ناممکن است. یکی از تئوری ها عجیب دیگر این است که فرازمینی ها باعث این پدیده شده اند. به این صورت که آن ها با وسیله ای با سازه های غول آسا در حال مکیدن انرژی از ستاره هستند! با اینکه مخالفان این تئوری می گویند که اگر چنین چیزی ممکن بود، باید تلسکوپ ها مادون قرمز اثری از این ساختار عظیم فرا زمینی های در حال جمع آوری انرژی می یافتند.

alien-megastructure-starبرای آزمایش این تئوری ها، گروهی از دانشمندان (که البته تنها گروه نیستند) توسط رادیو تلسکوپ گرین بنک ویرجینیای غربی درحال جمع آوری سیگنال های آمده از این ستاره عجیب هستند. جیسون رایت، یکی از اعضای گروه تلسکوپ گرین بنک اعلام کرده که پروژه آنها ماه آینده بعد از گذشت ۱۵ ماه به آخر می رسد. او این ایده را مطرح کرده که شاید ابرهای میان ستاره ای باعث کاهش نور این ستاره شده باشند. هر چند او بر تئوری خودش تاکید چندانی ندارد.

تئوری دیگری که به تازگی برای این پدیده عجیب مطرح شده این است که این ستاره در مرحله انتقال قرار دارد و فعل و انفعالات درونی خود ستاره باعث این پدیده میباشد. در واقع این ستاره دستخوش یک تبدیل فاز درونی است که باعث فوران شدید بر روی سطحش می شود که گاهی نورهای منتشر شده را مسدود می کند و تلسکوپ های ما قادر به مشاهده آن هستند.

به عبارت دیگر، طبق این مطالعه جدید، به جای اینکه چیزی در سر راه این ستاره قرار گرفته باشد و از رسیدن نور آن به ما جلوگیری کند، شرایط درونی خود ستاره است که موجب کاهش روشنایی آن می شود. به گفته ی اتان سیگن اختر فیزیکدان:« این تنها می تواند ستاره ای باشد که به روشی کمتر شناخته شده، سخت در حال فعل و انفعال است؛ روشی که در آن فوران های عظیم دوره ای موجب کاهش شدن نورش می شود. و واقعیت این است که ستاره های این چنینی بسیار نادر هستند، و همین امر موجب گمراهی ما شده است». جزئیات بیشتر این پژوهش جدید در نشریۀ Physical Review Letters منتشر شده است.

از بین این تئوری ها هر چند فعالیت فرازمینی ها عجیب است اما به نظر یکی از جذابترین آنها هم هست. درست بودن این تئوری هم خوشحال کننده و هیجان انگیز است، هم ترسناک! به هر حال باید منتظر بمانیم تا ببینیم کدام یک از این تئوری ها داده ها را بهتر توجیه می کنند. نظر شما چیست؟ به نظر شما کدام تئوری محتمل تر است؟ و آیا فرازمینی هایی در آنجا وجود دارند که بتوانند اینگونه ما را به حیرت وا دارند؟

ترجمه: ابراهیم دبیری/ سایت علمی بیگ بنگ

منابع: sciencealert.com , livescience.com


6 دیدگاه ها

  1. با توجه به فاصله ۱۵۰۰ سال نوری اش از زمین که چندین هزار سال پیش این اتفاق حالا هر دلیلی که داره برای کم نور شدن این ستاره افتاده ما دوپایان هنوز دلیل را ندانسته و نمیدانیم . این عجیب تره دوستان
    اما دلیل هم میتواند ادغام دوستاره با هم و اضافات منفجر شده از حاصل این دوستاره به یکی شدن دور ستاره اصلی باشد .

  2. اگر یک تمدن فوق پیشرفته رو تصور بکنیم مطمئنا اونا برای تکنولوژی های پیشرفتشون نیازمند منابع انرژی قدرتمندتر از منابعی مثل منابع انرژی ضعیفی هستن که ما میشناسیم!پس نظریه عجیبی هم نیست

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.