تصاویر دیدنی از “شارون” قمر پلوتو منتشر شد!

بیگ بنگ: بزرگترین قمر پلوتو، شارون، به واسطه انتشار تصاویر جدیدی از ماموریت افق‌های نو توسط ناسا در مرکز توجه همگان قرار گرفت. این تصاویر جدید بهترین تصاویر رنگی با جزئیاتی بسیار دقیق از قمر شارون به شمار می‌روند که تاکنون از این جرم به ثبت رسیده‌اند.

charon-neutral-bright-releaseبراساس گزارش BBC، ناسا در تلاش است تمامی اطلاعات گردآوری شده توسط فضاپیمای افق‌های نو را که در تاریخ ۱۴ جولای از فاصله نزدیکی از پلوتو پرواز کرد، پردازش کند و انتظار می‌رود پردازش این اطلاعات تا سال ۲۰۱۶ به طول بیانجامد. دلیل کندی این روند فاصله زیادی است که میان افق‌های نو تا زمین وجود دارد در حالی که این فضاپیما همچنان در حال دور شدن از زمین است. این فضاپیما از زمان پرواز نزدیک از کنار پلوتو بیش از ۱۰۰ میلیون کیلومتر از این سیاره کوتوله فاصله گرفته‌ است و فاصله آن تا زمین به پنج میلیارد کیلومتر رسیده‌ است.

charon-detail-9-29-15اگرچه سرعت دریافت اطلاعات به شکلی طاقت‌ فرسا کند است،‌ اما دانشمندان هرگز از دریافت اطلاعات جدید از پلوتو خوشحالتر از اکنون نبوده‌اند و جدید‌ترین تصویر از شارون نیز به این خوشحالی افزوده‌ است زیرا سازه‌ها و ویژگی‌های ساختاری متنوعی از قبیل دره‌ها، کوه‌ها و پستی و بلندی‌های متنوعی در این قمر مشاهده کردند. آنچه بیش از دیگر ویژگی‌ها توجه دانشمندان را به خود جلب کرده‌ است، سیستمی وسیع از شکست‌ها و دره‌ها است که در میانه شارون خودنمایی می‌کنند و نشان از گذشته پرتلاطم زمینی این قمر دارند. در ویدئوی زیر که از تصاویر واقعی این ماموریت بدست آمده می توانید پرواز بر فراز قمر شارون را مشاهده کنید:

دانلود ویدئو

به گفته دانشمندان،‌ به نظر می‌آید کل پوسته کارون به واسطه این سیستم از هم شکافته‌ است. همچنین دانشمندان دریافتند نیمکره جنوبی این قمر از سطحی هموارتر برخوردار است که می‌تواند نشان از بازسازی سطح گسترده در این قمر باشد. به منظور توضیح این رویداد دانشمندان در حال بررسی نظریه‌ نوعی آتشفشان سرد به نام کریوولکانیسم هستند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: BBC

اطلاعات بیشتر: NASA

(6 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=36645
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.