بیگ بنگ: سازمان فضایی آمریکا(ناسا) سیاست‌ها و قوانین خود را به روز کرده است تا اطمینان حاصل کند که انسان دنیاهای جدیدی را که ما در حال کاوش آنها هستیم، آلوده نمی‌کند.

mm reflection jmبه گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، ناسا می‌خواهد مطمئن شود که انسان وقتی شروع به کاوش در فضا می‌کند و از آنجا به زمین باز می‌گردد، آلودگی میکروبی را با خود حمل نکند و موجب آلوده شدن سیارات دیگر و همچنین به همراه آوردن میکروارگانیسم‌های ناشناخته به زمین نشود.

“جیم برایدنستاین” رئیس ناسا در یک توییت اعلام کرد که این سازمان سیاست‌های خود را برای الزام به این تعهد در پیشبرد مأموریت‌های آینده “آرتمیس” به روز کرده است. وی نوشت: ما از اکتشافات علمی و محیط زیست زمین محافظت خواهیم کرد، ضمن آنکه اکتشافات پویای انسانی و نوآوری تجاری در ماه و مریخ را ممکن می سازیم.

در حالی که ناسا در حال ارسال مریخ نورد و سایر فضاپیماهای بدون سرنشین به ماه و مریخ است، نگران آلودگی‌های بیولوژیکی مرتبط با حضور انسان در این قمر و سیاره منظومه شمسی است. اگر ما هنگامی که اکتشافات انسانی را آغاز می‌کنیم، ناآگاهانه آلودگی‌های خود را به دنیاهای دیگر ببریم، زندگی فرازمینی را به خطر می‌اندازیم.

در عین حال، ناسا می خواهد مأموریت‌های آینده توسط فضانوردانی که به زمین باز می گردند، با معرفی آلودگی‌های موجود در فضا، موجب ایجاد تغییرات منفی در محیط زیست کره زمین نشود. ناسا دو دستورالعمل موقت را برای به روزرسانی خط مشی‌های خود صادر کرده است که اولین آنها به مأموریت‌های رباتیک و سرنشین‌دار در سفر به ماه و بازگشت از آن به کره زمین متمرکز شده است.

istock .ed.original“توماس زوربوچن” مدیر ماموریت‌های علمی ناسا توضیح داد: ما در حال تحقق هدف مهم خود برای اکتشاف پایدار ماه هستیم و همزمان از دانش آینده در این مناطق محافظت می کنیم، چرا که این مکان‌ها در شناخت ما از تاریخ سیاره زمین، ماه و منظومه‌شمسی دارای ارزش علمی زیادی هستند.

بخشنامه دوم نیز به آلودگی بیولوژیکی مأموریت‌های مریخ پرداخته است. ناسا می‌گوید از داده‌ها و تجربه‌های به دست آمده از طریق آزمایش‌های زمینی برای تدوین دستورالعمل‌ها و توسعه قابلیت‌ها برای نظارت بر فرآیندهای بیولوژیکی مرتبط با حضور انسان در اکتشافات فضایی استفاده خواهد کرد. هدف این بخشنامه همچنین توسعه فناوری‌هایی مانند ابزارها و تکنیک‌های موثرتر دفع زباله برای کاهش آلودگی است. ناسا امیدوار است تا سال 2024 مرد بعدی و نخستین زن را به ماه بفرستد و حضور انسانی پایداری را در ماه رقم بزند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: NASA

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه

  1. با درود :
    با توجه به اینکه سایت علمی است بهتر نیست به جای کلمه ریزاندامگان از معادل عمومی خودش ” میکروارگانیسم” استفاده می شد.
    با احترام