article-2385401-1B2C630B000005DC-496_634x343

بزودی میدان مغناطیسی خورشید طی سه تا چهار ماه آینده قطب‌های خود را معکوس می‌کند که این مسأله منجر به بروز توفان‌های فضایی و بروز اختلال در عملکرد ماهواره‌ها خواهد شد.

به گزارش ایسنا، معکوس شدن قطب‌های خورشید موسوم به حداکثر خورشیدی (Solar Maximum) هر 11 سال یک بار و در اوج فعالیت خورشیدی روی می‌دهد. این رویداد خورشیدی منجر به توفان‌های عظیم فضایی، تغییرات چشمگیر در دمای زمین و بروز اختلال در ارتباطات ماهواره‌ای و رادیویی می‌شود.

معکوس شدن میدان مغناطیسی خورشید به معنای واقعی کلمه یک رویداد بزرگ است. دامنه ی نفوذ مغناطیسی خورشید (که به نام هلیوسفر هم خوانده می شود) تا میلیاردها کیلومتر دورتر از مدار پلوتو نیز ادامه دارد. امواج دگرگونی هایی که در قطبیدگی این میدان رخ می دهد به کاوشگرهای ویجر که در آستانه ی ورود به فضای میان ستاره ای هم می رسد.

دکتر «تاد هوکزما» از فیزیکدانان دانشگاه استنفورد تأکید می‌کند: در این دوره از اوج فعالیت خورشید، طغیان انرژی خورشید باعث افزایش حجم پرتوهای کیهانی و فرابنفش بسمت زمین شده و بر دمای زمین بشدت تأثیر می گذارد. به گفته دکتر «تاد»، تغییر میدان مغناطیسی خورشید هر 11 سال یکبار و در اوج چرخه خورشیدی روی می دهد و حداکثر زمان باقی مانده تا حداکثر خورشیدی بعدی تنها سه تا چهار ماه است.

دوره قبلی حداکثر خورشیدی در سال 2000 میلادی روی داد و پیش بینی می شد که دوره بعدی بین سال های 2011 و 2012 روی دهد، اما این رویداد تا سال 2013 به تعویق افتاد. فیزیکدانان هشدار می دهند که دوره حداکثر خورشیدی سال 2013 پس از ابر توفان خورشیدی 1859 میلادی، یک از قوی ترین دوره‌ها بوده و منجر به وقوع توفان های فضایی عظیم،‌ اختلالات ماهوراه‌ای و رادیویی، انتشار پرتوهای اشعه ایکس و فرابنفش و به تبع آن تغییرات دمایی در سیاره زمین شود.

Read More : http://science1.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2013/05aug_fieldflip

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه