تلسکوپ فضایی کپلر در حالت ِ اضطراری است!

بیگ بنگ: ناسا از ورود تلسکوپ فضایی کپلر ناسا که در پائین‌ترین وضعیت عملکردی در حالت اضطراری قرار گرفته و میزان قابل ملاحظه‌ای سوخت مصرف می‌کند، خبر داد.

CfjaUXOW8AErRo8.jpg-largeبه گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، چارلی سوبک، مدیر ماموریت کپلر در مرکز تحقیقاتی ایمز ناسا اعلام کرد که پس از یک تماس برنامه‌ریزی شده با مهندسان عملیاتی کپلر در هفتم آوریل (۱۹ فروردین)، مشخص شد که این تلسکوپ در حال حاضر در وضعیت اضطراری قرار گرفته است. محققان در حال کار برای بازیابی کپلر از این حالت هستند زیرا این فضاپیما در حال حاضر میزان قابل توجهی سوخت مصرف می‌کند. از آنجایی که این تلسکوپ در فاصله بیش از ۱۲۰ میلیون کیلومتری زمین قرار دارد، حتی با سرعت نور هم هر پیام به حدود ۱۳ دقیقه زمان برای ارسال به زمین یا بالعکس نیاز دارد. از این رو، کپلر اکنون از اولویت دسترسی به ارتباطات زمینی در شبکه فضای عمیق ناسا برخوردار است.

کپلر تا روز چهارم آوریل (۱۶ فروردین) به طور کامل عملیاتی و در وضعیت خوبی بود. به گفته مهندسان این ماموریت، تلسکوپ حدود ۳۶ ساعت پیش از حرکت به سمت مرکز کهکشان راه شیری وارد حالت اضطراری شده است. هدف این ماموریت تمدید شده، ادامه شکار سیاره و ارائه اطلاعات برای بررسی ابرنواخترها، ستارگان جوان و سایر اجسام نجومی با استفاده از ریزهمگرایی گرانشی است.

kepler-k2-mission-1ماموریت اولیه ناسا برای این تلسکوپ که در سال ۲۰۰۹ به فضا پرتاب شده است، بررسی سیارات فرا خورشیدی در خارج منظومه شمسی بود. این ماموریت که در سال ۲۰۱۲ تکمیل شد، حدود ۵۰۰۰ سیاره فراخورشیدی را کشف کرد که بیش از ۱۰۰۰ مورد آنها تائید شده‌ اند. محققان امیدوارند بتوانند عملیات کپلر را به حالت عادی سابق آن برگردانند. در ژوئیه ۲۰۱۲، یکی از چرخهای واکنش ژیروسکوپی کمکی تلسکوپ از کار افتاد. دومین چرخ نیز در مه ۲۰۱۳ از کار افتاد. ماموریت K2 در سال ۲۰۱۴ آغاز و با استفاده از فشار تابشی خورشید برای جهت‌ دهی به تلسکوپ فضایی ادامه یافت.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: NASA

(18 نفر , میانگین : 4٫94 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=48316
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.