تماشای اجتماع سیاره‌ها را در سحرگاه از دست ندهید!

بیگ بنگ: اگر سحرخیز باشید، کافی است ساعتی پیش از طلوع خورشید رو به مشرق بایستید و اجتماع چهار سیاره ناهید، مشتری، مریخ و عطارد را کنار یکدیگر تماشا کنید. این پدیده‌ای نسبتا نادر است که هر سال یا هر چند سال یکبار رخ می‌دهد. آخرین بار شب‌های نخست بهمن سال گذشته بود که اجتماع سیاره‌ها‌ را بر فراز افق شامگاهی می‌دیدیم.

venus-mars-jupiter-regulus-9-18-2015-Greg-HOgan-e1442675719879خیلی‌ها در گذشته معتقد بودند اجتماع سیاره‌ها در آسمان خبر از حادثه‌ای خوب یا بد برای انسان‌ها ممکن است بدهد؛ در حالی که امروزه از نظر علم وجود هیچ رابطه‌ای بین پدیده‌های نجومی در آسمان با رخدادهای زمینی اثبات نشده است. در حقیقت سیاره‌ها در سحرگاه این شب‌ها فقط از دید ما زمینیان در آسمان کنار یکدیگر دیده می‌شوند. در حالی که میلیون‌ها کیلومتر از هم فاصله دارند و اگر به فرض شما فضانوردی در کره مریخ بودید، هرگز چنین اجتماعی از سیاره‌ها را نمی‌دیدید.

از کتاب علوم دوران مدرسه به یاد دارید ستاره‌ها، نقاط نورانی ثابتی در آسمان شب هستند و سیاره‌ها نقاط نورانی‌ای که میان آنها حرکت می‌کنند. البته حرکت سیارات این طور نیست که در لحظه وقتی نگاهشان می‌کنید، حرکتشان را احساس کنید. بلکه اگر چند شب پیاپی حرکت آنها را زیر نظر بگیرید، خواهید دید هر چند شب نسبت به شب‌های قبل جابه‌جایی مختصری بین ستاره‌ها داشته‌اند. این جابه‌جایی به‌ویژه در مورد سیاره‌های نزدیک‌تر مثل عطارد، ناهید و مریخ به وضوح مشخص است. سیاره‌ها نسبت به ستاره‌ها پرنورترند و با چشم غیرمسلح از آسمان شهرهای بزرگ مثل تهران نیز قابل تشخیص هستند.

اجتماع سیارات را چطور تماشا کنیم؟

برای دیدن اجتماع سیاره‌ها باید به جایی بروید که افق مشرق با ساختمان، درخت یا کوه پوشیده نشده باشد و طلوع خورشید را بتوانید به خوبی ببینید. اگر از بام منزل یا از پنجره خانه می‌توانید طلوع خورشید را به خوبی ببینید، همان‌جا محل خوبی برای تماشای اجتماع سیاره‌ها خواهد بود.

برای این کار به هیچ تلسکوپ یا دوربینی نیاز نیست. فقط دو چشم بینا می‌خواهد و بس. همان‌طور که در تصویر می‌بینید سیاره ناهید با درخششی خیره‌کننده حدود ساعت۵ و ۴۵ دقیقه بامداد در افق مشرق به خوبی آشکار است. همان زمان و کمی پایین‌تر سیاره سرخ‌فام مریخ را ببینید. سیاره‌ای که چند روز پیش شواهدی از آب مایع در سطحش پیدا شد و امید دانشمندان برای پیدا شدن انواعی از حیات را در جایی به‌جز زمین بسیار بالا برد.

2015-october-16-mercury-venus-mars-jupiterسیاره مشتری نیز با روشنایی درخشان و البته اندکی کم‌نورتر از ناهید در پایین مریخ به وضوح مشخص خواهد بود. پایین‌تر از این سه سیاره، در نزدیکی افق نیز می‌توانید سیاره نه‌چندان پرنور عطارد را پیدا کنید که البته شاید تشخیصش کمی سخت باشد. با طلوع عطارد، رفته‌رفته آسمان روشن‌تر می‌شود و کم‌کم باید به استقبال طلوع آفتاب بروید.

هنگام تماشای اجتماع سیارات به این نکات دقت کنید

اگر هر روز صبح، اجتماع سیاره‌ها را تماشا کنید، خواهید دید هر روز موقعیت‌شان نسبت به هم اندکی تغییر می‌کند. به طوری که خواهید دید دو سیاره مشتری و مریخ در سحرگاه ۲۶ مهر در فاصله بسیار نزدیکی از هم قرار خواهند گرفت و در روزهای بعد از هم دور خواهند شد. همین‌طور خواهید دید ناهید و مشتری در بامداد چهارم آبان بسیار به هم نزدیک خواهند شد و در روزهای بعد از هم فاصله خواهند گرفت. این جابه‌جایی سیارات در آسمان شب حتما شگفت‌زده‌تان خواهد کرد.

احتمال می‌دهم صبحدم چهارم آبان خیلی‌ها از دیدن این منظره در آسمان که دو جرم پرنور بسیار نزدیک به یکدیگر قرار گرفته‌اند شگفت‌زده شوند و عکس‌هایی با گوشی تلفن همراهشان بگیرند و در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند. حتی بعید نیست شایعاتی هم در این شبکه‌ها مطرح کنند. به هر حال در نظر داشته باشید اگر دیدن مناظر زیبای اجتماع سیارات در سحرگاه روزهای پیش رو را فراموش کنید، برای تماشای اجتماع سیاره‌های بعدی باید تا نیمه‌ اول آبان ۱۳۹۸ منتظر بمانید.

نویسنده: کاظم کوکرم

(12 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=37228
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۴ پاسخ‌ها

 1. ramin گفت:

  از اینجا فقط ناهید و مریخ پیدا بود ‎:|‎
  نمیدونم بقیشون کجا بودن ‎:/‎

  • نیما گفت:

   از کجا فهمیدی ناهید و مریخ بود؟ تلسکوپ داشتی؟
   احتمالا یا خیلی نزدیک به صبح بوده که نور خورشید اون ها رو در خود محو کرده و یا اینکه منطقه ای که بوده به دلیل روشنایی زیاد سبب شده که نتونی به درستی سیارات رو ببینی.

 2. کامران گفت:

  دو شب بود که من سر صبح تقریبا همون ساعت های پنج و نیم اینطورا، وقتی به آسمون نگاه میکردم، تقریبا به سمت طلوع خورشید، دوتا ستاره ی عجیب غریب می دیدم، که یکیش خیلی نورانی و تقریبا بزرگ بود و دیگری هم مثه همین عکس ها پایین ترش سمت جنوب غربیش قرار داشت که نورش کمتر بود… الان که این مطلبو میخونم واسم جالب شد ! حس خوبی داد ممنون.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.