تماشای مستقیم تولد یک ستاره

بیگ بنگ: ستاره شناسان با کمک گرفتن از تلسکوپ‌های رادیویی شاهد مرحله‌ای کلیدی از تولد ستاره‌ای بسیار سنگین شدند که ۱۸ سال است آن را تحت نظر دارند.

در این تصویر شبیه سازی شده، داده های مربوط به سال 1996 از ابرها و گرد و غبار این ستاره نشان داده شده است.

در این تصویر شبیه سازی شده، داده های مربوط به سال ۱۹۹۶ از ابرها و گرد و غبار این ستاره نشان داده شده است.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از همشهری، این ستاره ی جوان در فاصله ۴۲۰۰ سال نوری از زمین قرار داشته و به نظر می‌آید توسط ابرهایی دونات مانند احاطه شده‌ است. ابرها حرارت را کنترل کرده و باد کیهانی را یونیزه می‌کنند و ستاره‌ای را در میان فضا ایجاد می‌کنند و باعث می‌شوند ستونی طولانی و عمودی از غبارهای کیهانی در حلقه‌ دوناتی شکل ایجاد شود. نتیجه رصد‌های جدید لحظاتی پیش و پس از تشکیل این ستون را آشکار ساخته‌ است. این لحظات کلیدی توسط مجموعه تلسکوپ‌های رادیویی VLA که مجموعه‌ای از ۲۷ آنتن در صحرایی در مکزیک است، رصد شده و نتایج آن در مجله science منتشر شده‌ است.

به گفته محققان دانشگاه مکزیک این نتایج خارق‌ العاده‌است؛ به گفته آنها این پدیده، بادهای مدور در داده‌ های تحقیقاتی که در سال ۱۹۹۶ انجام شده‌ بود رصد شده و ۱۸ سال بعد،‌ یعنی در سال ۲۰۱۴ به فوران رو به بیرون مجزا و طولانی تبدیل شد. این ستاره نوزاد ۳۰۰ برابر درخشانتر از خورشید است و W75N(B)-VLA2 نام دارد. دانشمندان می‌گویند توانایی مشاهده رشد قابل توجه ستاره در زمان حقیقی پدیده‌ای بی‌نظیر است؛ زیرا این جرم فرصتی منحصر‌به‌فرد را برای مشاهده فرایند رشد ستاره در سال‌های آینده فراهم خواهد‌آورد.

در این تصویر شبیه سازی شده، داده های مربوط به سال 2014 از حلقه ی گرد و غبار گسترش یابنده این ستاره نشان داده شده است.

در این تصویر شبیه سازی شده، داده های مربوط به سال ۲۰۱۴ از حلقه ی گرد و غبار گسترش یابنده این ستاره نشان داده شده است.

تکنیک VLBI یا تداخل‌سنجی پایه تکنیکی برای مقایسه سیگنال‌های میان آنتن‌های رادیویی وسیع است تا این آنتن‌ها در کنار یکدیگر نقش تلسکوپی بسیار بزرگ را بازی کنند. یکی از یافته‌هایی که از مطالعه روی این ستاره نوزاد به دست آمده‌است، به یافته دیگری ارتباط دارد که در سال ۲۰۰۹ توسط دانشمندان پروژه JIVE به دست آمده‌است، این دانشمندان در آن سال موفق به ردیابی میدان مغناطیسی بزرگی در منطقه تولد ستاره شدند و گزارش کردند منطقه‌ای که ستاره را احاطه کرده هم‌راستا با این میدان مغناطیسی است.

اکنون به نظر می‌آید فوران بزرگ که طی ۱۸ سال برای چهارمین بار رخ داده‌ است نیز با این میدان مغناطیسی هم‌ راستا است، این به آن معنی است که مغناطیس نقشی کلیدی در تولد و شکل‌گیری ستاره‌ها به عهده دارد.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: BBC

(10 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=27014
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.