بیگ بنگ: ناسا اعلام کرد تلسکوپ جیمز وب در حال آماده‌‌سازی برای تنظیم نهایی است تا این رصدخانه بطور کامل برای آغاز فعالیت‌ خود در تابستان سال جاری آماده شود.

webbartistconception

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا،  به گفته‌ی ناسا، تجهیزات این تلسکوپ با استفاده از منابع متنوع نجومی کالیبره می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که همه چیز برای بررسی نخستین دوران کیهان آماده است.

“اسکات فریدمن”، دانشمند ارشد راه‌اندازی وب در موسسه تلسکوپ علوم فضایی در بالتیمور در بیانیه‌ ناسا گفت: ما توان عملیاتی ابزارها یعنی میزان نوری که وارد تلسکوپ می‌شود، به آشکارسازها می‌رسد و ثبت می‌شود را اندازه‌گیری خواهیم کرد. در حالی که هیچ تلسکوپی نمی‌تواند تمام فوتون‌هایی که به آن می‌رسد را به طور دقیق جمع‌آوری کند، با این حال مهندسان همچنان می‌خواهند توان عملیاتی این تلسکوپ را در چندین طول موج برای بررسی عملکرد وب در جمع‌آوری نور فروسرخ بدانند. “فریدمن” تاکید کرد از آنجا که این تلسکوپ در دو ماهه آخر فرآیند آماده‌سازی خود قرار دارد، مرحلۀ راه‌اندازی تقریبا به پایان رسیده است. وی افزود:‌ زمانی که ابزارها به درستی ارزیابی شوند، ما آماده خواهیم بود تا برنامه‌های علمی بزرگی را آغاز کنیم که منجمان و عموم مردم مشتاقانه منتظر آن هستند.

این تیم در طول فرآیند راه‌اندازی وب چندین تصویر از یک ستاره ثبت و منتشر کرد و یک هدف قابل توجه دیگر یعنی ابر ماژلانی بزرگ نیز به زودی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. اگرچه “فریدمن” نگفت که آیا این همسایه کهکشانی ما در تصاویر اولیه خواهد بود یا خیر اما خاطرنشان کرد که بررسی کهکشان‌ها برای کالیبره کردن هرگونه اعوجاج مفید خواهد بود.

Evolution of Infrared Space Telescopes
عکس مقایسه‌ای جیمز وب در طول موج فروسرخ با عکس‌های فروسرخ تلسکوپ اسپیتزر و تلسکوپ وایز

تلسکوپ فضایی جیمز وب از نظر وضوح تصاویر ستاره‌ای در میان تمامی ابزار نوری نیز مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. به گفته‌ی “فریدمن” هر ابزاری که تاکنون مورد بررسی قرار گرفته به درستی کار می‌کند اما فیلترهای دیگر و ابزاری موسوم به توری پراش(diffraction grating) که نور را به رنگ‌های تشکیل‌دهنده‌اش تبدیل می‌کند نیز باید مورد ارزیابی قرار بگیرد.

او می‌گوید: نور ستارۀ میزبان یک سیاره‌ی فراخورشیدی باید مسدود شود تا سیارات فراخورشیدی نزدیک به آن بدرخشند. در “مشاهدات سری زمانی” ما اندازه‌گیری می‌کنیم که چگونه اتمسفر یک سیاره فراخورشیدی نور ستارۀ خود را طی گذر از مقابل آن، جذب می‌کند؟ این کار به ما امکان بررسی و اندازه‌گیری خواص و اجزای جو سیاره را می‌دهد.

آخرین مرحله از فعالیت آزمایشی، مشاهده اهداف متحرک مانند سیارات، ماهواره‌ها، سیارک‌ها و دنباله‌دارها خواهد بود. “فریدمن” می‌گوید: مشاهده این موارد مستلزم آن است که جیمز وب جهت رصد خود را تغییر دهد. ما این قابلیت را با رصد سیارک‌هایی که سرعت‌های ظاهری متفاوتی دارند آزمایش خواهیم کرد.

“جیمز وب” که با عنوان “ماشین زمان” نیز توصیف می‌شود می‌تواند تصاویری از نخستین دوران کیهان ثبت نماید و از آن دوران رمزگشایی کند. این تلسکوپ به گونه‌ای طراحی شده که قادر به رصد اجرام در نور فروسرخ باشد. ما این پرتوها را به صورت گرما حس می‌کنیم بنابراین تمامی تجهیزات به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در دمای بسیار پایین کار کنند. “وب” اگرچه تاکنون تصاویری آزمایشی به منظور همترازی خود ثبت و منتشر کرده اما برای مشاهده اولین عکس‌های رسمی آن باید تا تابستان منتظر بمانیم.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: space.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.