بیگ بنگ: محققان وزارت انرژی آمریکا توانسته‌اند به منظور آنچه تامین نیاز ماموریت های سرنشین دار و بدون سرنشین ماموریت های فضایی ناسا اعلام شده است، با از سرگیری فعالیت های مرتبط در یک آزمایشگاه قدیمی، 50 گرم پلوتونیوم 238 تولید کنند.

cassiniتولید این میزان پلوتونیوم در آزمایشگاه ملی «اوک ریچ» در وزارت انرژی آمریکا صورت گرفت و محققان این آزمایشگاه که از دهه 1980 فعالیتی در زمینه تولید پلوتونیوم نداشت، درصدد افزایش قابلیت های تولید آن به میزان سالانه 1.5 کیلوگرم هستند. براساس این گزارش، برخلاف سایر ایزوتوپ ها، پلوتونیوم 238 تا حد زیادی پایدار است و تشعشعات خطرناک قابل توجهی هم ندارد که این عنصر را برای یک سری کاربردهای علمی از جمله تولید انرژی حرارتی، مناسب می سازد.

جان گرونسفلد، معاون برنامه ماموریت علمی ناسا اظهار کرد: این دستاورد چشمگیر نشانگر یک رنسانس جدید در اکتشاف سامانه ی خورشیدی است. سیستم‌های نیروی رادیوایزوتوپی یک ابزار حیاتی در تامین نیروی نسل آینده مدارگردهای سیاره‌ای، فرودگرها و کاوشگرها برای آشکارسازی اسرار جهان هستند. پلوتونیوم 238 سوختی است که مریخ نورد کنجکاوی ناسا را در مریخ به جلو می‌راند. همچنین فضاپیمای افق های نو با کمک آن به سیاره کوتوله پلوتو و فراتر از آن سفر کرده و کاوشگر ویجر نیز با پلوتونیوم پس از 38 سال از آغاز سفرش در اعماق فضا در حرکت است.

pu-238-restart-1سال گذشته ناسا اعلام کرد که میزان پلوتونیوم 238 باقی مانده تنها برای ساخت سه باتری دیگر برای ماموریت‌های فضایی کافی بوده و باید میزان بیشتری تولید شود. پلوتونیوم 238 با نوع پلوتونیوم مورد نیاز برای استفاده از سلاحهای هسته‌ای و نیروگاههای برق متفاوت است. این نوع پلوتونیوم به اورانیوم 234 تجزیه شده و گرمای بسیار زیادی تولید می‌کند که می‌توان آن را به انرژی الکتریکی برای باتری‌های هسته‌ای ناسا موسوم به ژنراتورهای ترموالکتریک رادیوایزوتوپ تبدیل کرد. این گرما از مزیت دیگری برخوردار بوده که از یخ زدن ابزارهای علمی در سرمای منجمد کننده فضا جلوگیری می‌کند.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع: gizmag.com , ibtimes.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه

    1. الان این چیزی که شما گفتی حتما در آینده عملی میشه. فقط اون 42 اس بعیده. نهایتا فک کنم 20 اس. 128 ترابایت هم خیلی زودتر بهش میرسن. باطری اتمی هم که حتما !