جرم کهکشان راه شیری حدود ۷۰۰ میلیارد خورشید!

0
214

بیگ بنگ: جرم کهکشان راه شیری همیشه برای اخترشناسان یک پرسش چالش برانگیز بوده است، به همین منظور برای پاسخ به این پرسش محققان دانشگاه مک مستر در اونتاریو، کانادا با انجام محاسباتی جدید جرم دقیق ِ کهکشان راه شیری را حدود ۷۰۰ میلیارد خورشید براورد کردند.

تصویری هنری از کهکشان راه شیری
تصویری هنری از کهکشان راه شیری

براساس گزارش نشنال‌جئوگرافیک، جرم کهکشان راه‌شیری را در حالی ۷۰۰ میلیارد برابر جرم خورشید تصور کنید که این کهکشان نسبت به بسیاری از دیگر کهکشان‌ها بسیار کوچک است. برای درک بهتر وزن راه‌شیری بهتر است بدانید جرم خورشید حدود ۳۳۰۰۰۰ بار بیشتر از زمین است. این ارقام به نظر جنون‌آمیز می‌آیند اما در علم نجوم،‌ تخمین جرم‌های کیهانی بخش مهمی از روند درک چگونگی شکل‌گیری کهکشان‌ها و سرنوشت نهایی آنها را تشکیل می‌دهد.

به گفته گوئندولین ادی دانشجوی دکترای دانشگاه مک‌ مستر در کانادا، درک درست از جرم کهکشان راه‌شیری،‌ آن را در موقعیت کیهانی واضح‌تری قرار می‌دهد. افرادی که روند تکامل کهکشان‌ها را مطالعه می‌کنند، ارتباط میان جرم و روند تکامل آن را مورد بررسی قرار می‌دهند. درصورتی که بتوان حدس دقیق‌تری از جرم کهکشان راه‌شیری در اختیار داشت، می‌توان درک بهتری از روند تولد و تکامل آن نیز در اختیار داشت.

01-milky-way-weigh.adapt.1190.1برای محاسبه جرم یک کهکشان باید عوامل زیادی را در نظر گرفت. جرم یک کهکشان شامل وزن ستاره‌ها، سیاره‌ها،‌ قمرها و گازها، غبارها و دیگر مواد کیهانی است. و اینها تنها مواد مرئی هستند، نباید ماده تاریک را به فراموشی سپرد. دانستن این حقیقت که انسان در میانه تمامی موادی قرار گرفته که قصد محاسبه جرم آن را دارد،‌ کار را دشوارتر خواهد‌ ساخت. از آنجایی که چشم‌انداز انسان نسبت به جهان اطرافش خورشید‌ مرکز است، همه‌ چیز را از موقعیت خورشید می‌بیند از این رو در انجام محاسبات باید موقعیت و حرکات خورشید را نیز در نظر داشته باشد.

از این رو ادی شیوه‌ای جدید را برای محاسبه حرکات و شتاب خوشه‌های کروی، گروه‌هایی کروی از ستاره‌ها که رقتاری اقماری دارند و در مدار هسته‌ای کیهانی در حرکتند، در پیش گرفت. با استفاده از این تکنیک جدید،‌ دقیق‌ترین تخمین از جرم کیهانی به دست آمده‌ است. تا پیش از این تخمین،‌ جرم کهکشان راه شیری رقمی میان جرم ۱۰۰ میلیارد تا یک بیلیون خورشید برآورد شده‌ بود. دانشمندان همچنین تخمین زده‌اند که ۸۸ درصد از جرم کهکشان راه‌شیری را ماده تاریک تشکیل داده‌ است. جزئیات بیشتر این پژوهش در Astrophysical Journal منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: nationalgeographic.com


دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.