بیگ بنگ: احتمال آن بسیار کم است که تغییرات نوری توجیه ناپذیر در ستاره ی مرموز واقع در صورت فلکی ماکیان، اثراتی از موجودات فرازمینی باشد. در فاصله‌ ی 1480 سال نوری از زمین یکی از بزرگترین رازهای چند دهه‌ی اخیر همچنان سرپوشیده مانده است و جستجو ادامه دارد.

تصویری هنری از اجرام اطراف ستاره ی عجیب
تصویری هنری از اجرام اطراف ستاره ی عجیب

به گزارش بیگ بنگ، شما در صورت فلکی ماکیان (قو) نوری کم سو و ظاهرا معمولی می بینید که نامی به ظاهر معصوم و مظلوم به نام ستاره تبی(Tabby) دارد. به پاس زحمات ستاره شناس دانشگاه ایالت لوئیزیانا یعنی تابتا بوياجيان نام این ستاره را تبی گذاشته‌اند. بوياجيان یکی از محققان ارشدی بود که فعالیت های ارزشمندی در خصوص رفتار آن ستاره به انجام رساند. این ستاره به خاطر نوسانات شدید نوری اش، موجب ِ حیرت بسیاری از اخترشناسان شد. آنان از ابزارهای زیادی برای پرده برداشتن از راز این ستاره استفاده کرده اند، از تلسکوپ فضایی هابل گرفته تا تلسکوپ عظیم 10 متری کک در هاوایی.

این ستاره توسط تلسکوپ فضایی کپلر در طی بررسی بیش از 150 هزار ستاره در راه شیری کشف شد. کپلر در جستجوی ستاره هایی بود که سیاراتی هم اطراف شان وجود دارد. به محض عبور سیاره ای از مقابل یک ستاره، ستاره شناسان به ضبط نور محو شونده می پردازند تا اندازه و مدار سیاره را تعیین کرده و به اطلاعات دیگری هم دست یابند. با تمامی این بررسی ها، کپلر بیش از 2300 سیاره جدید رصد کرد که میزبان ستارگانی در صورت های فلکی ليرا و قو بودند.

این نمودار نشان دهنده انحراف بزرگی در میزان روشنایی KIC 8462852 در حدود 800 روز میباشد، که 1500 روز بعد از یک سری انحراف های بزرگتری تا 22 درصد به وقوع پیوستند. هنگامی که سیاره ای بیگانه از مقابل ستاره میزبان عبور می کند، میزان کاهش شدت نور فقط کسری از یک درصد میباشد. روشنایی عادی ستاره، "1.00" بعنوان مبنا درنظر گرفته شده است.
این نمودار نشان دهنده انحراف بزرگی در میزان روشنایی KIC 8462852 در حدود 800 روز میباشد، که 1500 روز بعد از یک سری انحراف های بزرگتری تا 22 درصد به وقوع پیوستند. هنگامی که سیاره ای بیگانه از مقابل ستاره میزبان عبور می کند، میزان کاهش شدت نور فقط کسری از یک درصد میباشد. روشنایی عادی ستاره، “1.00” بعنوان مبنا درنظر گرفته شده است.

از میان ستارگانی که کپلر در بررسی هایش رصد کرد، می توان به ستاره تبی با نام علمی KIC 8462852 اشاره کرد. بر خلاف سایر ستارگان، نور این ستاره به طرز کاملا غیر قابل پیش بینی کم می شود. اجرام موجود در مدار الگوهای قابل تکراری به وجود می آورند و همین عامل، ستاره شناسان را بر آن داشت تا نسبت به یافتن توضیحات جایگزین اقدام نمایند. آیا احتمال دارد این ستاره متغیر باشد؟ بسیاری از ستارگان دستخوش تغییرات فیزیکی قرار می گیرند، مثل نوسان، ارتعاش یا حتی انفجار که منجر به ناپایدار بودن روشنایی آنها می گردد. خیر. ستاره های پایدار و با ثبات به مانند خورشید با نوری پیوسته به درخشش خود ادامه می دهند.

این ستاره در بازه های زمانی نا منظم حتی تا 22 درصد هم با کاهش شدت نور مواجه می شود. ستاره ها پس از مواجه شدن با کاهش شدت نور ، مجددا درخشش خود را بدست می آورند اما بر طبق گفته های اخترشناسان، نحوه ی تغییر در شدت نور این ستاره با همه ستاره ها فرق دارد. پژوهشگران احتمالات زیادی را مطرح کردند که از جمله آنها می توان به خطای دستگاه ها و ابزارها، موقعیت ستاره، حلقه های گرد و غبار پیرامون ستاره های جوان و در حال تکامل و نوساناتی اشاره کرد که باعث پنهان گشتن آن در پشت ابرهایی از گرد و غبار می شود. این ابرها کارایی ندارند زیرا در اثر نور ستاره گرم شده و گرما ساطع می کنند. ما به کمک تلسکوپ های مادون قرمز می توانیم به شناسایی آنها بپردازیم.

ستاره تبی با قدر 11.7+ در صورت فلکی قو بر فراز آسمان جنوب غربی در اواخر اکتبر درخشش می یابد. با یک تلسکوپ 6 اینچی یا بزرگتر، این ستاره به وضوح مشخص است.
ستاره تبی با قدر 11.7+ در صورت فلکی قو بر فراز آسمان جنوب غربی در اواخر اکتبر درخشش می یابد. با یک تلسکوپ 6 اینچی یا بزرگتر، این ستاره به وضوح مشخص است.

بوياجيان و تیمش که سرسختانه به دنبال پاسخ بودند، این فرضیه را مطرح کردند که ابر بزرگی از دنباله دارها شاید عاملی پنهان در ورای نوسانات نوری ایفای نقش کند. این دنباله دارها را تصور کنید، اجرام ظریفی که به بخش های کوچکتری تقسیم می شوند و با گذشت زمان، تغییراتی پر هرج و مرج و نامنظم در شدت نور این ستاره پدید می آورند.

احتمال عجیب تری هم وجود دارد. جیسون رایت، استادیار نجوم در ایالت پن، توجه ما را به احتمال وجود تمدن فرازمینی جلب می کند. اگرچه این احتمال ضعیف است، اما او میخواهد ما به این نکته توجه داشته باشیم که تمدن فرازمینی شاید سازه ای بزرگ به نام “کرۀ دايسون” در اطراف ستاره ی خود ایجاد کرده است. کره ی دايسون را کره‌ای فرضی توصیف کرده‌اند که پیرامون یک ستاره قرار دارد. این کره از پنل های خورشیدی عظیمی ساخته شده که قابلیت جذب انرژی ستاره و تبدیل آن را به الکتریسیته دارد، این انرژی می تواند برق مورد نیاز یک جامعه‌ی فناوری محور را تامين کند.

تلسکوپ گرین بنک بزرگترین تلسکوپ قابل هدایت دنیاست و بشقاب آن در حدود 110 متر میباشد که 2.3 جریب فضا را اشغال می کند. تلسکوپ فوق در حال حاضر با هدف جستجو برای سیگنال های رادیویی موجودات فرازمینی از ستاره تبی مورد استفاده قرار می گیرد.
تلسکوپ گرین بنک بزرگترین تلسکوپ قابل هدایت دنیاست و بشقاب آن در حدود 110 متر میباشد که 2.3 جریب فضا را اشغال می کند. تلسکوپ فوق در حال حاضر با هدف جستجو برای سیگنال های رادیویی موجودات فرازمینی از ستاره تبی مورد استفاده قرار می گیرد.

حالا هزاران پنل (صفحه) بزرگ را در مراحل مختلف ساخت در نظر بگیرید که به دوره ستاره تبی می چرخند. شاید توضیحی برای این فراز و نشیب رازآلود داشته باشید. توضیح تان غیر معقول است و در ظرف ذهن نمی گنجد، نه؟ اما احتمالا راهی برای تصدیق آن موجود باشد. تمدنی که به لحاظ فناوری پیشرفت های قابل توجهی داشته، احتمالا می تواند به مانند انسان ها از فواصل بسیار نیز به برقراری ارتباط بپردازد.

ما از رادیو و تلویزیون استفاده می کنیم، که هر دو با فرکانس های کاملا مشخص و محدودی محتوا را پخش می کنند. هر بار که کانال های رادیو را عوض می کنید و هر ایستگاهی را که برای گوش دادن انتخاب می کنید، امواج رادیویی قدرتمندی را با آهنگ ِ نوسان و فرکانس مشخصی منتشر می کند. فرآیندهای طبیعی با گسترش وسیع فرکانس ها، بی ثبات و موقتی اند. اگر ما در فرکانس مشخصی سیگنالی قویی از اطراف ِ ستاره تبی دست یابیم، می توان با پشتوانه احتمال گفت که گونه های فرازمینی به انتقال سیگنال ها می پردازند.

یکی از احتمالات در خصوص نوسانات نوری عجیب ستاره تبی می تواند "کره‌ی دايسون" ساخته شده توسط موجودات فرازمینی پیرامون ستاره باشد تا بتوانند ازاین طریق نیروی آن را مهار کنند.
یکی از احتمالات در خصوص نوسانات نوری عجیب ستاره تبی می تواند “کره‌ی دايسون” ساخته شده توسط موجودات فرازمینی پیرامون ستاره باشد تا بتوانند ازاین طریق نیروی آن را مهار کنند.

پس چطور این کار را انجام دهیم؟ از کجا می شود دریافت آنها با چه فرکانس هایی نسبت به ارسال سیگنال اقدام می نمایند؟ خب، باید به تلسکوپ رادیویی گرین بنک که بزرگترین تلسکوپ قابل ِ هدایت دنیاست، متوسل شد. باید از یک ابزار سازمان ستی- SETI – جستجو برای هوش فرا زمینی – هم استفاده کرد که می تواند باریکه های بزرگی از پهنای باند را بطور همزمان، از میلیاردها کانال رادیویی مختلف بررسی کند. این دقیقا همان چیزی است که چهارشنبه شب (26 اکتبر) در پروژه Breakthrough Listen به وقوع پیوست. در این پروژه با سرمایه گذاری 100 میلیون دلاری سرمایه گذار روسی به نام يوری ميلنر، دانشمندان به جستجوی حیات هوشمند در جهان می پردازند.

اختر شناسان دانشگاه برکلی کالیفرنیا به مدت هشت ساعت به سیگنال های ارسالی از ستاره تبی گوش دادند تا علائم احتمالی از وجود تمدن فرازمینی را بررسی کرده باشند. آنها در دو ماه آینده شب های بیشتری را برای این کار اختصاص خواهند داد. تجزیه و تحلیل داده ها که در حدود یک ماه به طول می انجامد، در دستور کار اختر شناسان قرار دارد. امیداواريم سیگنالی توسط موجودات فرازمینی ارسال شده باشد، گرچه بسیار بعید به نظر می رسد!

ترجمه: منصور نقی لو/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: universetoday.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

5 دیدگاه

  1. موجودات فرازمینی قطعا وجود دارند خود ما انسانها هم یک نوع موجود فضایی هستیم لازم به ذکر است که تو همین زمین خودمون میلیاردها نوع موجود وجود دارد از گاو بگیر تا انواع حشرات ما با اکثر این موجودات تشابهاتی داریم مثل غذا خوردن اب خوردن نفس کشیدن تنها وجه تمایز ما انسانها هوشمندی و خوداگاهی اوست اگر به میلیونها سال پیش برگردیم میبینیم که زمین در تصرف دایناسورها بود و انها صدها میلیون سال حاکم زمین بودند اگر به عنوان یک فرازمینی به این مسئله فکر کنیم فقط یک سیاره از میلیاردها سیاره که در تصرف موجودات غیرهوشمند است میرسیم پس جهان نامتاهیست و موجودات فرازمینی هم وجود دارند ولی اینکه انها چه شکلی و چه رفتاری دارند به هیچ عنوان قابل پیشبینی نیست!

  2. تمدنی تا این حد پیشرفته اگه اونجا بود نسبت به نزدیکترین همسایه اش بی تفاوت نمیماند

    1. عزیز سرعت نورم در نظر بگیریم برای اون تمدن پیشرفته که واقعا دهه ها و صده ها میشه گفت از ما جلوترن چون تونستن با سرعت نور حرکت کنن یا سیگنالی ارسال کنن پس با در نظر گرفتن سرعت نورم همون ۱۴۸۰ سال نوری طول میکشه تا اون تمدن با ما ارتباط برقرار کنه نمیشه گفت خیلیم نزدیکه شاید میشه گفت با توجه به ابعاد کیهانی کهکشان راه شیری خودمون بله فاصله ای نیست ولی باید اینو در نظر گرفت اولا اون موجود چه نوع موجودی است. موجود نهایت خیلی پیشرفته باشه با سرعت نور بتونه بیاد سمت منظومه ما

  3. با توجه به فاصله ۱۴۸۰ سال نوری در بهترین حالت هزاران سال طول میکشه که اونها با ما ارتباط برقرار کنن البته این زمان در خصوص ما که تمدن عقب مانده تری هستیم شاید چند صد هزار سال زمان برای ارسال پیام نیاز داشته باشیم. در هر حال شاید زمانیکه پیغاممون به هم میرسه یکی یا هر دو تمدن منقرض شده باشند حالا به هر علتی. پس بنظرم نسل ما نباید خیلی خودشونو درگیر این مساله کنن شاید نوادگان بسیار دور ما بتوانند پرده از اسرار آن بگشایند.

  4. آره بعید به نظر میرسد که پیدا بشه.اصلا چه کاری هست که موجود فرازمینی پیدا کنیم.خودمون به اندازه کافی با همدیگر مشکل داریم نیازی به موجود هوشمند دیگری نداریم.