جستجوی موجودات هوشمند فرازمینی با استفاده از ریزهمگرایی گرانشی

بیگ بنگ: آیا در این کیهان پهناور ما تنها هستیم؟ این سوال بزرگی است که جواب به آن می تواند اندیشه و نگاه انسان را به کیهان تغییر دهد. جواب این سوال امروز از دایره نوشتارهای علمی تخیلی پا فراگذاشته و موضوع تحقیقاتی روز است. امروزه کیهان شناسان و منجمان پیشنهادهای علمی دارند که به این سوال جواب بدهند. اگر انسان تنها موجود هوشمند عالم نباشد در این صورت سوال این است که چگونه می توانیم آنها را پیدا کنیم.

ناحیه ای از هسته کهکشان که توسط پروژه OGLE برای رویدادهای ریزهمگرایی گرانشی رصد می شود

ناحیه ای از هسته کهکشان که توسط پروژه OGLE برای رویدادهای ریزهمگرایی گرانشی رصد می شود

به گزارش بیگ بنگ به نقل از انجمن فیزیک ایران، سهراب راهوار استاد اختر فیزیک و کیهان شناسی دانشگاه صنعتی شریف در مقاله اخیر خود به این پرسش پرداخته است. پیشنهاد راهوار استفاده از اثر همگرایی گرانشی ضعیف (Gravitational Microlensing) به عنوان تلسکوپ های طبیعی است. طبق پیش بینی نظریه نسبیت عام اجرام در کیهان به صورت لنز گرانشی عمل می کنند و می توانند نور ستاره ها و یا هر منبع دیگری را تقویت کنند.

در حال حاضر سالانه بیش از ۲۰۰۰ نمونه رصدی از اثر ریز همگرایی گرانشی در جهت هسته کهکشان رصد می شود. ایده درخشان ِ راهوار چنین است « در صورتی که یکی از این ستاره های لنز شده داری سیاره ای قابل زیست با موجود هوشمند باشد. این تلسکوپ های طبیعی می توانند اطلاعات آن سیاره را تقویت شده به ما برسانند.»

short prom dresses

سهراب راهور استاد اخترفیزیک و کیهان‌شناسی دانشگاه صنعتی شریف

حال سوال این است که ما باید به دنبال چه سیگنالی از این سیاره باشیم. جواب این سوال در ایده طرح SETI وجود دارد. پروژه ستی پروژه جستجوی موجودات هوشمند فرا زمینی است که به دنبال سیگنال های رادیویی آسمان را رصد می کند. ایده این مساحی ها این است که موجودات هوشمند مانند ما انسان ها اطلاعات را در باندهای فرکانسی باریک رادیویی (مانند رادیو، مخابرات، …) قرار داده و منتقل می کنند.

پیشنهاد سهراب راهوار این چنین است که همگرایی گرانشی تلسکوپ کمکی پروژه ستی خواهد بود. سیگنال های رادیویی موجودات هوشمند توسط تلسکوپ هایی که طبیعت در اختیار ما قرار داده شده تقویت شده و به ما خواهند رسید. رصدهای آینده در طول موج رادیویی مانند  Square Kilometre Array در حالت خوشبینانه معادله دریک-Drake equation (معادله ای که احتمال تعداد موجودات هوشمند را محاسبه می کند) می توانند نمونه ای از این سیارات را برای سیگنال معنادار رادیویی رصد کند و دریچه ای جدید برای فهم ما از کیهان بگشاید.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: The Astrophysical Journal

(22 نفر , میانگین : 4٫95 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=54908
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۵ پاسخ‌ها

 1. alaa گفت:

  مطمین باشید هوشمندی نیست هرچه باشد هوشمند نیست وگرنه منطقی باید اونا هم دنبال ما میبوندن؟؟؟؟

 2. مصی گفت:

  سهراب راهوار…خیلی استاد بدیه که حتی نمیتونست فارسی رو درست صحبت کنه…

 3. بهروز گفت:

  اخیراً ناسا اعلام کرده که چندین سال است با موجودات فرازمینى در تماس است و ارتباط دارد. آیا مى توان به این خبرها باور داشت؟

 4. بهرام گفت:

  اگر نور از شیشه بگذرد ابتدا سرعتش کم می شود . دوباره هنگام خروج از شیشه به سرعت اول بر می گردد. انرژی لازم برای افزایش سرعت از کجا تامین می شود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.