بیگ بنگ: جهان یک روز نابود خواهد شد و میمیرد و این مسله ای است که دانشمندان همگی بر آن اتفاق نظر دارند، اما اینکه دقیقا چگونه و چه وقت این اتفاق می افتد بیشتر یک امر مبهم است و با پیش بینی های فعلی که چنین اتفاقی را ده ها میلیارد سال در آینده ای دور بعد از خاموش شدن و مرگ ِ خورشید احتمال میدهند، چیزی نیست که ما واقعا در موردش نگران باشیم. اما اگر پیش بینی های فعلی مان غلط باشند چی؟

UniverseEnd2_web_1024به گزارش بیگ بنگ، تیمی از محققان بر روی یک فرضیه تحقیق کرده اند و با در نظر گرفتن بدترین حالت ممکن، دریافتند که زودترین زمانی که جهان میتواند به طور غیر منتظره ای به پایانش برسد، 2.8 میلیارد سال از همین حالاست. سرپرست محققان، سائز گومز از دانشگاه لیسبون پرتغال از طریق سایت New Scientist به جاکوب آرون گفت که ما در امانیم. سناریو یا حالتی که سائز گومز رویش تحقیق میکرد به نام “شکافتگی بزرگ(Big Rip)” شناخته می شود و به سرعت دارد به یک نظریه برتر درباره اینکه جهان چگونه به پایان میرسد، تبدیل میشود.

برای آنهایی که درباره ی مرگ اندوهناک جهانمان مطالعه آنچنانی نداشته اند، روش های اندکی برای اینکه این اتفاق بیفتد وجود دارد اما سناریوی برتر چیزی شبیه این خواهد بود: جهان به گسترش خود در سطح فزاینده ای ادامه میدهد تا اینکه سرانجام ستاره ها میمیرند، همه اجرام از هم جدا میشوند و پایان میابند و جهان به حدی سرد میشود که از چیزی که به “مرگ حرارتی” معروف است رنج میبرد. همچنین نظریه ی “برخورد عظیم” نیز وجود دارد جایی که جهان در حال گسترش بالاخره با خود برخورد میکند و درهم میشکند.

اما فیزیکدانان از زمان اکتشاف انرژی تاریک، در فکر یک چاره ی دیگر بوده اند. متخصص”پایان ِ کیهان”، روبرت کالدول از دانشگاه دارتموث در سال 2003 در پاسخ به سایت New Scientist گفت: تا کنون فکر میکردیم که جهان یا یک برخورد عظیم خواهد داشت و یا اینکه برای همیشه تا بینهایت گسترش خواهد یافت. ولی ما احتمال سومی به نام “شکافتگی بزرگ” را نیز پیدا کرده ایم. اساس نظریه ی شکافتگی بزرگ این است که میگوید سرعت گسترش جهان هستی در تمام زمان در حال تندتر شدن است و این افزایش سرعت توسط انرژی تاریک کنترل میشود.

پس اگر، طبق گفته ی بعضی محققان، مقدار کلی انرژی تاریک ِ کیهان در حال افزایش است، گسترش جهان میتواند به افزایش سرعت خود تا زمانی که شکل و قالب اصلی جهان هستی درهم میشکند و از هم جدا میشود، ادامه دهد. این یک روش اندوهناک برای پایان جهان خواهد بود و پیش بینی های قبلی این اتفاق را در حدود 22 میلیارد سال بعد، در آینده ای بسیار دورتر از آنچه که ما نگران باشیم تخمین زده بودند. اما ما، به طور مداوم، داریم حقایق بیشتری را در مورد انرژی تاریک و اینکه چگونه سرعت افزایش جهان را کنترل میکند، کشف میکنیم؛ پس سائز گومز تصمیم گرفت که نقشه و مدل چند سناریوی دیگر را بر اساس آخرین اطلاعات بدست آمده ترسیم کند.

gettyimages-487483333-800x533این مدل ها به او و تیمش در پیدا کردن یک نقشه زمانی برای هر دوی زودترین و دورترین زمانی که شکافتگی بزرگ می تواند رخ دهد، کمک کرد. سائز گومز گفت: ما نشان دادیم که کاملا به طور عادی، کران و حد پایین این نقشه ی زمانی، نمیتواند کمتر از 1.2 میلیارد سال برابر عمر جهان باشد چیزی که به طور کلی به معنی تقریبا 2.8 میلیارد سال بعد از اکنون خواهد بود. این خبر خوبی است اما بهتر از آن، این است که سائز گومز میگوید که حد بالای نقشه زمانی به طرف بی نهایت میل میکند. این به آن معنی است که شکافتگی بزرگ هرگز رخ نخواهد داد و بجای آن مرگ جهان توسط گرما اتقاق می افتد. گومز ادامه داد: صادقانه بگوییم، در واقع بعید است مرگ جهان در 2.8 میلیارد سال بعد اتفاق بیفتد؛ مخصوصا وقتی می بینیم که انتظار میرود خورشیدمان در حدود 5 میلیارد سال دیگر زنده بماند.

“کالدول” حد پایین این اتفاق را تخمینی بسیار محافظه کارانه خواند، اما فرایند پیدا کردن و بدست آوردن این نقشه های زمانی به طور باورنکردنی ای برای دانشمندان حائز اهمیت است. “آرون” مینویسد: سناریوهایی چون “شکافتگی بزرگ” نتیجه ی کمبود درک از قوانین فیزیک است و مخصوصا ناتوانی ما در به هم ربط دادن علم مکانیک کوانتومی و نسبیت عام است که همان نظریه ی گرانش را است. کشف کردن ِ احتمالات میتواند راهی به سوی آینده را به ما نشان دهد. جزئیات بیشتر این پژوهش در وبسایت arXiv.org منتشر شده است.

ترجمه: هیمن یوسفی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: sciencealert.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

3 دیدگاه

  1. در چند میلیارد سال اینده جهان هستی شاید ، زمین هم که حتما و کشورهای دیگه هم همینطور در آینده بسیار دور از بین میروند ، اما اینجا که مازندگی میکنیم بزودی مردگان متحرک همان زامبی ها به پاخواهند خواست چون خیلی وقته داریم با اسم های دیگه هم دیگه رو گاز میگیریم و بزودی واقعیت مان خواهد شد .

  2. جهان هستی‌ شاید، اما زمینی که ما توش زندگی‌ می‌کنیم، بیشتر از ۵۰ سال از عمرش باقی‌ نمونده! پس الکی دلخوش نکنید. سیستم سرمایه داری در حال بلعیدن محیط هستی‌ جانداران در تمامی آبعادش می‌باشد و به هیچ طریقی هم قصد کوتاه آمدن ندارد، بدین طریق همگی با سرعت عجیبی‌ در سراشیبی سقوط حتمی و بسیار نزدیکی‌ قرار داریم.