بیگ بنگ: تلسکوپ فضایی «جیمز وب»، نخستین سیاره فراخورشیدی خود را کشف کرد. این سیاره که سنگی و به اندازۀ زمین است، ۴۱ سال نوری با ما فاصله دارد.

lhsb

دانشمندان برای نخستین‌بار با استفاده از «تلسکوپ فضایی جیمز وب»، یک سیاره فراخورشیدی را تایید کردند که به دور ستاره دیگری می‌چرخد. این سیاره «LHS 475 b» طبقه‌بندی می‌شود، تقریبا به اندازه سیاره ما است. گروه پژوهشی که این کشف را انجام داده‌اند، توسط «کوین استیونسون» و «جیکوب لوستیگ یاگر» سرپرستی می‌شوند که هر دو پژوهشگر آزمایشگاه فیزیک کاربردی «دانشگاه جانز هاپکینز»(JHU) هستند.

این سیاره ابتدا توسط تلسکوپ «تس»(TESS) شناسایی شد اما تلسکوپ فضایی جیمز وب توانست آن را به سرعت ببیند و تأیید کند. «طیف‌نگار فروسرخ نزدیک وب» فقط با دو رصد عبوری، این سیاره را به راحتی و به وضوح ثبت کرد.

“استیونسون” گفت: این واقعیت که این یک سیاره کوچک و سنگی است، موضوع قابل توجهی برای رصدخانه به شمار می‌رود. «مارک کلمپین»، مدیر بخش اخترفیزیک مقر ناسا در واشنگتن گفت: این اولین نتایج رصدی از یک سیاره سنگی به اندازه زمین است که روزنه‌ای را به روی بسیاری از احتمالات آینده برای مطالعه جو سیاره‌های سنگی با جیمز وب می‌گشاید. جیمز وب ما را به درک جدیدی در مورد جهان‌های مشابه زمین بیرون از منظومه شمسی می‌رساند. این ماموریت تازه آغاز شده است.

در میان تمام تلسکوپ‌های فعال، تنها جیمز وب قادر به توصیف جو سیارات فراخورشیدی هم‌اندازه زمین است. این گروه پژوهشی تلاش کردند تا با تجزیه و تحلیل طیف انتقال سیاره، آنچه را در جو سیاره وجود دارد ارزیابی کنند. اگرچه داده‌ها نشان می‌دهند که این یک سیاره به اندازه زمین است اما آنها هنوز نمی‌دانند که آیا جو دارد یا خیر. «ارین می»، پژوهشگر آزمایشگاه فیزیک کاربردی دانشگاه جانز هاپکینز گفت: داده‌های جیمز وب زیبا هستند. این تلسکوپ آن قدر حساس است که به راحتی می‌تواند طیف گسترده‌ای از مولکول‌ها را شناسایی کند اما ما هنوز نمی‌توانیم هیچ نتیجه قطعی در مورد جو سیاره بگیریم.

stsci gnvwzckzdtevntpmrph

این سیاره طی دو روز یک بار به دور ستاره‌اش می‌چرخد. اگرچه LHS 475 b از هر سیاره‌ای در منظومه شمسی ما به ستاره خود نزدیکتر است اما ستاره کوتوله سرخ آن کمتر از نیمی از دمای خورشید را دارد. بنابراین، محققان پیش‌بینی می‌کنند که هنوز هم می‌تواند جو داشته باشد.

بررسی جیمز وب نشان می‌دهد که این سیاره چند صد درجه گرم‌تر از زمین است. بنابراین اگر ابرها شناسایی شوند، ممکن است پژوهشگران به این نتیجه برسند که این سیاره بیشتر شبیه به سیاره ناهید است که جوی حاوی دی‌اکسید کربن دارد و همیشه در ابرهای ضخیم پوشیده شده است.

البته جو دارای ۱۰۰ درصد دی‌اکسید کربن، بسیار فشرده‌تر است و این موجب می‌شود که تشخیص آن بسیار چالش‌برانگیز باشد.حتی اندازه‌گیری‌های دقیق‌تری مورد نیاز است تا جو دی‌اکسید کربن خالص را از سایر موارد تشخیص دهد. پژوهشگران قرار است با مشاهدات آتی خود در تابستان امسال، طیف‌های بیشتری را به دست آورند.

سایت علمی بیگ بنگ/ منبع: NASA

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.