حل یکی از قدیمی‌ترین معماهای خورشیدی

0
120

بیگ بنگ: تصاویر به دست آمده از رصد‌خانه فضایی ناسا به حل کردن یکی از معماهای نجومی که از دهه ۱۹۴۰ ذهن دانشمندان را درگیر کرده‌است: چرا اتمسفر خارجی خورشید یا کرونای خورشیدی از سطح مرئی آن داغ‌تر است؟

most-beautiful-space-photos-and-wallpapers-121براساس گزارش بیگ بنگ به نقل از همشهری، دمای سطح مرئی خورشید درحدود ۵۵۰۰ درجه سانتیگراد است اما دمای کرونا دما ۲۰۰ تا ۵۰۰ برابر بیشتر است. اکنون براساس رصد‌های رصدخانه IRIS به این نتیجه رسیده‌اند که بخشی از دمای بالای کرونا به واسطه بمب‌های حرارتی ایجاد می‌شود که ناشی از فوران‌های انرژی از دل میدان‌های مغناطیسی هستند که در موازات با کرونا قرار گرفته‌اند یا آن را قطع کرده‌اند. در واقع فعالیت‌های انفجاری میدان‌های مغناطیسی در کرونای خورشید باعث افزایش دمای آن می‌شوند.

این کشف همچنین می‌تواند به این پرسش که آیا گرما به صورت یکنواخت به کرونا وارد می‌شود پاسخ دهد. رصد‌خانه IRIS با تحلیل منطقه انتقال خورشیدی، منطقه‌ای میان سطح خورشید و کرونای خورشیدی، می‌تواند حرکات گازهای داغ را با دقتی بسیار بالا محاسبه کند. شعله‌های خورشیدی نیز در همین منطقه و به واسطه آزاد‌شدن انرژی و حرارت ایجاد می‌شوند.

نتایج جدید می‌تواند به دانشمندان کمک کند تا زمان آغاز توفان‌های خورشیدی را بهتر پیش‌بینی کنند،‌توفان‌هایی که می‌توانند اختلالات شدیدی در زمین ایجاد کنند. IRIS ناسا که از سال ۲۰۱۳ مانند یک عدسی بزرگ برای مطالعه روی حاشیه اتمسفر خورشید به کار گرفته شده‌ است،‌ چشم‌اندازی بهتر را از آنچه در میان فعالیت‌های خورشیدی رخ می‌دهند،‌ در اختیار دانشمندان قرار داده‌ است. جزئیات بیشتر این پژوهش در The Astrophysical Journal منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencealert.com


دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.