بیگ بنگ: اخترشناسان با یک جرم عجیب کیهانی برخورد کرده‌اند که تاکنون بی‌سابقه بوده است و اکنون نمی‌دانند که این شیء، یک ستاره نوترونی بسیار سنگین است یا یک سیاه‌چاله بسیار سبک.

image e GWبه گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، پروژه همکاری بین المللی “LIGO-Virgo” که مجموعه‌ای از آنتن‌ها در ایالات متحده و ایتالیا است، در تاریخ ۱۴ اوت ۲۰۱۹ امواج گرانشی عجیب و غریبی را از یک شی بنام GW190814 شناسایی کرد. مطالعات حاکی از آن بود که یک شیء با جرم ۲.۶ برابر خورشید ۷۸۰ میلیون سال پیش توسط یک سیاه‌چاله بزرگتر که جرمی 23 برابر خورشید دارد، قورت داده شده است و این رویداد موج گرانشی ایجاد کرده که توسط دانشمندان شناسایی شده است. البته این عجیب بود، زیرا تعداد بسیار کمی از اشیاء با آن جرم کم 2.6 برابر خورشید می‌توانند وجود داشته باشند.

مطابق مقاله‌ای که در Astrophysical Journal Letters منتشر شده، دانشمندان مطمئن نیستند که این شیء آیا سنگین‌ترین ستارۀ نوترونی است که تاکنون کشف شده یا سیاه‌چاله‌ای بسیار سبک است. فیزیک‌دانان ادعا می‌کنند که ستاره‌های نوترونی –ستارگانی که نتیجه ابرنواختر ستارگان غول‌پیکر و در هم شکستن بر اثر گرانش خود هستند- می‌توانند تا ۲.۵ برابر خورشید جرم داشته باشند، اما این شیء از این حد فراتر رفته است.

dimsجرم سبک‌ترین سیاه‌چاله‌ای که تاکنون اندازه‌گیری شده تقریباً پنج برابر خورشید است و محدوده بین ۲.۵ تا ۵ برابر جرم خورشید، “شکاف جرم”(mass gap) نامیده می‌شود. هرگز مشخص نشده است که آیا اشیاء کیهانی با جرمی در محدوده شکاف جرم می‌توانند وجود داشته باشند یا خیر و این شیء تازه کشف شده که کمی از حداقل جرم شکاف جرمی بالاتر است، موجب حیرت و سردرگمی اخترشناسان شده است.

البته این تنها چیزی نیست که درباره این شیء، عجیب است. برخورد چنین جرم کوچکی با یک سیاه‌چاله بزرگ با جرم 23 برابر خورشید جای تعجب دارد. این عجیب‌ترین و ناجورترین اتفاق جفتی است که تاکنون دیده شده است. دانشمندان نمی‌دانند که چگونه چنین سیستم جفتی یا دوتایی حتی می‌تواند شکل بگیرد. جزئیات بیشتر این رویداد کیهانی را در ویدئوی شبیه‌سازی زیر مشاهده نمایید:

به گزارش نیویورک تایمز، یک شیء مشابه و گذرا در سال ۲۰۱۷ کشف شده بود. “گوردون بایم” از دانشگاه ایلینوی یادآور شد که برخورد بین دو ستاره نوترونی منجر به یک ستاره نوترونی با جرم ۲.۷ برابر خورشید شد. با این حال، این ستاره به سرعت در یک سیاه‌چاله فرو ریخت.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع: sci-news.com , engadget.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.