خدمه پرواز دو برابر بیشتر از دیگران در معرض پرتوهای کیهانی هستند

بیگ بنگ: نتایج یک مطالعه جدید و بزرگ در زمینه تاثیر پرتوهای کیهانی بر انسان در ارتفاعات بالا نشان می دهد که خدمه پرواز، فضانوردان و مسافران هوایی در قیاس با افرادی که روی زمین هستند، حدود دو برابر بیشتر در معرض این پرتوهای خطرناک  قرار می گیرند.
به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایرنا، این مطالعه که توسط محققان سازمان فضایی آمریکا (ناسا) انجام شد، نشان داد که اشعه های کیهانی ناشی از خورشید و فضا به مولکول ها در اتمسفر برخورد می کنند و باعث پوسیدگی ذرات و تولید پرتو می شود که می تواند برای سلامت انسان مضر باشد. این مطالعه جدید که با استفاده از بالن های هواشناسی انجام شد، در نوع خود یکی از اولین اندازه گیری های پرتو در ارتفاعات ۲۶ هزار تا ۱۲۰ هزار پایی بالای سطح زمین است.

نتایج این مطالعه نشان می دهد، انسان ها روی زمین غالبا از تاثیر پرتوها در امان هستند، اما خلبان ها، خدمه پرواز و فضانوردان بیشتر در معرض این پرتو خطرناک قرار دارند. محققان برای انجام این مطالعه به نام ‘آزمایش تابش دزیمتری ناسا’ یا (RaD-X)، یک بالن بزرگ پر شده از گاز هلیوم را در سال ۲۰۱۵ در نزدیکی ‘فورت سامر’ در نیومکزیکو به استراتوسفر ارسال کردند.

استراتوسفر(Stratosphere) دومین لایه بزرگ اتمسفر است که بالای تروپوسفر و پایین مزوسفر قرار دارد. افزایش تدریجی دما از ویژگی ‌های این لایه است. بالن یاد شده حامل ابزارهایی برای اندازه گیری اشعه های کیهانی ناشی از خورشید و فضای بین ستاره ای بود. نتایج این مطالعه افزایش مستمر میزان پرتو در قسمت های فوقانی تر اتمسفر را نشان داد، اما مگنتوسفر زمین به صورت یک سپر مغناطیسی عمل می کند و از مانع رسیدن بیشتر این پرتو به زمین می شود.

با این حال ذرات پر انرژی می توانند در مگنتوسفر و اتمسفر نفوذ کرده و با مولکول های نیتروژن و اکسیژن برخورد کنند که باعث تولید این پرتو می شود. یافته های این تحقیق اطلاعات مهمی برای خدمه پرواز در صنعت هوانوردی دارد. جزئیات بیشتر این پژوهش در مجله Space Weather منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: NASA

(7 نفر , میانگین : 4٫57 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=61934
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.