بیگ بنگ: ناسا در ویدئویی جدید برخورد دو ستاره نوترونی را به تصویر کشیده است، آنچه که به آن «خشونت بارترین رویدادهای کیهانی» می گویند.

برخورد 2 ستاره نوترونی در ویدئوی جدید ناسا
برخورد 2 ستاره نوترونی در ویدئوی جدید ناسا

به گزارش بیگ بنگ، ناسا ویدئویی از شبیه سازی برخورد دو ستاره نوترونی منتشر کرده که نحوه تشکیل سیاهچاله را نشان می دهد.  وقتی ستاره ای در اندازه ای 30 برابر بزرگتر از خورشید ما در یک انفجار ابرنواختری می میرد، یک ستاره نوترونی از آن برجا می ماند. بر اساس پژوهش های ناسا، جرم حجمی برجا مانده از یک ستاره نوترونی یک و نیم برابر جرم حجمی خورشید است که در یک کره ۲۰ کیلومتری فشرده می شود.

وزن یک سانتیمتر مکعب از هسته اصلی ستاره های نوترونی بیشتر از کوه اورست است. در ویدئوی انیمیشن ساخته ناسا، هنگامی که شبیه سازی شروع می شود، این ستاره ها تنها ۱۸ کیلومتر با یکدیگر فاصله دارند. وقتی ستاره ها به یکدیگر برخورد می کنند، «کشیدگی های شدیدی» آنها را از شکل می اندازد. این برخوردها ممکن است پوسته ستاره ها را بشکافد و محتوی آن ها را به بیرون پرتاب کند. ستاره کوچکتر در نهایت خرد می شود و محتویاتش به شکل یک بازوی حلقوی از مواد داغ و سوزان درمی آید.

مشاهده ویدئو

در همین حال، ستاره بزرگتر آن مواد را در خود جمع می کند تا جایی که دیگر نمی تواند در برابر نیروی گرانش مقاومت کند و در یک سیاهچاله سقوط می کند. سیاه چاله در نهایت بیشتر این مواد بجا مانده از ستاره را بسوی خود می کشد. دانشمندان ناسا این فرضیه را مطرح کرده اند که ادغام ستاره های نوترونی در یکدیگر، انفجارهای اشعه گاما را پدید می آورد. این انفجارها کمتر از دو ثانیه طول می کشد، ولی می تواند «هم اندازه انرژی ای که تمام ستارگان کهکشان ما در طول یکسال تولید می کنند»، انرژی تولید کند.

مطالعه بیشتر در: space

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.