بیگ بنگ: “ایلان ماسک” که با “پیتر دیاماندیس”، بنیانگذار و رئیس ایکس‌پرایز، در جریان اعلام پروژه ۱۰۰ میلیون دلاری برای حذف دی اکسیدکربن در زمین سخن می‌گفت، اظهار داشت که رفتن به مریخ «بازی آدم پولدارها» نیست.

muskmarsبه گفته ماسک: «سفر به مریخ شاید سفر دلپذیری نباشد، احتمالاً آدم غذای خوبی برای خوردن نخواهد داشت و همه مشکلات دیگری که می‌دانید. اگر خواهان سفری دشوار و خطرناک هستید که ممکن است از آن زنده برنگردید، اما یک ماجراجویی باشکوه خواهد بود، مریخ مقصد سفر شما است. این آگهی تبلیغ سفر مریخ است. راستش را بخواهید، احتمالاً در آغاز راه عده‌ای خواهند مرد. مثل یک پرش خطرناک بر روی کوه یخ خواهد بود. ما هیچکس را وادار نمی‌کنیم که برود. اما دواطلب زیادی برای این سفر خواهیم داشت.»

ایلان ماسک علاوه بر توسعه سفر به مریخ «هدف مهم دیگرش، مقابله با بزرگ‌ترین تهدید بشریت، یعنی همان مبارزه با تغییرات آب و هوا و ایجاد تعادل مجدد در چرخه کربن در زمین» است. بودجه این رقابت حذف دی‌اکسیدکربن از سوی سازمان خیریه آقای ماسک تأمین می‌شود و مبلغ ۱۰۰ میلیون دلار را به عنوان جایزه به بهترین فناوری جذب کربن اهدا خواهند کرد.

در حال حاضر سوالات زیادی درباره‌ی نحوه مهاجرت انسان‌ها به سیاره سرخ وجود دارد، اینکه اسپیس ایکس چگونه می‌خواهد صدها راکت استارشیپ را در کوتاه‌ترین مسیر و امن‌ترین روش به مریخ برساند. علاوه بر این هنوز مشخص نشده که چگونه فضاپیما می‌تواند ایمن روی سیاره سرخ فرود بیاید یا اینکه چگونه فضانوردان در این سفر طولانی دوام می‌آورند.

‌اسپیس ایکس اعلام کرده که قصد دارد عملیات اعزام انسان به مریخ را از سال ۲۰۲۶ شروع کند و هر ۲۶ ماه یکبار، یعنی زمانی که زمین و مريخ در یک خط قرار می‌گیرند، سفینه‌های حمل مسافر با گنجایش صد نفره را به مریخ بفرستد. ایلان ماسک قصد دارد تا سال ۲۰۵۰ شهرکی یک میلیون نفری را روی سطح کره مریخ احداث کند. دانشمندان منعی برای سفربه مریخ ندارند اما می‌دانیم که زندگی در این سیاره با دشواری‌های زیادی روبرو خواهد بود. شما داوطلب سفر به مریخ هستید؟ نظر شما چیست؟

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: independent.co.uk

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

6 دیدگاه

  1. فکر نکنم اعزام فضانورد در سال 2026 امکانپذیر شود. به نظر من تا 15 سال دیگر هم عملی نخواهد شد!

  2. من یکی ترجیح میدم با آخرین پروازش برم شاید چون تا اونموقع تمام عیب های مسیر سفر و خطرات رفع شده احتمالا و روی سیاره هم کشاورزی پیشرفته شده و خیلی چیزای خوبی اتفاق افتاده و اگه بر خلاف تصور زندگی میکروبی روی مریخ باشه و یه ویروسی هم باشه احتمالا کشف میشه وصد البته تا اونموقع دیگه به اندازه زیادی زوی زمین زندگی کردم البته سفر احتمالی من ترجیح میدم که مثل سفر به یه قاره دور باشه نه اسباب ککشی به یه قاره دیگه برم بگردم بیام😂

    1. هسته‌ی زمین داره داغ میشه و لایه اوزون هم پاره میشه و زمین داره از دست میره سریع تر باید یک سیاره دیگه بجز مریخ هم برای سکونت درست کنن مثل سیارک هایی که بین مریخ و مشتری… بعد از زمین سیاره ای که نه خیلی گرمه نه خیلی سرد مریخه اگر بخواهیم به ناهید و عطارد بریم خیلی گرمه و اگر بخواهیم به مشتری و سیاره های بعدی آن بریم خیلی سرده.