دره های یخ زده در قطب شمال ِ پلوتو

بیگ بنگ: این صحنه سماوی که توسط فضاپیمای افق های نو ناسا(New Horizons) ثبت شده، این بار تنوع قطب شمال ِ پلوتو را از نظر ویژگی‌های زمین‌شناسی و ترکیبی در رنگهای بهتری نشان می دهد.

nh-northpolerotatedcontrastبه گزارش بیگ بنگ، دره های طولانی به صورت عمودی در سراسر منطقه قطبی کشیده شده اند -بخشی که به طور غیر رسمی لاول رجیو (Lowell Regio) نام دارد، که از نام پرسیوال لاول گرفته شده است، فردی که رصدخانه لاول را تاسیس کرد و جستجویی را آغاز کرد که به کشف سیاره کوتوله پلوتو منجر شد. وسیع ترین دره (در تصویر زیر به رنگ زرد) – حدود ۷۵ کیلومتر عرض دارد و تا نزدیک قطب شمال کشیده شده است. دره های فرعی به موازات شرق و غرب (به رنگ سبز) در حدود ۱۰ کیلومتر گستردگی دارند. دیواره های تخریبی این دره ها به نظر می رسد از دره های تیزتر واقع در جاهای دیگر پلوتو بسیار مسن تر باشد، شاید به این دلیل که دره های قطبی قدیمی تر هستند و از مواد ضعیفتری ساخته شده اند. همچنین به نظر می رسد این دره ها شاهدی برای یک دوره باستانی صفحات تکتونیکی در پلوتو باشند.

دره کم عمق، پیچ در پیچ(به رنگ آبی) در تمام طول دره عمیق کشیده شده است. در شرق این دره ها، دره دیگری(به رنگ صورتی) به سمت گوشه پایین سمت راست تصویر چرخیده است. چاله های بزرگ با شکل نامنظم(به رنگ قرمز)، با ۷۰ کیلومتر قطر و ۴ کیلومتر عمق، در منطقه خراش ایجاد کردند. این چاله ها ممکن است نشان دهنده مکان هایی باشد که یخ زیرسطحی آن ذوب شده باشد و یا از زیر بالا آمده اند و باعث شکافتن زمین شده است.

nh-northpolerotatedcontrast_annotatedرنگ و ترکیب این منطقه –که با بهبود رنگ نشان داده شده – نیز غیر معمول است. ارتفاعات که مشخصا به رنگ زرد دیده می شود، در جای دیگری در پلوتو دیده نمی شود. بخش زرد‌ رنگ به تدریج در بخش خاکستری‌رنگ کم ارتفاع‌تر محو می‌شود. محاسبات مادون قرمز فضاپیمای افق های نو نشان می دهد که یخ متانی در سراسر منطقه ی لاول رجیو، فراوان است و یخ نیتروژنی نسبتا کم است. ویل گراندی از تیم ترکیبی فضاپیمای افق های نو می گوید :« یک احتمال این است که بخش زرد رنگ مربوط به رسوبات قدیمی تر متان باشد که نسبت به بخش کبود رنگ در معرض تابش ِ خورشیدی بیشتری قرار گرفته است.»

این تصویر از افق های نو، توسط دوربین تصویربرداری مرئی/چند طیفی رالف(MVIC) ثبت شده است. وضوح تصویر تقریبا ۶۸۰ متر در هر پیکسل است. لبه پایین تر تصویر حدود ۱۲۰۰ کیلومتر طول دارد که در طیفی حدود ۳۳۹۰۰ کیلومتر از پلوتو و تقریبا ۴۵ دقیقه قبل از اینکه فضاپیمای افق های نو در تاریخ ۱۴ جولای ۲۰۱۵ به نزدیک ترین فاصله با پلوتو برسد، گرفته شده است.

ترجمه: سپیده محمدزاده / سایت علمی بیگ بنگ

منبع: NASA

(9 نفر , میانگین : 4٫89 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=45649
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.