بیگ بنگ: نظریه های علمی جهان های موازی از سلسله مراتبی چهار رده ای برخوردارند، که با جهان خودمان تفاوت های بسیاری دارند. شاید شرایط آغازی متفاوت (رده ی 1)؛ ثابت های فیزیکی و ذرات متفاوت (رده ی 2)، یا قوانین فیزکی متفاوت (رده ی 4) وجود داشته باشند. اما مضحک است که رده ی 3 در دهه های گذشته بیشترین شور و شوق را برپا کرده است، چون رده ای است که بطور کیفی هیچ نوع جهان تازه ای را اضافه نمی کند!

Parallel Universe

اوکام چه می گوید؟

در دهه ی پیش رو، اندازه گیری های کیهان شناسی از روی تابش پس زمینه ی کیهانی و توزیع بزرگ مقیاس ماده بهبود یافته است، بطوری که می توان با مشخص کردن دقیق تر خمیدگی و توپولوژی فضا، جهان های موازی رده ی 1 را تایید کرد. این اندازه گیری ها همچنین با آزمودن نظریه تورم کیهان ، به کند و کاو جهان های موازی رده ی 2 خواهند پرداخت. پیشرفت های صورت گرفته در اختر فیزیک و فیزیک انرژی های بالا باید نشان دهند که ثابت های فیزیکی تا چه اندازه ای تنظیمی دقیق دارند و در نتیجه وضعیت رده ی 2 را مستحکم یا تضعیف کنند.

اگر کوشش های کنونی برای ساخت کامپیوترهای کوانتومی موفقیت آمیز باشد، مدرکی دیگر برای جهان های موازی رده ی 3 فراهم می شود. سرانجام، پیروزی یا شکست در چالش اصلی فیزیک مدرن – وحدت بخشی نسبیت عام با نظریه ی میدان کوانتومی – نظرات را به سمت جهان های موازی رده ی 4 خواهد برد. آیا بعد از این بررسی ها باید جهان های موازی را باور کنیم؟ استدلال های علیه شان این است که آنها اسرار عجیبی به همراه دارند. استدلال اینکه نظریه های چند جهانی در برابر تیغ اوکام* تاب نمی آورند چطور؟ چون وجود دیگر جهان هایی را بدیهی تصور می کنند که هرگز آنها را مشاهده نکردیم و نخواهیم کرد. چرا طبیعت باید در چنین آشفته بازاری در میان بی نهایت جهان بغلتد؟

با این حال می توان همین استدلال را به سود جهان های موازی عوض کرد. آیا طبیعت دقیقا چیزی را هدر می دهد؟ بی تردید فضا، جرم یا اتم نیست- چند جهانی ها پیشاپیش در برگیرنده ی مقداری نامتناهی از جهان ها هستند، پس چه اهمیتی دارد که طبیعت مقداری دیگر ولخرجی کند؟ بحث اصلی، کاهش ظاهر ، سادگی و شکاکیت بر وجود این جهان های نادیده است. اما اغلب مجموعه ی کامل، ساده تر از عوضهایش است. این اصل را می توان با مفهوم محتوای الگوریتمی اطلاعات بطور رسمی تر بیان کرد. بطور کلی، محتوای الگوریتمی در یک عدد، عبارت است از طول کوتاه ترین برنامه ی کامپیوتری که همان عدد را تولید خواهد کرد. برای نمونه، مجموعه ی کل یا تنها یک عدد؟ با ساده سازی شاید فکر کنید که یک عدد ساده تر می شود، اما کل مجموعه را می توان با یک برنامه ی کامپیوتری بسیار ساده تولید کرد، در حالی که یک عدد می تواند بسیار طولانی باشد؛ بنابراین کل مجموعه عملا ساده تر شده است.

New Worlds 2شکوه از عجیب و غریب بودن، بیش از اینکه علمی باشد نوعی زیبا شناسی است و به راستی تنها در جهان بینی ارسطویی مفهوم پیدا می کند. اما توقع ما چیست؟ هنگامی که پرسشی عمیق از واقعیت طبیعت می پرسیم، آیا توقع نداریم که پاسخ عجیب به نظر برسد؟ تکامل، این برداشت را برای فیزیک روزمره در اختیارمان گذاشت که برای نیاکان دوردست ما ارزش بقا داشت، پس هرگاه به ورای جهان روزمره بیندیشیم، می باید توقع داشته باشیم که عجیب و غریب به نظر برسد.

ویژگی مشترک هر چهار رده ی چند جهانی مطرح شده این است که ساده ترین و شاید شکوه مندترین نظریه بطور پیش فرض در برگیرنده ی جهان های موازی میباشد. برای رد کردن این جهان ها، لازم است تا با افزودن فرایندهایی بدون پشتوانه ی تجربی، فضای نامتناهی، رُمبش تابع موج و بی تقارنی هستی- این نظریات را پیچیده کنیم. بنابراین قضاوت ما به این حد کاسته می شود که کدام یک بیشتر سرافکارانه است و شکوهمندی کمتری دارد: چندین جهان یا چندین واژه! شاید به آرامی به شیوه های عجیب و غریب کیهان خودمان خو بگیریم و دریابیم که عجیب بودنش بخشی از افسونش است.

*تیغ اوکام (Occam’s razor)اصلی منسوب به ویلیام اوکام، منطق‌دان و فیلسوف انگلیسی است. در قرن ۱۴ میلادی ویلیام اوکام اصلی را مطرح کرد که به نام اصل «تیغ اوکام» شناخته شد. طبق این اصل، هر گاه دربارهٔ علت بروز پدیده‌ای دو توضیح مختلف ارائه شود، در آن توضیحی که پیچیده تر باشد احتمال بروز اشتباه بیشتر است و بنابراین، در شرایط مساوی بودن سایر موارد، توضیح ساده تر، احتمال صحیح بودنش بیشتر است.

پایان

سمیر الله وردی / انتشار: سایت بیگ بنگ

منبع: مکس تگمارک – مجله Scientific American

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

5 دیدگاه

 1. با تشکر از مطالب سودمندتان از موقعی که با این جهان های موازی تو سایت شما آشنا شدم به هرکی در موردش میگم بهم میخنده 🙂

  1. مسئله اصلی اینجاست که اگر در دیگر جهان های موازی به انسانها بگویند که جهانی مثل جهان ما وجود دارد،باز به آنها می خندند!!

 2. سلام جناب سمیر
  ضمن تشکر از مطالب فوق العادتون در مورد multi universe یه سوالی داشتم
  میگن تقریبا همه ی دانشمندا با چند جهانی رده 1 موافقن و 50 درصد دانشمندا به چند جهانی درجه ی 2 اعتقاد دارن میخواستم بپرسم چند درصد دانشمندا به چند جهانی درجه 3 اعتقاد دارن؟ در مورد درجه 4 فک کنم درصد کمی بهش اعتقاد دارن درسته؟

  1. با درود، رده 1، 2 و 3 به یک میزان شانس وجود دارند، اثبات رده 4 از باقی رده ها کمی دشوارتر میباشد. منتها با یک کشف جدید در فیزیک تعدادی از این رده ها می توانند کنار گذاشته شوند.

 3. با سلام این حباب ها ایا نامتناهی هستند؟واین حباب های جهان موازی از چه چیزی بوجود می ایند؟ ایا هر روز از این حباب ها بوجود می ایند؟
  و ایا تا ابد این حباب ها بوجود میایند؟