بیگ بنگ: ناسا با تعویق قراردادهای خود با شرکت‌های فضایی خصوصی، تحقق جدول زمانی پروژه برگشت به ماه موسوم به “آرتمیس” را مورد تردید قرار داده است و به احتمال فراوان این اتفاق در سال ۲۰۲۴ رخ نخواهد داد.

hls eva aprبه گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، شواهد نشان می‌دهد که برنامه “آرتمیس”(Artemis) ناسا برای بازگشت به کره ماه به موقع محقق نخواهد شد. طبق جدول زمانی تدوین شدۀ پیشین قرار بود فضانوردان آمریکایی در سال ۲۰۲۴ دوباره پس از نیم قرن قدم به کره ماه بگذارند.

اکنون پایگاه “ورج”(Verge) دریافته که ناسا بی‌سر و صدا بازه زمانی اعطای دو قرارداد ساخت فرودگر ماه از جمله قرارداد سیستم فرود روی ماه با شرکت‌های “بلو اوریجین”، “اسپیس‌ایکس” و “داینتیکس”را از اواخر ماه فوریه به آخر ماه آوریل عقب انداخته است. ناسا می‌گوید برای ارزیابی پیشنهادها و حفظ روند انتقال بی‌وقفه از مرحله توسعه، به زمان بیشتری نیاز دارد. اگرچه که اظهار داشت که احتمال اعطای قرارداد زودتر از اواخر آوریل نیز وجود دارد.

شرکت “بلو اوریجین” در حال کار بر روی فرودگر خود موسوم به “بلو مون” است، در حالی که شرکت “اسپیس‌ایکس” در حال توسعه موشک “استارشیپ” برای سفر به ماه و سپس مریخ است. شرکت “داینتیکس” نیز با همکاری شرکت “سیرا نوادا” در حال ساخت یک فرودگر قمری است.

البته این تعویق در برنامه‌ها شوک‌آور نیست، چرا که کنگره آمریکا تنها ۸۵۰ میلیون دلار در آخرین لایحه خود به پروژه سیستم فرود انسانی ناسا اختصاص داده است، در حالی که نیاز به ۳.۲ میلیارد دلار برای سفر دوباره بشر به ماه در سال ۲۰۲۴ برنامه‌ریزی شده بود.

این در حالی است که “جیم برایدنستاین” مدیر ناسا با روی کار آمدن “جو بایدن” رئیس جمهور جدید آمریکا از سمت خود کنار رفت و معاون وی “استیو جورچیک” جای او را گرفت. ناسا اکنون منابعی را که انتظار می‌رفت، در اختیار ندارد و در مسیری که برنامه‌ریزی شده بود، قرار ندارد.

بنابراین شانس ناسا برای دستیابی به هدف برنامه “آرتمیس” در سال ۲۰۲۴ بسیار کم است. همچنین ناسا و برنامه “آرتمیس” در اولویت‌های دولت “بایدن” قرار ندارد، چرا که دولت جدید آمریکا بیشتر انرژی خود را برای مقابله با بحران‌های فوری مانند بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ و رکود اقتصادی ناشی از آن متمرکز کرده و ممکن است تا زمانی که کشور آمریکا در وضعیت بهتری قرار نگیرد از توجه به بازگشت به ماه خودداری کند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: engadget.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.