در مریخ برف می‌بارد

2
379

بیگ بنگ: اگر روزی پای بشر به مریخ برسد، باید خود را برای طوفان‌های برفی شبانه آماده کنند، طوفان‌های برفی که براساس داده‌های مترولوژیکی به دست آمده از سیاره مریخ، در طول شب‌ ایجاد می‌شوند.

به گزارش بیگ بنگ بله نقل از همشهری، شبیه‌سازی‌هایی که در گذشته انجام شده‌ بودند نشان داده‌اند که مریخ در گذشته‌های دور و در دوران پر‌آبی‌اش طوفان‌های برفی زیادی را تجربه کرده‌ است و فرودگر فونیکس نیز در سال ۲۰۰۸ شاهد بارش خفیف برف در این سیاره بود. با این همه شواهد زیادی وجود دارند که می‌توانند ثابت کنند در مریخ هنوز طوفان‌های شدید برفی رخ می‌دهند.

به گفته محققان دانشگاه پی‌یر و ماری کوری در پاریس، این اولین‌ باری است که شواهدی مبنی بر وجود طوفان‌های برفی یا فوران‌های ریزذرات یخی در این سیاره به دست آمده‌ است. محققان با تجزیه و تحلیل داده‌ها درباره ابرهای یخی مریخی که طی دهه‌های گذشته توسط دو مدارگرد مریخی و فرودگر فونیکس به زمین ارسال شده‌اند موفق به کشف این طوفان‌های برفی شده‌اند.

ذرات یخی در جریان‌های قدرتمند باد به دام افتاده و با سرعتی چند‌ صد برابر سریعتر از آنچه از رصد‌های فونیکس پیش‌بینی شده‌ بود، به سطح مریخ فرو می‌بارند. به گفته دانشمندان اگرچه این طوفان‌ها شدیدند، اما برای اینکه برف بتواند روی سطح سیاره بنشیند باید از فاصله‌ای نزدیک‌تر به سطح سیاره ببارد. به گفته دانشمندان، شبیه‌سازی‌های انجام شده از اتمسفر مریخ و ابرهای آن از جزئیات بسیار دقیق برخوردار است. مانند زمین، این ابرهای پویا نقشی کلیدی در چرخه آب به عهده دارند و می‌توانند بر فعالیت‌های بشر روی سطح سیاره اثرگذار باشند. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریۀ Nature Geoscience منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: newscientist.com


2 دیدگاه ها

  1. پس بااین حساب وجودآب درمریخ قطعیست واحتمالادرزیرپوسته مریخ هم آبهای فراوانی وجودداشته باشد؟
    خیلی شگفت آوره.اماچگونه اتمسفرکره ای که دارای میدان مغناطیسی هست ازبین میره ؟آیاامکان این اتفاق برای کره زمین هم وجودداره؟؟(هرچندکه طبق قوانین فیزیک گازبایدبه سرعت درخلاپخش بشه ونمیدونم چگونه جوزمینی که درفضای خلاشناوره وبایدبه سرعت درفضاپخش بشه موجب نقض این قانون میشه.ویااینکه چراهرچه اززمین ارتفاع بگیریم دماپایینترهست درصورتی که فیزیک میگه هوای سردبخاطرتراکم بیشترسنگینتره ومنطقاًبایدباارتفاع گرفتن اززمین افزایش دماروداشته باشیم.وخیلی ازمسائل دیگه ای مانندشکل گیری کره های گازی مانندمشتری که قانوناًقبل ازتجمع وایجادجاذبه بایددرفضای خلابه سرعت منتشربشه؟ویابارداربودن ابرها وچرخش بدورزمینی که دارای میدان مغناطیسیست وبایدمثل مگنت عمل کنه.ویا…)آیانقض قوانین فیزیک نیست(استثناء نبایددرقوانین وجودداشته باشه)؟ویادلایل علمی داره ؟

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.