در نامگذاری سیارات فرا خورشیدی شرکت کنید!

بیگ بنگ: حتما همه دوست داران ستاره شناسی درباره ی اطلاعات پیرامون سیارات و ستاره های جدید شناسایی شده هیجان زده هستند. جالب است بدانید که در صورتی که علاقه مند باشید می توانید تا در نام نهادن بر روی این سیاره ها مشارکت داشته باشید.

lowest_mass_exoplanetدر گذشته اگر سیاره ای کشف می شد نام گذاری آن بر عهده ستاره شناس کاشف آن سیاره بود. این کار برای آن ستاره شناس افتخار بزرگی محسوب می شد، اما امروزه تعداد سیاراتی که کشف می شوند بسیار بیش تر از گذشته است و نام گذاری آنها نیز سخت تر شده است. تاکنون بیش از یک هزار سیاره خارج از منظومه شمسی توسط دانشمندان به تایید رسیده است. البته ممکن است که هنوز ۳ هزار سیاره تایید نشده دیگر هم وجود داشته باشد. اتحادیه بین المللی نجوم-IAU  مایل است که این سیارات به جای اسم هایی عجیب و نامانوس نظیر NGC 4349 No 127 b  اسم های معناداری داشته باشند که الهام بخش شگفتی کیهانی و عظمت این سیارات باشد.

به این منظور این سازمان رقابتی را ایجاد کرده که از سه شنبه گذشته آغاز شده و تا ۳۱ اکتبر (دو ماه و نیم دیگر) ادامه خواهد داشت. برای انجام این کار یک وب سایت ویژه طراحی شده است که با ورود به این سایت می توانید درباره اسم ۱۵ ستاره فراخورشید و ۳۲ سیاره ی آنها که در طول ۲۵ سال گذشته کشف شده است نظر دهید. به منظور حفظ نظم این سایت همچنین اطمینان بیشتر از درست بودن نتیجه این رای گیری اینترنتی سازمان IAU اسامی خاصی را از پیش برای کاربران تعیین کرده است که از میان آنها می توان برای هر سیاره تنها یک اسم را برگزید.

planetاین نام ها برگرفته از نام های فلاسفه، خدایان اساطیری و مراجع عملی تخیلی هستند. برای شرکت در این رای گیری نیازی به ثبت نام در سایت نخواهید داشت ولی باید به یاد داشته باشید که هر کامپیوتر تنها یک بار امکان رای دادن خواهد داشت. هم چنین رای داده شده به هیچ عنوان قابل تغییر نخواهد بود. برای مشارکت در این پروژه می توانید بر روی این جمله کلیک کنید.

سایت علمی بیگ بنگ /منبع: digitaltrends

(9 نفر , میانگین : 4٫78 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=33673
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

یک پاسخ

  1. sara گفت:

    با همه ی زحمت هایی که دانشمندان ایرانی برای علم نجوم کشیدند،فقط باید اسم یکی دو نفر از انها درلیست برای رای دادن باشد؟؟؟؟؟اکثر اسم ها هم که ژاپنی بودند…..

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.