دقیق ترین اندازه گیری یک سیاره بیگانه انجام شد!

بیگ بنگ: دانشمندان ناسا با استفاده از تلسکوپ های فضایی کپلرو اسپیتزر، توانسته‌اند دقیق‌ترین اندازه‌گیری ممکن از یک سیاره فراخورشیدی را انجام دهند.

تصویری هنری از تلسکوپ فضایی اسپیتزر که با داده های خود به این تحقیقات کمک کرد.

تصویری هنری از تلسکوپ فضایی اسپیتزر که با داده های خود به این تحقیقات کمک کرد.

به گزارش ایسنا، قطر زمین ۱۲ هزار و ۷۲۷ کیلومتر است و تاکنون دانشمندان برای مقایسه سیارات دیگر با زمین بر برآوردها تکیه داشتند، اما یک روش جدید آنها را قادر ساخته تا دقیق‌ترین اندازه گیری تا به امروز را از یک سیاره فراخورشیدی ارائه کنند. محققان مدعی هستند که قطر سیاره Kepler-93b در حقیقت ۱۸ هزار و ۸۰۰ کیلومتر – به اضافه یا منهای ۲۴۰ کیلومتر – است. این اندازه‌گیری با استفاده از تلسکوپهای فضایی کپلر و اسپیتزر ناسا بدست آمد، نشان می‌دهد که Kepler-93b تقریبا یک و نیم برابر زمین بوده و رسما یک ابرزمین محسوب می‌شود.

اندازه این سیاره خورشیدی اکنون تنها ممکن است ۱۱۹ کیلومتر در هر سمت بدنه آن از سنجش انجام شده متفاوت باشد. اگرچه سیارات ابرزمین در کهکشان راه شیری بسیار زیاد هستند اما هیچکدام از آنها در منظومه شمسی حضور ندارند. از این رو سیارات فراخورشیدی مانند Kepler-93b هدف ایده‌آلی برای بررسی این گروه بزرگ از سیارات است. دانشمندان با وجود محدودیتهای خوب از نظر اندازه و جرم در این ابرزمینها،‌ در نهایت خواهند توانست نظریه‌ای را در مورد چیزی که این جهانها را ساخته، مطرح کنند.

اندازه گیری های دقیق دانشمندان نشان می دهد که سیاره Kepler-93b تقریبا 1.481 برابر زمین میباشد و به عنوان یک ابر زمین شناخته می شود.

اندازه گیری های دقیق دانشمندان نشان می دهد که سیاره Kepler-93b تقریبا ۱٫۴۸۱ برابر زمین میباشد و به عنوان یک ابر زمین شناخته می شود.

سنجشهای قبلی توسط رصدخانه کک در هاوایی، جرم این سیاره را حدود ۳٫۸ برابر زمین برآورد کرده بود. تراکم Kepler-93b که از جرم و شعاع آن بدست آمده، نشان می‌دهد احتمالا مانند زمین از آهن و سنگ ساخته شده باشد. این سیاره در اطراف ستاره‌ای در حدود ۳۰۰ سال نوری گردش می‌کند که جرم و شعاع آن حدودا ۹۰ درصد خورشید است.

فاصله مداری Kepler-93b که یک ششم فاصله عطارد از خورشید است،‌ نشان‌دهنده دمای سطحی حدود ۷۶۰ درجه سانتیگراد است. با وجود شباهت ترکیبی بین زمین و این سیاره فراخورشیدی، دمای سطحی آن بسیار گرم است و از امکان حیات برخوردار نمی باشد. نتایج این پژوهش در مجله Astrophysical منتشر شده است.

مطالعه بیشتر در:dailymail , NASA

(9 نفر , میانگین : 4٫56 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=17233

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.