دو صفحۀ گرد و غبار در یک منظومۀ ستاره ای

بیگ بنگ: منظومه های ستاره ایی دیگر چه شکلی هستند؟ برای پاسخ این سوال، ستاره شناسان در حال انجام مشاهدات دقیق ستاره های نزدیک ما در نور فروسرخ هستند تا ببینید که کدام صفحه گرد و غبار ممکن است سیارات را شکل دهد.

کپی رایت تصویر: Spitzer Space Telescope, JPL, NASA

کپی رایت تصویر: Spitzer Space Telescope, JPL, NASA

به گزارش بیگ بنگ، مشاهدات صورت گرفته با استفاده از تلسکوپ فضایی اسپیتزر ناسا و تلسکوپ فضایی هرشل متعلق به آژانس فضایی اروپا (ESA) روی سیستم ستاره ای HD 95086 نشان می دهد این منظومه دو صفحه ی غباری در اطراف خود دارد: یک صفحه داغ که نزدیک ستاره ی مادری و صفحه ایی خنک تر که دورتر قرار دارد. در این تصویر هنری می توانید طرحی از این منظومه که شامل سیارات ها و حلقه‌های بزرگ میان دیسک ستاره ای است را، ببینید. سیارات ممکن است به واسطه گرانششان، با جذب و منحرف کردن غبارها این فواصل زیاد بین صفحات را ایجاد کرده باشند. ستاره ی آبی HD 95086 منظومه ی که در فاصله ۳۰۰ سال نوری از زمین قرار دارد، در حدود ۶۰ درصد پر جرم تر از خورشید ماست. با دوربین دوچشمی می توانید این ستاره را در سمت صورت فلکی شاه تخته (Carina) مشاهده کنید. دانشمندان با بررسی این منظومه ی ستاره ای می توانند درک بهتری از شکل‌گیری و تکامل منظومه‌ی شمسی و زمین پیدا کنند.

منبع: apod

(9 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=20709

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.