ردیابی سیگنال رادیویی مرموز از یک ستاره

1
527

بیگ بنگ: اخترشناسان از دریافت سیگنال رادیویی که ظاهرا از ستاره‌ای به نام HD۱۶۴۵۹۵ در فاصله ۹۴ سال نوری از زمین در صورت فلکی هرکول ساطع شده‌ است، شگفت‌زده‌ شده‌اند.

موسسه ستی با استفاده از آرایۀ تلسکوپی آلن در شمال کالیفرنیا سیگنال های ستاره HD 164595 را دنبال می کند.
موسسه ستی با استفاده از آرایۀ تلسکوپی آلن در شمال کالیفرنیا سیگنال های ستاره HD 164595 را دنبال می کند.

براساس گزارش بیگ بنگ به نقل از همشهری، گروهی بین‌المللی از محققان از ردیابی سیگنالی مرموز در مسیر ستاره HD164595 خبر داده‌اند، سیگنالی که سال گذشته توسط تلسکوپی روسی به نام RATAN-600 ردیابی شده‌ است. به گفته پل گیلستر نویسنده و محقق، کسی ادعای آن را ندارد که این سیگنال از سوی تمدن‌های فرازمینی ارسال شده‌،‌ اما به اندازه‌ای محرک بوده‌ که دانشمندان درخواست رصد دائمی منشا ارسال این سیگنال را داده‌اند. کاشفان این سیگنال از پروژه جستجو برای هوش فرازمینی (ستی- SETI ) درخواست کرده‌اند تا ستاره منشا را مورد بررسی طولانی و دقیق قرار دهد.

ست شوستاک یکی از اخترشناسان ارشد پروژه ستی اعلام کرد این موسسه پس از شنیدن خبر ردیابی سیگنال مرموز، منشا این سیگنال را با کمک مجموعه تلسکوپ آلن، مورد بررسی قرار داده و هیچ مورد عجیبی مشاهده نکرد. شوستاک و گیلستر یافته‌های خود را برای کلودیو ماکونه اخترشناس ایتالیایی که با تلسکوپ RATAN-600 همکاری دارد ارسال کردند. قرار است اطلاعات این دو محقق در نشست بین‌المللی نجوم در مکزیک به نمایش درآیند. براساس این گزارش‌ها، یکی از دلایل عجیب بودن سیگنال دریافتی این است که HD 164595 ستاره‌ای کاملا شبیه به خورشید است، با این تفاوت که یک درصد درخشان‌تر است. این ستاره ۴.۵ میلیارد سال سن دارد،‌ دمایی مشابه خورشید داشته و حتی ترکیبات عناصر موجود در آن نیز با خورشید یکسان است.

موقعیت ستاره ی HD 164595 در صورت فلکی هرکول.
موقعیت ستاره ی HD 164595 در صورت فلکی هرکول.

اخترشناسان حتی سیاره‌ای شبیه به نپتون را در مدار دوردست این ستاره یافته‌اند که HD 164595 b نام دارد و گیلستر احتمال می‌دهد سیاره‌های دیگری با ابعاد کوچکتر و بدنه سنگی در مدار این ستاره وجود داشته باشند که هنوز شکار تلسکوپ‌های زمینی نشده‌اند. سیگنال دریافتی از این ستاره طول موجی برابر ۲.۷ سانتیمتر داشته و فرکانس آن ۱۱ گیگاهرتز است که آن را به سیگنالی با فرکانس بالا تبدیل می‌کند که تفاوت زیادی با سیگنال تلویزیون‌های دیجیتال ندارد.

به گفته شوستاک با واقعی فرض کردن این پدیده،‌ سیگنال باید بسیار قدرتمند بوده باشد که توانسته خود را تا زمین برساند. اگر مستقیما زمین را هدف گرفته باشد،‌ برای رسیدن سیگنال به زمین به ۵۰ تریلیون وات انرژی نیاز است، یعنی حجم انرژی مورد نیاز برای ارسال این سیگنال کمی بیشتر از نیمی از انرژی مصرفی کل بشر در یک ثانیه است. از سویی دیگر اگر سیگنال در تمامی جهات پخش شده باشد، انرژی مورد نیاز آن برای رسیدن به زمین چندین برابر شده و به ۱۰۰ میلیارد میلیارد خواهد رسید، یعنی ۱۰۰ میلیون برابر بیشتر از انرژی مورد نیاز سیگنالی که زمین را هدف گرفته‌ است. با این همه کسی باور ندارد این سیگنال از سوی بیگانه‌های فضایی باشد.

تصویری از سیگنال ِ پر انرژی فضایی که از سوی ستاره ی 164595 HD در دستگاه ها ثبت شده است.
تصویری از سیگنال ِ پر انرژی فضایی که از سوی ستاره ی ۱۶۴۵۹۵ HD در دستگاه ها ثبت شده است.

علاوه بر اینکه هنوز بر سر صحت این سیگنال تردید‌هایی وجود دارد زیرا محققانی که آن را کشف کردند یک سال پس از کشف خبر ردیابی آن را منتشر کردند و این به آن معنی است که اخترشناسان روس درباره درست یا نادرست بودن ردیابی سیگنال اطمینان نداشته‌اند. از سویی دیگر RATAN-600 رادیوتلسکوپی است که دارای نوعی آستیگماتیسم یا دوبینی است، از این رو توانایی تعیین دقیق منشا سیگنال را ندارد.

ستی قصد دارد باری دیگر برای یافتن نشانه ای از این سیگنال ستاره HD 164595 را هدف بگیرد. با این همه این احتمال وجود دارد که سیگنال ردیابی شده اثر جانبی بزرگنمایی گرانشی باشد؛ پدیده‌ای که زمانی رخ می‌دهد که یک جرم بزرگ مانند یک ستاه بافت فضا-زمان را به اندازه‌ای دچار انحنا می‌کند که می‌تواند سیگنالی که در پس این بافت قرار دارد را جمع‌آوری، متمرکز و بزرگنمایی کرده و به سوی زمین بتاباند. جزئیات بیشتر در centauri-dreams.org منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: space.comارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

یک دیدگاه