رقص ۳ سیاهچاله در یک کهکشان!

بیگ بنگ: تقریبا تمامی کهکشان‌های شناخته‌شده جهان دارای یک سیاهچاله عظیم در قلبشان هستند با این حال دانشمندان کهکشانی را یافته‌اند که سه ابر سیاهچاله دارد،  چرا این کهکشان دارای این تعداد سیاهچاله است؟

این عکس که در طیف رادیویی گرفته شده، تصویر یک جفت از سیاه چاله های این سیستم سه گانه را نشان می دهد.

این عکس که در طیف رادیویی گرفته شده، تصویر یک جفت از سیاه چاله های این سیستم سه گانه را نشان می دهد.

به گزارش بیگ بنگ، دانشمندان در حال بررسی شش سیستم کیهانی بودند که گمان می‌رفت حاوی دو سیاهچاله فوق‌عظیم باشند، آن‌ها با کمال ناباوری دریافتند یکی از این کهکشان‌ها بجای یک سیاهچاله دارای سه سیاهچاله می باشد. این کهکشان J1502+1115 نام دارد که در فاصله ی ۴.۲ میلیارد سال نوری از زمین واقع شده است. یک دلیل می تواند آن باشد که این کهکشان دستاورد ادغام تازه ی سه کهکشان کوچک تر است.

در تصویر بالا که در طیف امواج رادیویی گرفته شده، دو سیاهچاله ی نزدیک به هم را می بینید. این تصویر توسط آنتن هماهنگ تلسکوپ های رادیویی که در اروپا، آسیا و آفریقا قرار دارند ثبت شده است. این دو سیاهچاله در حدود ۵۰۰ سال نوری از هم فاصله دارند و جرم هر کدام از این اجرام کیهانی حدود ۱۰۰ میلیون برابر جرم خورشید ما است. در تصویر زیر نیز این دو سیاهچاله را می بینید که با چرخش به دور یکدیگر، جت هایی مارپیچ از خود گسیل می کنند، در حالی که سیاهچاله ی دورتر، جتی خطی منتشر می کند.

این تصویر نشان می دهد که دو سیاهچاله نزدیک به هم جت های مارپیچ منتشر می کنند، در حالی که سیاهچاله سوم جت نسبتا صاف و خطی گسیل می دهد.

این تصویر نشان می دهد که دو سیاهچاله نزدیک به هم جت های مارپیچ منتشر می کنند، در حالی که سیاهچاله سوم جت نسبتا صاف و خطی گسیل می دهد.

نتایج این یافته‌ها نشان می‌دهد وجود سیاهچاله‌های فوق‌عظیم نزدیک به یکدیگر بسیار بیش از آنچه تصور می‌شود، شایع است. کشف این اجرام کیهانی می‌توانند اطلاعات بیشتری را درباره نرخ برهم کنش میان کهکشان ها و سیاهچاله های ابر پرجرم در روزگار میانسالی کیهان و همچنین امواج گرانشی گریزپا، در اختیار محققان قرار دهند. جزئیات بیشتر این کشف علمی در مجله Nature منتشر شده است.

منابع: universetoday , apod

(18 نفر , میانگین : 4٫78 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=16427

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

یک پاسخ

  1. مجتبی گفت:

    خیلی جالبه با این نیروی عظیم گرانشی و این همه جرم،اگه بهم برخورد کنن چه اتفاقی میفته؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.