روزتا به دنباله دار ِهدفش نزدیکتر شد+ویدئو

بیگ بنگ: فضاپیمای “روزتا” به عنوان نخستین کاوشگر زمینی که تاکنون به ملاقات یک دنباله دار رفته به فاصله ۳۰۰ کیلومتری آن رسیده و ۲۴ ساعت دیگر در مدار این دنباله دار قرار می گیرد.

این تصاویر از دنباله دار چوریومف را فضاپیمای روزتا در تاریخ 1، 2 و 3 آگوست 2014 گرفته است. فاصله دنباله دار تا روزتا از چپ به راست به ترتیب 1026 کیلومتر، 500 کیلومتر و 300 کیلومتر میباشد.

این تصاویر از دنباله دار چوریومف را فضاپیمای روزتا در تاریخ ۱، ۲ و ۳ آگوست ۲۰۱۴ گرفته است. فاصله دنباله دار تا روزتا از چپ به راست به ترتیب ۱۰۲۶ کیلومتر، ۵۰۰ کیلومتر و ۳۰۰ کیلومتر میباشد.

به گزارش بیگ بنگ، فضاپیمای «روزتا» پس از ۱۰ سال تعقیب سایه به سایه دنباله‌دار چوریومف (۶۷P/churyumov-Gerasimernko)، تا چهارشنبه ۶ آگوست(۱۵ مرداد) به نزدیک‌ترین فاصله مدار گردشی این دنباله دار می‌رسد. روزتا در آخرین عکسهایی که از این دنباله دار گرفته تنها ۳۰۰ کیلومتر با دنباله دار فاصله داشته و خورشید نیز از زیر دنباله دار می تابیده است.

مت تیلور از کارشناسان و مدیران پروژه روزتا اعلام کرد: برای نخستین بار در روز چهارشنبه، جدید‌ترین تصاویر دنباله دار چوریومف را از نزدیک‌ترین فاصله مشاهده خواهیم کرد. وی افزود: پس از طی مسافت شش میلیارد کیلومتری، اکنون فضاپیمای روزتا هر لحظه با نزدیک شدن به دنباله‌دار هیجان خاص را در ستاره‌شناسان به‌وجود می‌آورد. جدید‌ترین تصاویر حاکی از آن است که این دنباله‌دار اسرار‌آمیز هسته‌ای دوگانه دارد که براثر ترکیب دو ستاره دنباله‌دار شکل گرفته است.

این ویدئو نحوه نزدیک شدن و مانورهای روزتا را برای رسیدن به دنباله دار هدفش نشان می دهد.

براساس برنامه‌آژانس فضایی اروپا  در ماه آگوست تا نوامبر ۲۰۱۴ روزتا برای کاستن از فاصله ی اش با دنباله دار یک رشته مانورهای پیچیده انجام خواهد داد تا این فاصله را از ۱۰۰ کیلومتر به ۲۵-۳۰ کیلومتر برساند و با نقشه برداری دقیق از سطح این دنباله دار بتواند جایگاه فرود کاوشگر سطح نشین فیلای (Philae) را تعیین کند. طبق برنامه روزتا در ماه نوامبر، سطح نشین فیلای را به سمت دنباله‌دار هدایت می‌کند. فضاپیمای روزتا درست اندکی پیش از فرود کاوشگر فیلای در ماه نوامبر، فاصله اش از هسته ی دنباله دار را به ۲.۵ کیلومتر خواهد رساند، فیلای پس از فرود قصد دارد تا کامل‌ترین جزئیات را از سطح این دنباله دار تهیه کند.

منبع خبر: بیگ بنگ / منابع: universetoday , space

(9 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=17509

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

یک پاسخ

  1. ایلیاد گفت:

    هدف از ماموریت روزتا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.