رکوردشکنی مجدد “کاوشگر فرصت” در سیاره ی سرخ

بیگ بنگ: کاوشگر فرصت (opportunity) ناسا در یازدهمین سال فعالیت خود در سیاره سرخ با ثبت رکوردی جدید و پیومدن ۴۲٫۱۹۵ کیلومتر در جهانی به غیر از زمین مجددا رکورد خود را جا به جا کرد.

مریخ نورد فرصت در یازدهمین فعالیتش در سیاره ی سرخ با پیمودن 42.195 کیلومتر رکورد خودش را شکست.

مریخ نورد فرصت در یازدهمین فعالیتش در سیاره ی سرخ با پیمودن ۴۲٫۱۹۵ کیلومتر رکورد خودش را شکست.

به گزارش بیگ بنگ، کاوشگر فرصت سال گذشته نیز رکوردی دیگر را برای خود به ثبت رسانده بود، طی کردن طولانی‌ترین مسافت ممکن توسط یک نقلیه خارج از زمین، این رکورد تا پیش از آن دراختیار کاوشگر ماه « لنوخود۲ » متعلق به شوروی سابق قرار داشت. به مناسبت این موفقیت کاوشگر فرصت، دره‌ای که این کاوشگر درحال تجسس و اکتشاف آن است، دره یادبود نام گرفته‌ است.

نقشه ای از مسیر طی شده ی مریخ نورد “فرصت” از سال ۲۰۰۴ تا سال 2015

نقشه ای از مسیر طی شده ی مریخ نورد “فرصت” از سال ۲۰۰۴ تا سال ۲۰۱۵

مریخ نورد فرصت در ۲۵ ژانویه ۲۰۰۴ پا به سطح مریخ گذاشت، اگرچه، ماموریت این کاوشگر در آغاز برای ۹۰ روز مریخی کار و پیمودن حدود ۶۰۰ متر برنامه ریزی شده بود اما اکنون پس از گذشت ۱۱ سال و ۲ ماه، این کاوشگر هنوز هم فعالانه به اکتشاف در سیاره سرخ ادامه می دهد. فرصت تاکنون توانسته ۴۰ برابر زمانی که انتظار می‌رفت روی مریخ حرکت کرده و به اکتشافاتش ادامه دهد و اگرچه به تدریج فرسایش مانع از ادامه فعالیت آن خواهد‌ شد، هنوز قادر است تا زمان از کارافتادگی‌اش چندین کیلومتر دیگر را نیز طی کند.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع: NASA , nbcnews

(10 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=26720

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.