سرعت چرخش یک کهکشان چقدر است؟

1370950229

بیگ بنگ: اخترشناسان با استفاده از تلسکوپ هابل توانسته‌اند برای اولین بار سرعت چرخش یک کهکشان را براساس حرکات ساعت‌گرد ستاره‌های این کهکشان محاسبه کنند.

starsclockwoدر این تصویر ابر ماژلانی بزرگ نزدیک ترین کهکشان قابل مشاهده به کهکشان راه شیری را مشاهده می کنید، طبق اندازه گیری های هابل هسته این همسایه کیهانی ۲۵۰ میلیون سال طول می کشد تا یک دور کامل بچرخد.

به گزارش همشهری آنلاین، براساس تحلیل‌های انجام‌شده بخش مرکزی کهکشان همسایه، ابر ماژلانی بزرگ، هر ۲۵۰ میلیون‌سال یکبار یک چرخش کامل را انجام می‌دهد. به همین‌شکل،‌خورشید نیز برای تکمیل یک چرخش کامل به دور هسته کهکشان راه‌شیری ۲۵۰ میلیون سال زمان صرف می‌کند. محققان دانشگاه ویرجینیا با همکاری موسسه علوم تلسکوپی بالتیمور با استفاده از تلسکوپ هابل توانستند میانگین حرکت صدها ستاره را در ابرماژلانی بزرگ که در فاصله ۱۷۰ هزار سال نوری از زمین قرار گرفته محاسبه کردند. هابل حرکت آرام ستاره‌های این کهکشان را طی دوره‌ای هفت‌ساله محاسبه کرده‌است.

کهکشان‌های صفحه‌ای مانند کهکشان راه‌شیری و ابرماژلانی بزرگ یا LMC معمولا حرکتی چرخ‌و‌فلک مانند دارند. سیستم ردیاب دقیق هابل برای تعیین دقیق سرعت این نوع از کهکشان‌ها شیوه‌ای جدید را ارائه کرده‌است: محاسبه حرکت کناری ستاره‌های دورافتاده کهکشان. این اولین‌باری است که استفاده از این تکنیک منجر به محاسبه سرعت کهکشانی دورافتاده می‌شود. تا پیش از این اخترشناسان سرعت چرخش کهکشان‌ها را براساس تغییر طیف نوری ستاره‌های کهکشان محاسبه می‌کردند، تکنیکی که براساس اثر داپلری عمل می‌کرد، اما تکنیک محاسباتی جدید با ترکیب نتیجه محاسبات قدیمی داپلری اطلاعات تکمیلی جدیدی را درباره چرخش LMC به دست آورده و برای اولین بار توانسته نمایی سه‌بعدی از حرکات ستاره‌ای در کهکشانی دیگر را به دست آورد.

هابل تنها تلسکوپی است که توانایی انجام چنین محاسباتی را دارد زیرا از وضوح تصویر بسیار بالایی برخوردار است، از ثبات تصویری خوبی برخوردار بوده و سابقه‌ای ۲۴ ساله برای حضور در فضا دارد. در این مطالعه از دوربین زاویه باز تلسکوپ هابل برای بررسی ۲۲ میدان ستاره‌ای به وسعتی ۲۰ برابر بزرگتری از سطح ماه در میان کهکشان LMC استفاده شده‌است.

مطالعه بیشتر در : phys

 

(6 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=8032

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.