بیگ بنگ: ماموریت آرتمیس ناسا برای فرود انسان به ماه که قرار بود در سال ۲۰۲۴ به انجام برسد به تعویق افتاد. طبق برنامۀ جدید قرار است اولین فرود خدمه روی ماه در سال ۲۰۲۶ انجام شود.

nasas artemis program boeing

برنامه “آرتمیس” یک برنامه پرواز فضایی انسانی بین‌المللی است که هدف آن فرستادن اولین زن و یک مرد دیگر در منطقه قطب جنوب ماه است. به گفته‌ی بازرس کل آژانس فضایی ناسا، اولین فرود خدمه این آژانس بر ماه تا سال ۲۰۲۶ به تعویق افتاده است. دلیل این تاخیر مشکلات فنی، نیاز به بودجه اضافی، توسعه لباس‌های فضایی، توسعه سیستم فرود مناسب، همه‌گیری کووید-۱۹ ، شکایت بلواوریجین و … اعلام شده است.

Retracted Platforms Space Launch System Rocket scaled

آرتمیس یک ماموریت برای بازگرداندن انسان‌ها به سطح ماه است. در ماموریت آرتمیس ۱ یک فضاپیمای بدون سرنشین به مدار ماه خواهد رفت و اگر ماموریت اول به خوبی پیش برود در ماموریت آرتمیس ۲ یک پرواز دارای خدمه بر فراز ماه انجام خواهد شد. در نهایت در ماموریت آرتمیس ۳ نخستین فرودگر سرنشین‌دار بر روی ماه فرود می‌آید و پس از چند دهه بار دیگر انسان‌ها بر ماه قدم خواهند گذاشت. براساس حسابرسی انجام شده، هر کدام از ماموریت‌های آرتمیس ۴.۱ میلیارد دلار هزینه خواهد داشت.

NorthropGrummanAwardedNASABoosterProductionandOperationsContracttoSupportArtemisProgram c dca fa bc abe prv

در ماموریت اول آرتمیس که قرار است در می 2022 ( اردیبهشت 1401 ) انجام شود، موشک SLS فضاپیمای بدون سرنشین اوریون را در یک ماموریت 26 روزه به فضا پرتاب خواهد کرد و طی آن اوریون شش روز به دور ماه می‌چرخد.

SLS

در ماموریت دوم آرتمیس که سرنشین‌دار خواهد بود، احتمالا فضانوردان تا پایان سال 2024 با موشک SLS به سمت ماه فرستاده خواهند شد و پس از چند روز چرخش در مدار ماه به زمین باز می‌گردند. سرانجام ناسا در سال 2026 با انجام مأموریت “آرتمیس ۳” قصد دارد فضانوردان خود را بر روی ماه فرود بیاورد.

Artemis I European Service Module perspective pillars

سامانه پرتاب فضایی(SLS) برای برنامه‌های فضایی دوردست طراحی شده تا فضاپیمای اوریون یا سایر محموله‌ها را به ماه بفرستد. فضاپیمای “اوریون” سفینه فضایی طراحی شده برای ماموریت‌های ماه است که خدمه ناسا را به مدار ماه منتقل می‌کند و در آنجا به سیستم فرود انسان یا “دروازه ماه” تحویل می‌دهد.“دروازه ماه” در واقع یک پاسگاه مداری و ایستگاه فضایی در اطراف ماه است.

ناسا برای فرود انسان بر سطح ماه از استارشیپ کمک می‌گیرد. چندی پیش شرکت اسپیس ایکس برنده قرارداد ۲.۹ میلیارد دلاری ناسا برای ساخت راکت «استارشیپ» به عنوان یک سطح‌نشین قمری و حمل فضانوردان در مأموریت‌های «آرتمیس» به ماه شد. هدف این ماموریت‌ها ایجاد بستری برای حضور طولانی مدت انسان بر روی ماه و در نهایت سفر به مریخ است. ناسا رهبری این پروژه را به‌ عهده دارد، اما انتظار می‌رود همکاری بین‌المللی در رسیدن به اهداف بلندمدت پروژه مؤثر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

4 دیدگاه

  1. قبلاً راحت تر می رفتید ماه 🙂
    یا ناسا داره عقب گرد می کنه یا این که …
    خلاصه دیگه خیلی داره تابلو میشه!

  2. امیدوارم پیش بینی من اشتباه از اب در بیاد ولی فکر کنم این مانند جیمز وب میشه هر بار دو سال عقب میفته

  3. فکر نمی کنید اگر 60 سال پیش طی یک برنامه 2 ساله (پروژه آپولو 1969-1967) انسان به ماه می فرستادند با تکنولوژی و تجربه امروز آن را در دیگر در هفت سال (پروژه آرتمیس 2024-2017) می توانستند انجام دهند!؟