بیگ بنگ: مفهوم سرعت فراتر از نور به لطف فیزیکدان ناسا به‌زودی از دل داستان‌های علمی‌تخیلی خارج شده و در جهان واقعیت قدم خواهد‌گذاشت.

140611183527-01-warp-speed-spaceship-horizontal-gallery

به گزارش همشهری آنلاین از CNN، هارولد وايت، فيزيكدان ناسا از سال 2010 درتلاش براي ساخت فضاپيمايي با سيستم رانشي سريعتر از سرعت نور يا FTL است كه امكان حركت فضاپيماها را در سرعتي بيشتر از 300 هزار كيلومتر بر ثانیه فراهم خواهد‌آورد. وايت كه رئيس تيم رانش پيشرفته ناسا است، به‌تازگي تصاويري از طرح فضاپيمايي كه سريعتر از نور سفر خواهد كرد را منتشر ساخته‌است. اين تصاوير كه توسط يكي از اعضاي تيم طراحي وايت خلق شده‌اند، جزئيات تكنولوژيكي اين فضاپيما را نمايش مي‌دهند و هيچ شباهتي به فضاپيماهاي داستان‌هاي جنگ‌هاي ستاره‌اي ندارد. مارك رادميكر براي خلق اين تصاوير هزار و 600 ساعت زمان صرف كرده‌است.

درحال حاضر، حركت سريعتر از نور تنها در فيلم‌ها و داستان‌هايي مانند جنگ‌هاي ستاره‌اي امكان‌پذيرند،‌از اين رو وايت فضاپيماي خود را IXS Enterprise نامگذاري كرده‌است، نام فضاپيمايي كه در فيلم جنگ‌هاي ستاره‌اي توسط كاپيتان جيمز تي كرك هدايت مي‌شد. وايت سال گذشته در كنفرانس فضايي كه در فونيكس برگزار شد، درباره طرحش توضيحاتي داد. وي پيچ و تاب‌هاي فضا را،‌ روزنه‌اي در نظريه نسبيت عام كه امكان سفر در مسافت‌هاي بسيار طولاني را در مدت زماني بسيار كوتاه فراهم مي‌آورد، عاملي براي كاهش طول سفرهاي چند‌هزار ساله به چند روزه توصيف كرد.

140611183530-02-warp-speed-spaceship-horizontal-gallery

وي پيچ و تاب فضايي را كهكشاني دورافتاده توصيف كرد كه مي‌تواند نور را در اطراف خود منحرف سازد، پديده‌اي كه مي‌تواند فضا را در پس و پيش فضاپيما پيچ و تاب داده و با وسعت بخشيدن به فضاي پشت فضاپيما، آن را در زمان به جلو براند. وايت با مطالعه نظريات فيزيكداني به‌نام ميگل آلكوبير كه در سال 1994 براي اولين بار مدل رياضياتي رانش سريعتر از نور را مطرح ساخت، نسخه‌اي ديگر از اين نظريه را در قالب اين فضاپيما ارائه كرد. نيروي رانشي وايت فراتر از فضا رفته و فاصله ميان دو نقطه را كوتاه مي‌سازد و به فضاپيما امكان سفر با سرعتي بالاتر از نور را مي‌دهد. چنين فضاپيمايي از محدوديتي به‌نام محدوديت سرعت برخوردار نخواهد بود. عملي شدن چنين فناوري مي‌تواند امكانات بيشتري را براي سفرها و اكتشافات فضايي كه درحال حاضر محدود به كمبود‌هاي تكنولوژي رانش در فضا هستند، فراهم آورد.

با اين‌همه تكنولوژي ساخت چنين فناوري و فضاپيمايي درحال حاضر موجود نيست با اين‌همه مدل‌هاي ارائه شده از فضاپيما مي‌تواند الگويي براي ساخت آن در زمان وجود تكنولوژي‌هاي لازم باشند. هنوز هيچ مدركي مبني بر امكان وجود رانش سريعتر از نور وجود ندارد،‌اما اين آژانس همچنان به آزمايش‌هاي خود در اين زمينه ادامه مي‌دهد،‌اگرچه هيچ تضميني نيز براي موفقيت وجود ندارد.

منبع: CNN

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

11 دیدگاه

 1. به نظر من کرم چاله و … فقط خیالش قشنگ و زیباست اما ما باید با واقعیات فیزیک کنار بیایم و با یک فکر و ایده معقول به فکر سفر با سرعت نور رو داشته باشیم

 2. اگر چیزی مانند کرم چاله باشد ، طبق نظریه استیون هاوکینگ ، کرم چاله نمی تواند تا موقعی که از آن عبور کنیم ، پایدار بماند و از هم می پاشد . پس نمی توان از آن عبور کرد . اما اگر منظور چیز دیگری باشد ، امکان دارد درست باشد.

 3. حرف این سایت کاملا درست است و انیشتین هم درست میگوید! چون انیشتین چیزی بالا پتراز نور حرکت نمیکنه اما درسال 1994 چرنکوف امواجی پیدا کرد که سرعت نور را افزایش میده اگر مقیاس ان بزرگتر شه سفینه را هل میدهد

 4. با سلام و خسته نباشید خدمت شما
  لطفاً در انتخاب موضوعها و مطالب بیشتر دقت کنید تا خدای نکرده اعتبار علمی وب سایت خوب شما زیر سوال نرود. در حالیکه هنوز هیچ ذره ای یافت نشده که بتواند قانون نسبیت انیشتین را زیر سوال ببرد و با سرعت فراتر از سرعت نور حرکت کند (حتی در ابعاد میکروسکوپی)، عنوان ” مفهوم سرعت فراتر از نور به لطف فیزیکدان ناسا به‌زودی از دل داستان‌های علمی‌تخیلی خارج شده و در جهان واقعیت قدم خواهد‌گذاشت” کمی کار غیر حرفه ای به نظر می رسد. چون بزرگترین سد برای انجام این کار (قانون نسبیت انیشتین) هنوز با قدرت پابرجاست.
  ممنون

  1. با درود به شما، در انتخاب موضوعات دقت لازم را داریم، نسبیت اینشتین در این امر خللی ایجاد نمی کند، متاسفانه مطالعات شما در این زمینه کم میباشد.

   در « پیشرانش پیچش فضا- زمان» به جای آنکه یک سفینه فضایی را در فضا زمان به حرکت در آوریم، موج ویژه ای را در بستر خود فضا- زمان ایجاد می کنیم که همراه خود سفینه فضایی را با آنچنان سرعتی به پیش می راند که حتی می تواند آن را به سرعت های فرانوری هم برساند. این موج فضا- زمانی ویژه به گونه ای است که فضای جلوی سفینه را منقبض و فضای پشت سر آن را منبسط می کند و بدین ترتیب سفینه فضایی را به جلو هل می دهد. اصلاحا به آن ماشین وارپ ( Warp drive ) می گویند.

   بدین ترتیب این موج سوار کیهانی عملا در حوزه ای حباب مانند از فضا- زمان موسوم به « حباب پیچشی » قرار گرفته و این حباب فضا- زمانی به واسطه انبساط فضا- زمان در پشت حباب و انقباض آن در جلوی حباب با سرعت فوق العاده زیادی به سوی جلو رانده می شود و به همراه خود، سفینه فضایی را نیز به جلو می راند. البته در این مورد هم نسبیت خاص زیر سوال نمی رود؛ چرا که به جای آنکه سفینه را در فضا حرکت دهیم، این خود موج فضا- زمانی است که به جلو می رود و به همراه خود سفینه فضایی را نیز به جلو می راند. البته ایده ساز و کار پیشرانش آلکوبیر تا مرحله عملی شدن هنوز راه طولانی در پیش دارد.

    1. یه جورایی ، میتونه در خمیدگی فضا زمان به پیش بره و موج سواری کیهانی کنه و به نوعی مثل کرمچاله در فضا زمان میانبر بزنه.

     1. البته من کوچکتر از اون هستم که بخوام در مورد چنین موضوعی اظهار نظر کنم. ولی من فکر می کنم که به هر حال در این نظریه ماده ای هست که در امتداد فضا-زمان حرکت می کند و از هیچ بعد دیگری در این حرکت استفاده نمی کند (مثل کرمچاله) و در «کلیت قضیه» باید از قانون نسبیت انیشتین تبعیت کند. این نظر منه
      ممنون

     2. در واقع میشه حرکت این فضاپیما رو به موج سواری و تخته موج تشبیه کرد. فضا زمان رو به موج دریا تشبیه می کنیم و تخته موج رو به فضاپیما، که در واقع فضاپیما به کمک خود فضا زمان ، به پیش میره و حتی چون سرعتش فراتر از نور هست، به نوعی سفر در زمان محسوب میشه، همانند کرمچاله که یک پل میانبر فرضی در فضا زمان هست. این رو هم اضافه میکنم که چون در این حالت ماده به انرژی تبدیل نمیشه و در داخل فضاپیما تمامی قوانین فیزیکی حفظ میشه، قوانین نسبیت هم نقض نمیشه.