سیاره پروکسیما بی، می تواند اقیانوس داشته باشد

بیگ بنگ: پروکسیما b یکی از مشهورترین سیارات است؛ نه فقط بخاطر اینکه یک سیاره فراخورشیدى است، بلکه به این خاطر که نزدیک ترین سیاره فراخورشیدى به زمین است. اکنون بر اساس مطالعات جدید، می تواند دارای اقیانوس و قابل سکونت نیز باشد.

به گزارش بیگ بنگ، پروکسیما b تنها در فاصله ۴٫۲ سال نوری از زمین قرار دارد که آن را به نزدیک ترین سیاره بیگانه تبدیل می سازد. پروکسیما b پیوند تنگاتنگی با ستارۀ خود پروکسیما قنطورس دارد؛ این بدان معناست که یک سمت پروکسیما B روبروی ستاره اش واقع شده است تا چرخش ۱۱٫۲ روزه اش تکمیل گردد. همچنین، ستارۀ پروکسیما قنطورس یک کوتوله سرخ است و فاصله اش زمینه را برای تاثیرگذاری در “ناحیه قفل طلایی” برای سیاره فراهم می سازد، این ناحیه در مدار ستاره می تواند از حیات پشتیبانی کند.

تصویری هنری از افق سیارۀ پروکسیما b

این ناحیه از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که هم اکنون تیمی از محققان در حال مطالعه پروکسیما b هستند. آنان به این نتیجه رسیده اند که این سیاره شاید نه تنها دارای آب باشد، بلکه یک سیاره اقیانوسی هم باشد. یعنی به مانند برخی اقمار پیرامون مشتری و زحل، می تواند اقیانوسی ِ داشته باشد که کل سیاره را تحت پوشش قرار دهد. سایت Space اعلام کرد که برای پی بردن به مقدار آب موجود در پروکسیما b، تیم بررسی فعلی از مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه(CNRS) به استفاده از شبیه سازی هایی نیاز دارد که بتواند آمار دقیقی از این سیاره بدست آورد.

در گزارش آمده است که شعاع احتمالی سیاره می تواند ۰٫۹۴ تا ۱٫۴ برابر شعاع زمین باشد. یعنی شاید این سیاره چگال از هسته ای فلزی برخوردار باشد که جبه ای سنگی آن را احاطه می کند. آب سطحی آن در حدود ۰٫۰۵ درصد جرم آن سیاره تخمین زده می شود. با این حال، این فقط پایین ترین محدودیت پروکسیما b است. بنا به محدودیت بیشینه، شعاع آن در ۸۹۲۰ کیلومتری با جرمی تقسیم شده بصورت مساوی میان هسته ای سنگی و آب پیرامون آن می باشد. به این ترتیب، احتمالاً اقیانوسی پروکسیما b را احاطه کرده که عمقی بالغ بر ۲۰۰ کیلومتر دارد.

اینفوگرافی از مشخصات سیاره پروکسیما b

هر دو مورد فوق گویای این ایده است که پروکسیما b احتمالا به مانند زمین با جوی گازی و نازک پوشش داده شده است. این محتمل میباشد، علی رغم نزدیکی پروکسیما b به ستارۀ پروکسیما قنطورس، یعنی جایی که ناحیه قابل سکونت نسبت به منظومه شمسی ۲۵ برابر نزدیک تر است. با این وجود، دانشمندان می توانند چنین مشاهداتى را فقط با تلسکوپ فضایی جیمز وب مورد تایید قرار دهند که قرار است در سال ۲۰۱۸ میلادی راه اندازی شود.

ترجمه: منصور نقی لو/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: natureworldnews.com

(19 نفر , میانگین : 4٫32 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=62550
منصور نقی لو

منصور نقی لو

کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی. علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فرگشت، اکتساب زبان اول، یادگیری زبان دوم و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

یک پاسخ

  1. e=mc^2 گفت:

    تلسکوپ جیمز وب درک خیلی بهتری از کهکشان به ما میده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.