سیاهچاله‌های غول پیکر چگونه شکل گرفتند؟

0
605

بیگ بنگ: شبیه­ سازی­ های جدید رایانه ­ای نشان می­ دهند که چگونه جریان­ های فوق سرد گاز باقی مانده از بیگ­ بنگ، می­ توانند بزرگترین و قدیمی ­ترین سیاه­چاله­ های کیهان را تغذیه کنند.

به گزارش بیگ بنگ، باور بر این است سیاهچاله ­های غول ­پیکری که در فاصله­ 13 میلیارد سال نوری از زمین قرار دارند، در ابتدای کیهان شکل گرفته ­اند، گر چه مطالعۀ عوامل فیزیکی دخیل در این فرایند کار آسانی نیست. بر اساس بیانیه­ موسسه­ کاولی، تیمی از محققان بین­ المللی با استفاده از شبیه­ سازی ابررایانه­ ای موفق به بازسازی فرایند تشکیل یک سیاهچاله­ غول­ پیکر از باقی­مانده ­های بیگ ­بنگ شدند. این امر باعث تغییر نگرش دانشمندان در مورد نحوۀ تشکیل سیاهچاله ­ها شده است.

نائوکی یوشیدا، سرپرست تحقیقات و عضو موسسه­ فیزیک و ریاضیات جهان­ کاولی در بیانیه ­ای اظهار داشت: «این مسئله پیشرفت بزرگی به شمار می­ آید. منشا سیاهچاله ­های غول پیکر به مدت زیادی ذهن همگان را به خود مشغول کرده بود. اینک ما برای این فرایند، پاسخی یافته ­ایم.» مطالعات پیشین نشان می­ دهد احتمالا سیاهچاله ­های بسیار پرجرم در آغاز کیهان، از باقی­ماندۀ ستارگان اولیه و یا به دنبال فروپاشی یک ابر گازی آغازین شکل گرفته­ اند. اما بر اساس بیانیه­ موسسه­ کاولی، این نظریات نمی­ توانند چگونگی رشد سیاهچاله­ های تا این اندازۀ بزرگ را توجیح کنند.

توزیع چگالی ماده ­تاریک(پس­ زمینه و صفحه­ بالایی) و گاز(سه صفحه­ پایینی) در زمان شکل­ گیری یک ستارۀ پرجرم. توزیع در این تصویر به شکل یک ساختار نامتقارن گُوِه­ ای شکل می­ باشد. در صفحه­ سمت راست، می­ توان ناحیه­ ناپایدار گرانشی را مشاهده کرد که 26000 برابر خورشید جرم دارد.

شبیه­ سازی ابررایانه ­ای جدید موفق­ شده است با اضافه­ کردن جریان­ های گازی عظیم تولید شده در بیگ­ بنگ بر این مسئله فائق بیاید. بر اساس این شبیه­ سازی انجام­ شده، زمانی که کیهان، 100 میلیون سال عمر داشت؛ جریان­ های مواد با ماده تاریک ترکیب شده و یک ابر چگال ناپایدار به وجود آوردند. درون این ابر، یک ستارۀ جوان شروع به شکل­ گرفتن کرده و با جذب گاز­ها، در زمانی کوتاه بسیار بزرگ شده است.

یوشیدا در مقاله خود اظهار داشت: «با رسیدن به جرمی معادل 34000 برابر جرم خورشید، ستاره توسط نیروی گرانش خود شروع به فروپاشی کرده و یک سیاهچاله متولد شده است. این سیاهچاله­ های پرجرم در ابتدای کیهان به رشد و ادغام با یکدیگر ادامه دادند و سیاهچاله ­های غول­ پیکر را پدید آوردند.» یافته ­های این محققان که در تاریخ 6 مهر 1396 شمسی در مجلۀ Science منتشر شد، می­ تواند به اخترشناسان در درک بهتر چگونگی رشد سیاهچاله­ های پرجرم کمک شایانی کند.

ترجمه: رضا کاظمی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: space.comارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.