سیگنالی که سیاره ی شبه زمین را آشکار ساخت!

بیگ بنگ: ستاره شناسان اعلام کردند سیگنال‌های نامفهوم و میان ستاره‌ای که موضوع تحقیق دانشمندان در چند سال پیش بود، در واقع از یک سیاره ی شبه‌ زمینی ساطع می‌شوند.

تصویری هنری از سیاره شبه زمین Gliese 581d

تصویری هنری از سیاره شبه زمین Gliese 581d

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، سیاره Gliese 581d از شرایط مناسب برای پشتیبانی از حیات برخوردار بوده و احتمالا یک جهان سنگی دو برابر زمین است؛ سیگنال‌های این سیاره ابتدا در سال ۲۰۰۹ کشف شده بودند، اما سال گذشته به عنوان صدای انفجار ستارگان دور تصور شده و رد شدند. اکنون یک پژوهش دیگر مدعی است که تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۴ براساس یک تحلیل ناقص از داده‌ها انجام شده و سیاره Gliese 581d واقعا وجود دارد. سال گذشته محققان دانشگاه پنسیلوانیا اعلام کردند که این سیاره و همتای آن سیاره Gliese 581g تنها یک فریب نوری از انفجارات مغناطیسی ستاره‌ای در فاصله ۲۲ سال نوری هستند.

اما بررسی‌های جدید محققان دانشگاه کوئین‌مری و دانشگاه هارتفوردشایر نشان داد که روش مورد استفاده تیم دانشگاه پنسیلوانیا تنها برای سیارات بزرگ مناسب بوده و اینکه ممکن است سیارات کوچکی مانند سیاره Gliese 581d توسط آن دیده نشوند. این محققان مدعی هستند که با استفاده از مدل دقیق‌تری در داده‌های موجود توانسته‌ اند وجود این سیارات را اثبات کنند.

تصویری مقاسه ای از منظومه ی سیاره ایGliese 581 در مقایسه با منظومۀ شمسی ما و سیارات آن

تصویری مقاسه ای از منظومه ی سیاره ایGliese 581 در مقایسه با منظومۀ شمسی ما و سیارات آن

کشف سیاره Gliese 581d بسیار اهمیت دارد، زیرا اولین سیاره شبه‌ زمینی در منطقه گلدیلاک اطراف ستاره میزبان است و معیاری برای روش داپلر بشمار می‌رود. باورها بر این است که این سیاره نخستین سیاره فراخورشیدی در منطقه گلدیلاک – محدود مناسب برای پشتیبانی از حیات – است. در تحقیقات اولیه، ستاره‌شناسان دانشگاه کالیفرنیا در سانتاکروز به بررسی تغییرات ثابت نور پرداختند که توسط گرانش یک سیاره در حال گردش در مدار ستاره میزبان و کشیده شدن به سمت آن ایجاد می‌شود؛ قدرت این کشش نشان داد که سیاره Gliese 581d حدود سه برابر اندازه زمین است. نتایج این تحقیق در مجله Science منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencedaily

(22 نفر , میانگین : 4٫86 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=25855

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۳ پاسخ‌ها

 1. arash گفت:

  یعنی حیات تو این سیاره وجود داره ؟

 2. reza گفت:

  توی این سیاره اب وجود داره ؟

 3. Farzad گفت:

  میگن این سیاره دور خودش نمیچرخه!!
  ینی یا شب یا روز…

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.