شبیه سازی مرگ یک ستاره روی زمین!

1368695965

بیگ بنگ: محققان اسپانیایی قصد دارند به منظور بررسی ساختار ستاره‌های درحال مرگ یا غول‌های سرخ، مرگ یک ستاره را روی زمین بازسازی کنند. ستاره‌ها در اواخر دوران زندگی خود دچار انبساط، طپش و کاهش سوخت می‌شوند و با هربار طپیدن، ستاره ابرهایی از گاز را به دورن فضا پرتاب می‌کند که این گازها خود به ستاره تبدیل می‌شوند.

article-2539215-1AA7F29800000578-55_634x468این تصویر را که تلسکوپ فضایی هابل از یک ستاره در حال مرگ به ثبت رسانده است ابرهای گازی را نشان می دهد که به فضا پرتاب شده است که در نهایت به یک نسل جدید از ستاره ها و سیارات منجر می شود.

به گزارش همشهری آنلاین ، محاسبه این صفحات مواد کیهانی که از ستاره‌های درحال مرگ فوران می‌کنند کار بسیار دشواری است اما اخترشناسان راه حلی نه‌چندان ساده را برای رفع این مشکل ارائه کرده‌اند و می‌خواهند مرگ یک ستاره را روی زمین بازسازی کنند.

محققان اسپانیایی قصد دارند در پروژه‌ای جدید به نام Nanocosmos به بازسازی اتمسفر یک ستاره رو‌به‌مرگ که به غول‌های سرخ شهرت دارند بپردازند. طی این پروژه ۶ ساله سه دستگاه پنج متری ساخته خواهد شد تا با استفاده از آنها غبارهای میان‌ستاره‌ای مشابه به آنچه در در لایه‌های خارجی ستاره‌های درحال مرگ وجود دارند بازسازی شوند.

این دستگاه‌ها برای بازسازی چنین غبارهایی از هیدروژن، کربن، نیتروژن، اکسیژن، سیلیکون، تیتانیوم، آهن و دیگر فلزات در دمای هزار و ۵۰۰ درجه سلسیوس استفاده می‌کنند. محققان مرکز زیست‌اخترشناسی اسپانیایی معتقدند اگرچه این پروژه کمی بلند‌پروازانه به نظر می‌آید اما شدنی است. به گفته محققان قرار نیست خود ستاره در این پروژه بازسازی شود بلکه تنها اتمسفر آن شبیه‌سازی خواهد شد.

article-2539215-1AA7EFBA00000578-414_634x343ستاره شناسان اسپانیایی در پروژه Nanocosmos، برای شبیه سازی مرگ یک ستاره و ساختار ستاره‌های درحال مرگ یا غول‌های سرخ دست به کار شده اند. از چپ به راست: خوزه آنخل مارتین گاگو، کریستین جوبلین و خوزه سرنیچارو

غول‌های سرخ زمانی شکل می‌گیرند که ستاره‌ای هیدروژن خود را برای تولید نور و دیگر تشعشعات به هلیوم تبدیل کند. طی گذشت زمان هلیوم سنگین به سوی مرکز ستاره رانده شده و پوسته‌ای از هیدروژن دور آن تشکیل می‌شود. هیدروژن به تدریج به اتمام رسیده و انرژی و فشار کافی برای پشتیبانی از لایه‌های خارجی ستاره را فراهم نمی‌آورد. همزمان با فروپاشی ستاره، فشار و حرارت بالا رفته و هلیوم را به کربن تبدیل می‌کند و ستاره برای تاباندن انرژی ایجاد شده از سوختن هلیوم منبسط شده و به غول سرخ تبدیل می‌شود.

منبع: dailymail

(6 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=7361

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.