بیگ بنگ: آیا تاکنون آوازی که یک دنباله‌دار ایجاد می‌کند را شنیده‌اید؟ اگر پاسختان خیر است، می‌توانید ویدئوی جدیدی را که اخیرا سازمان فضایی اروپا در حساب کاربری خود در اینستاگرام منتشر کرده، مشاهده نمایید.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، سازمان فضایی اروپا اخیرا ویدیوئی از صدای آوازی که توسط دنباله‌دار چوریوموف-گراسیمنکو ایجاد شده را منتشر کرده است. به نظر می‌رسد این دنباله‌دار در حال اجرای یک آهنگ در حالت نوسان در میدان مغناطیسی در محیط دنباله‌دار خود است. صدای این آهنگ ۴۰-۵۰ میلی‌متر هرتز است که این در بازه بسیار پایین‌تری از بازه شنوایی انسان که معمولاً بین ۲۰ هرتز و ۲۰ کیلوهرتز قرار دارد، است. برای ساختن موسیقی که برای انسان به طور واضح قابل شنیدن باشد فرکانس‌ها با یک روش، در حدود ۱۰ هزار واحد افزایش یافته است.⠀⠀⠀

این آواز برای اولین‌بار به طور واضح در ماه اوت سال ۲۰۱۴ و هنگامی که فضاپیمای “روزتا” در فاصله ۱۰۰ کیلومتری این دنباله‌دار قرار داشت، توسط آزمایش مغناطیس‌سنج شنیده شد. دانشمندان فکر می‌کنند که تولید این صدا می‌تواند به دلیل ِ فعالیت دنباله‌دار مذکور باشد و دنباله‌دار آواز را هنگامی‌ که ذرات خنثی را در فضا آزاد می‌کند(جایی که آنها به دلیل فرآیندی به نام یونش بار الکتریکی می‌گیرند) تولید می‌کند، اما مکانیزم دقیق فیزیکی پشت ایجاد این نوسانات همچنان یک راز باقی مانده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: ESA

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.