صورت فلکی “دلفین”

صورت فلکی دلفین ( Delphinus ) از کوچکترین صورتهای فلکی آسمان است که به لحاظ شکل مشخص آن ، از دیر زمان مورد شناسایی قرار گرفته است. زمان رسیدن به نصف النهار ۲۴ شهریور و مساحتش ۱۸۹ درجه مربع میباشد.

در اساطیر خیلی کهن حیوانات ، دلفین به عنوان دوست و نجات دهنده خدایان و انسانها معرفی شده است. برای یافتن صورت فلکی دلفین در آسمان ، می‌توان ابتدا ستاره آلفای دجاجه (دنب) را پیدا کرد و سپس در ۳۰ درجه‌ای جنوب آن و بین ستاره‌های آلفای عقاب (طایر) و چهارگوش بزرگ اسب بالدار آن را یافت. با کمی تأمل می‌توان بدن کمانی شکل دلفین را با بخش بادبادکی ریز و همچنین دم آن را به سادگی تشخیص داد.

Delphinus constellation
ستاره‌ها

از ستاره آلفا بهنام ذنب الدلفین و بتا به اسم ثانی الدلفین در کاتالوگ منتشره در سال ۱۸۱۴ در رصدخانه پالرمو (Palermo Observatory) نام برده شده است. طیف ستاره آلفا از نوع B9 V ، قدر ۳٫۸ و به فاصله ۱۷۰ سال نوری از ما قرار گرفته است. ستاره بتا دارای طیف F5 III ، قدر ۳٫۸ و فاصله ۱۱۰ سال نوری می‌باشد.

اجرام عمقی آسمان

NGC6934 یک خوشه کروی با قدر ۹ در پهنه‌ای به قطر ۱٫۵ دقیقه قوسی و فاصله ۵۴۰۰۰ سال نوری است.

منبع: کتاب صورت های فلکی، ترجمه احمد دالکی

Read More : http://en.wikipedia.org/wiki/Delphinus

(3 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=5021

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.