بیگ بنگ: چرا مردم باستان باید سه ستاره ضعیف را به عنوان یک صورت فلکی انتخاب و نام مثلث را به آنها بدهند، معلوم نیست! ولی به هر تقدیر ، این مجموعه کوچک و کم فروغ از دوران کلاسیک شناخته شده بوده است. ممکن است برای عده‌ای این صورت فلکی یادآور دلتای رود نیل باشد و نزد افرادی دیگر ، شکل سه گوش جزیره سیسیل را تداعی کند. زمان رسیدن به نصف النهار 14 آذر و مساحت آن 132 درجه مربع می‌باشد.

Triangulumستاره ها

هر ضلع این صورت فلکی از سه ستاره با قدر ظاهری ۳ ، تشکیل شده است که از باقی ستارگان و اجرام آن روشنتر میباشند. این صورت فلکی توسط ژوهان بایر(Johann Bayer) در سال ۱۶۰۳ با دقت نام گذاری شد.

اجرام عمقی آسمان

M33 به عنوان یکی از اعضای گروه محلی کهکشانها در فاصله حدود 2.8 میلیون سال نوری از ما، احتمالا دومین کهکشان مارپیچی نزدیک به کهکشان راه شیری می‌باشد که مشاهده آن از درون تلسکوپهای کوچک هم مقدور است. این کهکشان در نزدیکی مرز غربی مثلث با حوت قرار گرفته و از قدر ششم با اندازه 1.5×2 درجه است. از آنجا که کهکشان مذکور به این اندازه بزرگ است، لذا پرتوهای آن به شدت پخش می‌شوند و در نتیجه باعث تقلیل درخشندگی ظاهری آن می‌گردد، بنابراین برای مشاهده آن نیاز به یک شب صاف و تاریک است. بعضی از ستاره شناسان که دارای چشمان تیزبین هستند، می‌گویند که توانسته‌اند M33 را در شب‌های کاملا مناسب با چشم غیر مسلح هم ببینند. در این صورت فلکی همچنین کهکشان NGC 949 نیز وجود دارد که سی میلیون سال نوری از ما فاصله دارد و  خوشه ی ستاره ای NGC 6025 و اجرام دیگری نیز وجود دارند.

عکسی از کهکشان M33 که در صورت فلکی مثلث واقع شده است.
عکسی از کهکشان M33 که در صورت فلکی مثلث واقع شده است.

در افسانه

ابتدایی ترین نام برای صورت فلکی مثلث، سیسیلیا بود، داستان به دمیتر ایزد بانوی زراعت و رستنی ها و خواهر زئوس باز می گردد. او ایزد حامی شهر سیسیل بود و از خدای خدایان درخواست کرد تا این جزیره را در بهشت جای دهد. زئوس هم جزیره را به شکل این صورت فلکی در آسمان جای داد. همچنین این جزیره محل دفن انسلادوس یکی از غولانی بود که به جنگ با ایزدان المپ برخاسته بودند. آتنا ایزدبانوی جنگجو او را کشته بود.

منابع:

کتاب صورتهای فلکی – دکتر گری مکلر – دکتر مارک چارترند مترجم مهندس احمد دالکی

کتاب صورتهای فلکی دکتر اوبلاکر ترجمه بهروز بیضایی

مطالعه بیشتر در: Triangulum Australe

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.