طوفان­های خورشیدی باعث از بین رفتن الکترونها در جو زمین می شود

بیگ بنگ: تحقیقات جدید نشان می­ دهد طوفان­های خورشیدی باعث نابودی الکترون­ها در بخش­های عظیمی از جو زمین می­ شوند. به طور معمول وقتی یک طوفان خورشیدی به زمین می­رسد، به سبب برخورد با لایه مگنتوسفر(Magnetosphere) زمین باعث ایجاد مجرایی در فضا شده که الکترون­ و مقدار زیادی از ذرات باردار به سمت یونوسفر(لایه­ ای خارج از اتمسفر) سرازیر می ­شوند.

به گزارش بیگ بنگ، به عبارتی دیگر، طوفان­های خورشیدی اغلب با انبوهی از الکترون همراه می­باشند. گرچه یافته­ های جدید ثابت می­کند الکترون­ها زمانی که در محلی دیگر تجمع می ­یابند، همزمان از لایه­ های جو نیز ناپدید می ­شوند. پِر هوگ پروفسور دانشگاه فنی دانمارک در نشستی خبری گفت: «ما بررسی هایی در رابطه با طوفانی خورشیدی در سال ۲۰۱۴ در قطب شمال انجام دادیم و دریافتیم که الکترون­ها در مقادیری عظیم عملا از مناطقی به وسعت ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلومتر محو شده بودند. این عمل در جنوب مناطقی با حجم عظیمی از الکترون­ها اتفاق می­ افتد.»

در حال حاضر دانشمندان فقط اطلاع ار وقوع این پدیده دارند و از فهم علت آن عاجزند اما هنوز مقادیر زیادی از داده­ برای بررسی باقیست. اندازه­ گیری­ های انجام شده توسط ماهواره­ ها و ایستگاه­ های اندازه ­گیری زمین­ مغناطیس توسط دانشگاه فنی دانمارک مقادیر زیادی از داده ها را از طوفان خورشیدی سال ۲۰۱۴ جمع­ آوری کرد. هدف اصلی پرهوگ و همکاران او در دانشگاه فنی دانمارک ارتقا سطح دانش ما در مورد تاثیرات طوفان­های خورشیدی بر ارتباطات و سیستم ­های راهبری می­باشد، اما محققان امید دارند بررسی­ های بعدی آنها از داده­ های الکترومغناطیسی در آینده پدیده مفقود شدن الکترون­ها را توضیح دهد.

تیبور دورگونیکس دانشجوی دکترای دانشگاه فنی دانمارک گفت: «این تحقیقات دو جنبه دارد که می­توان از آنها در اهداف مختلف استفاده کرد و از جنبه نظری آن می­توان برای فهم بهتر این پدیده استفاده کرد.» او اضافه کرد: «تحقیقات جدید، ما را قادر می سازد که عوامل مهم و تاثیرگذار در سیستم ­های راهبری ماهواره­ای را شناسایی کنیم و زمان احتمالی وقوع این عوامل را پیش­ بینی کنیم. در سطحی نظری، ما متوجه شدیم که حین وقوع طوفان­های خورشیدی، الکترون­ها برخلاف انتظار از لایه یونوسفر ناپدید می­ شوند.» جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریۀ Science منتشر شده است.

ترجمه: رضا کاظمی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: upi.com

(9 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=63722
رضا کاظمی

رضا کاظمی

دانشجوی کارشناسی مترجمی انگلیسی و علاقمند به مطالب علمی نجومی میباشد و در زمینه انتشار مقاله با وب سایت بیگ بنگ همکاری می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.