بیگ بنگ: در رهگیری هوایی از فراز 353 مایلی زمین، تلسکوپ فضایی هابل بی سر و صدا به سمت محور جدید خود در حال حرکت است. در همان زمان در فاصله 93 میلیون مایلی نیز تلسکوپ فضایی اسپیتزر ماموریتی را دریافت می کند تا جهت خود را در همان هدف فضایی متمرکز کند، هر دو تلسکوپ آغاز به ثبت نور در یک زمان از یک فاصله از جسم نمودند و یک ابر عجیب ارغوانی رنگ هم اندازه سیاره مشتری در فاصلۀ 24 سال نوری از ما را تحت نظر قرار دادند که بعنوان یک کوتولۀ قهوه ای شناخته می شود.

st1به گزارش بیگ بنگ، مانند تعقیب کننده های طوفان های کهکشانی، ستاره شناسان دانشگاه آریزونا تلاش می کنند تا کشف کنند که چگونه آب و هوای جهان های بیگانه ی دیگر در طول زمان تغییر می کنند. ستاره شناسان توانستند تکامل ابرهای در حال چرخش و طوفان های تعدادی از کوتوله های قهوه ای و پنج جرم دیگر شبیه آن را با جزئیات بی سابقه ای ردیابی کنند، هدف محققان دانشگاه آریزونا کشف چگونگی تغییرات آب و هوایی در جهان های دیگر در طول زمان میباشد.

این ابرهای طوفانی در این کوتوله قهوه ای از منیزیم، سیلیکون و آلومنیوم به همراه باران هایی از رگبار شن، ماسه و آهن مذاب تشکیل شده اند. ابرهای لایه لایه یک درخششی بنفش یا قرمز رنگ برای چشم انسان خواهند داشت و بیشتر نور این کوتوله مورد نظر در مادون قرمز نامرئی با درخشش همراه است. یک تصویر از 2MASS-2139 در بالای صفحه، یکی از شش کوتوله قهوه ای که توسط ناسا مشاهده شده را نشان  می دهد که به شدت طوفانی است. دانشمندان باور دارند که یک طوفان عظیم چندین برابر جو مشتری به دور اتمسفر این کوتوله قهوه ای در هر 7.7 ساعت در حال چرخش است، روشنایی و تضعیف نور کوتوله به دلیل محور چرخشی است که حضور طوفان باعث آن می شود.
st2

کوتوله های قهوه ای به سیارات غول پیکری شباهت دارند که بسیار پرجرم و داغ هستند. توانایی فعلی مشاهدات نمی تواند سیارات فراخورشیدی را در جزئیات بسیار بالا نشان دهد زیرا آنها کوچک، کم نور و بسیار دور از ما هستند. از طرف دیگر کوتوله های قهوه ای درخشان هستند، به همین دلیل هابل و سایر تلسکوپ ها می توانند جزئیات آنها را بررسی کنند و به ما در درک سیستم های فرا خورشیدی کمک نمایند. کوتوله های قهوه ای بسیار سردتر از ستاره هایی مانند خورشید هستند و به آرامی گرما را ساطع می نمایند و با درخشش حدود 3100 درجه فارنهایت، این کرات در راه شیری به وفور یافت می شوند.

st3
ستاره شناسان فکر می کنند که جو کوتوله های قهوه ای بادهایی دارد که در هر ساعت صدها مایل زوزه می کشند و می توانند پناهگاهی برای تند بادها و طوفان های عظیم باشند. در منظومه شمسی خود ما نیز جو طوفانی مشتری وجود دارد که سه برابر زمین است و در حدود 200 سال مشاهده شده و شواهدی هم نشان می دهد که 350 سال قدمت دارد. چندین سال قبل نیز در زحل طوفانی بزرگ وجود داشت، که از یک نقطه کوچک سیاره آغاز شد و سپس یک چهارم سیاره را در نوردید.

دانشمندان با مشاهده بیش از صد تصویر مادون قرمز رنگی چگونگی تغییرات آب و هوایی را در هر ساعت در کوتوله های قهوه ای بررسی کردند و با ایجاد یک فیلم رفتار اتمسفر آنها را در طول دوره های مختلف پیش بینی کردند. تلسکوپ اسپیتزر  نیز بطور مستمر این طوفان ها را بصورت 24 ساعته تحت نظر داشت. دریافت نور دور دست از کوتوله های قهوه ای شامل اطلاعاتی در مورد ساختار، اتمسفر و فرایند تغییرات جوی در آنها میباشد که برای دانشمندان و ستاره شناسان بسیار مهم میباشد.

ترجمه: رامین فخاری/ سایت علمی بیگ بنگ منبع: dailygalaxy.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه

  1. چرا یک سیاره به عنوان جهان دیگر معرفی شده؟؟قابل قیاس نیستن آخه! کلمه مناسبی نیست.