عکسی شگفت‌انگیز از ابرهای چرخان مشتری

بیگ بنگ: سازمان فضایی امریکا(ناسا) یک عکس از ابرهای مشتری منتشر کرده است که به شاهکارهای نقاشی ونسان ون‌گوگ شبیه است. در واقع عکسی که اخیرا توسط فضاپیمای جونو گرفته شده، ابرهای چرخان مشتری را نشان می‌دهد و این نکته را یادآوری می کند که جهان عجیب‌تر از تصورات انسان است.

جهان عظیم و مرموز است، و انسان هرگز قادر به شناخت تمامی آن نیست، تنها می‌تواند حدس بزند، اما می‌تواند با دیدن عکسی مانند آنچه ناسا بتازگی منتشر کرده، از زوایای ناشناخته‌ای از جهان آگاه شود. این عکس بخشی از ابرهای اتمسفر سیاره مشتری را در طیف رنگ آبی نشان می‌دهد. فضاپیمای جونو این عکس رادر ۲۴ اکتبر ۲۰۱۷ از فاصله ۱۸۹۰۶ کیلومتری از سطح این ابرها ثبت کرده‌است، این فاصله برابر فاصله میان نیویورک و پرث استرالیا است. هر پیکسل از عکس نشان دهنده منطقه‌ای ۱۲ کیلومتری از ابرهای مارپیچی و  تاریک و روشن است.

در حقیقت، این بسیار زیبا است که بدون دانستن اینکه این عکس در واقع یک عکس از مشتری است، به راحتی می‌توان آن را به عنوان یک نقاشی تازه کشف شده از ونسان ون‌گوگ اشتباه گرفت. زیرا ابرها شبیه به قطرات رنگارنگ روغنی روی سطح آب هستند و بخشی از آشفتگی اتمسفر سیاره مشتری را نشان می‌دهد. آب و هوای سیاره مشتری از گذشته تاکنون موضوعی جذاب بوده‌است. لکه سرخ بزرگ این سیاره طوفانی بزرگ است که طی ۳۵۰ سال گذشته به صورت مداوم ادامه داشته و احتمالا تا آینده‌ای دور نیز در اتمسفر سیاره مشتری حضور خواهد داشت.

کاوشگر جونو در طول پرواز نهم خود منطقه ای در نیم کره شمالی مشتری را مورد ارزیابی قرار  داد و توانست تصاویر جذابی این منطقه ثبت کند. ناسا این عکس را از طریق سایت JunoCam ارائه کرد که بعدا توسط برخی از دانشمندان پردازش شد که بخشی از تصویر را بهبود بخشیدند و اصلاحات رنگی را نیز انجام دادند. این عکس یادآور این نکته است که زیبایی در همه جا، حتی در مکان‌های غیرقابل دسترس وجود دارد.

(8 نفر , میانگین : 4٫63 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=71875

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۳ پاسخ‌ها

 1. محمد علی قاجار گرگانی گفت:

  سایت شما فوق العاده عالی است
  زندگی من از وقتی که با سایت شما آشنا شدم به کلی دگرگون شد
  من چگونه میتوانم زحمات شما را جبران کنم ؟؟
  خواهش میکنم یک شماره حساب دهید تا بتوانم قدمی هر چند کوچک جهت پیشرفت این سایت برداشته باشم

 2. پوریا گفت:

  مثل همیشه عالی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.