بیگ بنگ: در حال حاضر وقتی بحث از موشک‌های هیجان‌انگیز و قدرتمند می شود، «فالکون هوی» متعلق به شرکت اسپیس ایکس در صدر توجهات قرار دارد، اما ناسا هم در حال ساخت موشک قدرتمند خودش می باشد که به «سیستم پرتاب فضایی» یا به اختصار «SLS» معروف است.

تصویر سمت راست نمای هنری موشک فالکون هوی و تصویر سمت چپ نمای هنری موشک جدید ناسا می باشد

به گزارش بیگ بنگ، این موشک حتی قدرتمندتر از فالکون هوی خواهد بود. با موفقیت اخیر پرتاب فالکون هوی، اسپیس ایکس در حال حاضر رهبر فعلی صنعت فضایی شناخته می شود. با این حال، اگرچه شرکت هوافضای ایلان ماسک تازه و هیجان‌انگیز است، اما ناسا هم به کار خود در جابجا کردن مرزهای پروازها و کاوش‌های فضایی پایان نداده است.

در سال 2010، ناسا شروع به توسعه سیستم پرتاب فضایی کرد. این سیستم در صورت اِتمام به قدرتمندترین موشک در تاریخ تبدیل خواهد شد (حتی قوی‌تر از فالکون هوی). ناسا در حال تعمیر موتورهای RS-25 شاتل فضایی از کار افتاده است تا نیروی این موشک را تامین کند. در بیست و یکم فوریه 2018، این آژانس فضایی یکی از آن موتورها را آزمایش کرد و به میزان نیروی پیشران 113 درصدی رسید! این بدان معناست که موتور تقویت شده RS-25 از محدودیت مطلق بازده گذر کرد؛ ناسا این موتور را چند دهه پیش با نیروی پیشران 13 درصد ساخته بود.

بر اساس گزارش ناسا، کنترل کنندۀ پرواز RS-25 و یک جزء موتور پرینت سه بعدی هم مورد آزمایش قرار گرفت. محققان ناسا پس از آزمایش موفقیت‌آمیز گفتند: «هر آزمایش RS-25 سازمان ناسا را به بازگشت به کاوش‌های فضایی ژرف نزدیک و نزدیک‌تر می کند؛ مقاصدی نظیر ماه و مریخ می توانند در آینده به میزان بیشتری کاوش بشوند. اما این سیستم تنها امید اینگونه عملیات نیست.» فالکون هویِ اسپیس ایکس هم در این زمینه پرچمدار است و هم اکنون می تواند مقاصد یاد شده را درنوردد. سیستم SLS بلندتر خواهد بود: 97 متر. در حالی که فالکون هوی 70 متر ارتفاع دارد.

همان طور که ایلان ماسک در کنفرانس خبریِ پس از پرتاب فالکون هوی اظهار داشت، ساخت این موشک حدودا 500 میلیون دلار هزینه در پی داشت. بر اساس گزارش منتشر شده از سوی ناسا در آوریل 2017، این سازمان تا پایان سال تقریبا 23 میلیارد دلار بر روی سیستم SLS هزینه خواهد کرد. فالکون هوی قابل استفاده است، ولی SLS این گونه نیست. این عامل بر هزینه‌های پرتاب آتی تاثیر خواهد گذاشت. ناسا برای حمایت از سیستم پرتاب SLS، در حال ایجاد تغییراتی در یک برج پرتاب است که برای موشک دیگری طراحی شده است.

ساخت این برج تقریبا یک میلیارد دلار برای ناسا آب خورده است و شاید در آینده به بهبود بیشتری نیاز داشته باشد. شاید فقط برای یکبار مورد استفاده قرار بگیرد. لذا ناسا نیاز دارد برای پرتاب‌های بعدی در برج دیگری سرمایه‌گذاری کند. ناسا به طور پیوسته تاریخ پرتاب SLS را عقب انداخته است، اما اظهار امیدواری کرده که تا سال 2020 این عملیات را انجام دهد. ماه، مریخ و مقاصدی فراتر از آنها در دستور کار ناسا قرار دارد. البته شاید تاریخ پرتاب (2020 میلادی) هم بنا به دلایل بودجه تغییر کند. اما در صورتی که این پرتاب به انجام برسد، عصر تازه‌ای در پروازهای فضایی رقم خواهد خورد و جایگاه ناسا به عنوان یک شرکت هوافضای آینده تثبیت خواهد شد.

ترجمه: منصور نقی لو/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: futurism.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

5 دیدگاه

  1. بله چه جوری حالا
   شما میتونی هزینه ی کم اما بهره بالا ببری اما sls هزینه ی بسیار بالا با بهره ی بالا هستش . ما میخواییم که هزینه های کم داشته باشیم تا بهره های کوچک تر و پله پله تر مثل یه نوزاد که راه رفتن رو یاد گرفته

 1. لطفا یک مقاله مفصل درباره موشک ها، فضا پیما، کاوشگر و غیره. و تفاوت آنها با هم بگذارید.
  این اطلاعات به صورت پراکنده هستند ولی اگه یکجا جمعبندی بشه خیلی خوبه.
  سپاس

 2. فقط ایلان ماسک
  خیلی دقیق کار میکنه و مدیریت بیست
  تسلا واقعا عالیه
  خیلی حال میکنم باهاش