بیگ بنگ: دانشمندان می‌گویند فضاهای عظیم میان کهکشان‌ها برخلاف تصور گذشته خالی از ماده نیستند. بر اساس تحقیقات جدید این فضاهای خالی میان‌ کهکشانی که به ناحیه پوچ معروف است، آنچنانکه قبلا تصور می‌شد تهی نیست، بلکه به لطف سیاهچاله‌های کلان، حدود ۲۰ درصد جرم ماده معمولی عالم را شامل می‌شود.

illustrisیک گروه از ستاره‌شناسان در دانشگاه اینسبروک اتریش در تحقیقی به این نتیجه رسیدند که این مواد به وسیله سیاهچاله‌های بسیاربزرگ به فضاهای میان کهکشان‌ها رانده شده‌ اند. طبق کاوش دانشمندان ما در جهانی زندگی می کنیم که حدود 70 درصد از انرژی تاریک، 25 درصد از ماده تاریک و تنها حدود ۵ درصد از مادهٔ معمولی تشکیل شده است – یعنی از اتم تشکیل شده است – مابقی از مادهٔ تاریک و انرژی تاریک ناشناخته تشکیل شده است.

مدل‌سازی کامپیوتری به وسیله این گروه از ستاره‌شناسان تحت هدایت “مارکوس هدر” از دانشگاه اینسبروک انجام شد. هدر و همکارانش به وسیله یک کامپیوتر شکل‌گیری و تکامل در کهکشان را شبیه‌ سازی کردند تا بفهمند چه میزان ماده معمولی در کهکشان‌ها وجود دارد و چه میزان به درون فضای خالی رانده شده است. به گفته ی محققان ماده در سرتاسر جهان یکنواخت پخش نشده است، در واقع این فضاهای خالی بین کهکشانی حدود ۸۰ درصد حجم و ۲۰ درصد ماده معمولی جهان را تشکیل می‌ دهند.

dm_slice سیاهچاله‌ها در مرکز هر کهکشان کمک می‌کنند ماده به دور افتاده‌ترین فضاهای کیهانی فرستاده شوند. “هدر” عقیده دارد از آنجاکه ماده به درون سیاهچاله‌های بسیار بزرگ می‌افتد، قسمتی از آن به انرژی تبدیل می‌شود. این انرژی به گازهای اطراف منتقل شده و باعث فوران ماده تا اعماق صدها هزار سال نوری در نواحی پوچ خواهد شد.

هدر می‌گوید: این شبیه‌سازی که یکی از پیچیده‌ترین شبیه‌سازی‌های انجام شده است بیان می‌کند که سیاهچاله‌ها در مرکز هر کهکشان کمک می‌کنند ماده به دور افتاده‌ترین فضاهای کیهانی فرستاده شوند. این گروه دانشمندان در نظر دارند شبیه‌سازی‌های جدیدی به وسیله ابر کامپیوتر انجام دهند تا مدل شبیه‌سازی شده را بهبود دهند. آنها می‌گویند این کار در چند ماه آینده انجام خواهد شد. جزئیات بیشتر این پژوهش در انجمن نجومی سلطنتی منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع: ras.org , independent.co.uk

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.