قدیمی ترین شی دیده شده توسط تلسکوپ فضایی چیست؟

بیگ بنگ: دورترین اجرامی که بتوانید با تلسکوپ مشاهده کنید در حقیقت قدیمی ترین نیز خواهد بود، البته اگر یک ستاره شناس باشید و تلسکوپتان هابل باشد.

oldest-thru-space-telescope-1200x800به گزارش بیگ بنگ، در حالی که سرعت نور سریعترین چیز شناخته شده در عالم است، با این وجود برای حرکتش مدت زمانی طول می کشد. وقتی برای لحظه ای به خورشید نگاه کنیم در حقیقت آنچه می بینیم مربوط به هشت دقیقه قبل ستاره ی ما است، چون هشت دقیقه طول میکشد تا پرتوهای نور با سرعت سیصد هزار کیلومتر بر ثانیه حرکت کرده و به چشمان ما برسند. این مسئله در مورد کهکشانها، ستارگان و سیاره های دوردست نیز صدق می کند.

اگر یک ستاره در فاصله بیست سال نوری از ما باشد ما درخشش بیست سال قبلش را می بینیم. نگاه به کهکشانی که صد میلیون سال نوری از ما فاصله دارد به معنی نگاه به نور آن کهکشان در همان لحظه نیست، بلکه مربوط به زمانی است که دایناسورها روی زمین بودند. بنابراین دورترین شی دیده شده در جهان لزوما همان قدیمی ترین است. سن کیهان حدود ۱۳٫۸ میلیارد است. فکر میکنید قدیمی ترین شی دیده شده چیست؟ صد میلیون سال؟ یک میلیارد سال؟ در واقع حدود سیزده میلیارد سال است، این عدد باعث می شود که برای تکنولوژی تلسکوپ هابل کلاهتان رو بردارید!

این تصویر، فرا ژرف تلسکوپ هابل، نمونه‌ ای از قدیمی‌ترین کهکشان‌هایی است که بشر تاکنون دیده

این تصویر، فرا ژرف تلسکوپ هابل، نمونه‌ ای از قدیمی‌ترین کهکشان‌هایی است که بشر تاکنون دیده

تلسکوپ فضایی هابل قادر است تا با دقت کهکشان هایی را در فاصله ی ۱۳ میلیارد سال نوری از ما بیابد که برخی فقط حدود ۴۰۰ میلیون سال بعد از بیگ بنگ، متولد شده اند. هابل برای گرفتن عکس فرا ژرف از کیهان با ابزار مادون قرمزش برای ۱۰۰ ساعت فقط به یک نقطه ی کوچک از آسمان خیره شد تا بتواند دورترین اجرام کیهان را شناسایی کند. نتایج اولیه ی مشاهدات تلسکوپ هابل هنوز بسیار شگفت انگیز است. بعد از پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب در سال ۲۰۱۸ به مدار مشاهدات عمیق تری از کیهان می تواند صورت گیرد. تلسکوپ فضایی جیمز وب قابلیت مادون قرمزی با دقتی حتی بیشتر از هابل دارد و می تواند تصاویر دقیقی به محققان ارائه کند. تلسکوپ فضایی جیمز وب می تواند،  منابع نوری که فقط ۲۰۰ میلیون سال بعد از بیگ بنگ شکل گرفته اند را شناسایی کند.

ترجمه: محمد حسینی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: howstuffworks.com

(21 نفر , میانگین : 4٫76 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=52405
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۷ پاسخ‌ها

 1. اميدشه بور گفت:

  ممکنه تلسکپی را ساخت که خود بیگ بنگ را ببینه یا اثبانش کنه؟

  • تحریریه‌ی بیگ بنگ تحریریه‌ی بیگ بنگ گفت:

   دانشمندان قصد دارند تا سال ۲۰۳۴ سه ماهواره بصورت مثلثی در فضا قرار دهند تا امواج گرانشی ناشی از بیگ بنگ را شناسایی کنند که می تواند دلایل قطعی بر نظریه ی تورم کیهانی باشد.

 2. nobody گفت:

  این ۲۰۰ یا ۴۰۰ میلیون سال بعد از بیگ بنگ را چگونه محاسبه کرده اند در حالیکه گفته می شود تنها ۱۳ میلیارد سال نوری فاصله قابل مشاهده است گویا دانشمندان زمان بیگ بنگ را میدانند و بر آن اساس عمر جهان را تخمین میزنند و از تاریخ بیگ بنگ کسر میکنند که مثلا هابل فاصله کمتری رو نشون داده پس ۴۰۰ سال فاصله از بیگ بنگ داره و جیمز وب فاصله بیشتری رو نشون میده پس ۲۰۰ سال بعد از بیگ بنگ رو نشون میده. اصلا همینکه جیمز وب میتونه فاصله بیشتری رو نشان دهد دلیل بر این است که بعید نیست دورترین شی نورانی که ما میبینیم تنها بخش ناچیزی از عالم باشد بر این اساس شاید جهان چندین برابر این مقیاس (یعنی ۱۳٫۸ میلیارد سال نوری) عمر داشته باشد پس دیگر صحبت کردن از تاریخ بیگ بنگ بی معنی و بلندپروازی و یک ادعای گزاف خواهد بود.

  • سمیر الله وردی گفت:

   در حال حاضر این اجرام بدلیل انبساط کیهان فاصله ی بسیار بیشتری از ۱۳ میلیارد سال نوری از ما دارند،این فاصله شعاع جهان قابل مشاهده است که به گفته ی کیهان شناسان ۴۶ میلیارد سال نوری است.(این مقاله را مطالعه کنید) در مقاله بالا بحث بر سر قدیمی ترین نوری بود که تلسکوپ های ما توانسته اند آن را شکار کنند، به همین منظور دورترین نور کهکشان را قدیمی ترین آن نیز محاسبه کردند که فاصله ی هم اکنون این کهکشان ها با توجه به انبساط شتاب دار کیهان ذکر نشده است. باید توجه شود که ۱۳٫۸۲ میلیارد سن کیهان است و سن ارتباطی به شعاع کیهان ندارد، چون کیهان در لحظات ابتدایی سریعتر از نور منبسط شده و بعد از مدتی این سرعت انبساط کمتر شده است و در حال حاضر هم از سرعت نور کمتر هست. متاسفانه بارها در مورد این مسائل مقاله منتشر کردیم اما باز هم دوستان عزیز این موضوع را قاطی می کنند.

   نکته ی یک: حدود ۴۰۰ میلیون سال پس از بیگ بنگ ستارگان و کهکشان ها در کیهان شکل گرفتند، در واقع چون این اجرام بسیار از ما دور هستند کم نور هم هستند، دانشمندان با تلسکوپ جیمز وب قصد دارند این کورسوی نور این اجرام را آشکار سازند. نکته دو: دانشمندان با ماهواره کوبه، دبلیو مپ و پلانک ، تابش پس زمینه ی کیهانی را آشکار کردند که مربوط به ۳۸۰ هزار سال پس از بیگ بنگ است که تازه فوتون ها در کیهان شکل گرفتند و کیهان روشن شد. نکته سه: دانشمندان قصد دارند تا سال ۲۰۳۴ سه ماهواره بصورت مثلثی در فضا قرار دهند تا امواج گرانشی ناشی از بیگ بنگ را شناسایی کنند که می تواند دلایل قطعی بر نظریه ی تورم کیهانی باشد. این امواج اگر آشکار شود ثانیه ای پس از بیگ بنگ را نشان می دهد، یعنی نخستین لحظات شکل گیری کیهان! واقعا عجیب است.

  • محسن گفت:

   از روی طول موج نور ظاهرا محاسبه میکنند فاصله و سن مسافرت نور.
   مثلا ستاره های قرمز در این فاصله اند آبی در این و… همینطور فکر میکنم اشعه ها یا نورهای نامریی مثل گاما و ایکس و.. مسیری را که طی کنند طول موجشان بیشتر شده و به نور مریی و در نهایت امواج رادیویی تبدیل میشوند.

 3. nobody گفت:

  با تشکر از جناب الله وردی. توضیحات مفیدی بود.

 4. Ardeshir گفت:

  درود و خسته نباشید…
  نظر من صرفا به عنوان یه علاقمند و دنبال کننده هست و ادعای تخصصی ویژه ای نیست.
  به نظر بعید میرسه که بشه لحظه ی بیگ بنگ رو دید چون به قول خودتون سرعت نور فقط در اوایل عمر کیهان از سرعت انبساط کیهان کمتر بوده. نتیجه میگیرم که دوران بیشتری از این عمر نور سرعت بیشتری داشته یا مساوی بوده پس لحظه ی انفجار احتمالا باید رد شده باشه. چون ما در لبه ی هستی که قرار نداریم و اون لبه و مرزی رو هم که ادعاش رو داریم درواقع مرز دید ماست نه مرز کیهان. چون هنوز نور از فواصل دورتر نرسیده پس نمیشه نتیجه گرفت که کیهان شعاع محدودی داره… پس در نتیجه هم میشه گفت اون لحظه رد شده و هم میشه گفت هنوز به ما نرسیده. این تضاد عجیب و خیره کننده ی کیهان انسان رو به وجد میاره. دقیقا مجموعه ی منظمی از بی نظمی هاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.