قمرهایی با توان زیست پذیری

بیگ بنگ: برای اختر زیست‌شناسان،‌ این چهار قمری که با مقیاسی واقعی در این تصویر مشاهده می کنید، جذاب‌ترین قمرهای منظومه‌ی شمسی هستند.

اعتبار تصویر: دانشگاه مک مستر - پژوهش و تدوین: رنه هلر و همکاران.

اعتبار تصویر: دانشگاه مک مستر – پژوهش و تدوین: رنه هلر و همکاران.

به گزارش بیگ بنگ، فضاپیماهای که تاکنون به بررسی این قمرها پرداخته‌اند دانشمندان را به این اندیشه وا داشته که تنها سیاره ها نیستند که می توانند محیط هایی با توان زیست پذیری داشته باشند، بلکه در این اقمار هم می‌تواند حیات وجود داشته باشد.

در مأموریت فضاپیمای گالیله نشانه‌هایی از دریا در گانیمد بزرگترین قمر منظومه شمسی دیدیم، کشف کردیم اقیانوسی از آب زیر سطح اروپا وجود دارد. فضاپیمای کاسینی ، آبفشان یخی در انسلادوس مشاهده کرد و نشان داد که زیر سطح آن آب‌های گرم‌تری وجود دارند، از سویی دریاچه‌های منجمد از هیدروکربن‌های مایع زیر جّو چگال تیتان وجود دارد. تحقیقات جدید نشان می‌دهند که در بیرون منظومه‌ی شمسی، تعداد قمرهایی که به دور سیارات فراخورشیدی می‌چرخند و در منطقه‌ی سکونت‌پذیر قرار دارند، بسیار زیاد است. بنابراین قمرها، سکونت‌پذیرترین مناطق ِ کیهان هستند.

منبع: apod

(13 نفر , میانگین : 4٫92 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=18877

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.