بیگ بنگ: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته، سفینه فضایی کاسینی در 15 سپتامبر(۲۴ شهریور)، پس از 13 سال کاوش سیارۀ زحل به اتمسفر بالایی زحل برخورد کرد و به ماموریتش پایان داد.

به گزارش بیگ بنگ، این سفینه فضایی در هفته آخر عمرش برای آخرین بار برای وداع در میان سیاره زحل و حلقه‌هایش حرکت کرد، از کنار تیتان، بزرگ‌ترین قمر زحل گذشت و پس از آن با سرعت حدود ۱۲۰۰۰۰ کیلومتر در ساعت به درون اتمسفر زحل فرو رفت. 83 دقیقه طول کشید تا آخرین سیگنال کاسینی به سیاره زمین و آنتن شبکه فضایی عمیق در کانبرای استرالیا برسد؛ جایی که برخورد سفینه با زحل در ساعت 11:55 به وقت محلی گزارش شد.

در حالی‌که گازهای جو بر روی سطح سفینه فضایی به‌سرعت حرکت می‌کردند، سفینه به‌طور غیرقابل‌کنترلی شروع به چرخیدن به دور خود کرد و ارتباط رادیویی‌اش با زمین قطع شد. در طول یک دقیقه، بدنه آلومینیومی سفینه که به‌اندازه یک وانت باربری است، ذوب شد. آخرین قطعه سفینه که نابود شد احتمالاً باید چارچوب‌های ساخته‌شده از ایریدیوم و گرافیت باشد که حاوی ۷۲ هسته سوختی پلوتونیومی سفینه بود.

کاسینی در طول ۱۳ سالی که در مدار زحل بود از نیروی گرانش تیتان، دومین قمر بزرگ منظومه شمسی، برای اصلاح مسیر و قرار گرفتن در موقعیت‌های تازه برای مطالعه سیاره زحل و حلقه‌های شگفت انگیزش استفاده کرد. این شیوه باعث شد کاسینی انرژی زیادی ذخیره کند چون در غیر این صورت برای تغییری عمده در جهت حرکت باید موتورهایش را روشن می‌کرد و مقداری از سوختش را از دست می‌داد. اما دیگر سوختش تمام شده بود و ماموریتش باید پایان می‌یافت.

آخرین نگاه فضاپیمای کاسینی به قمر انسلادوس

یکی از اهداف مأموریت ۴ میلیارد دلاری کاسینی بررسی احتمال وجود حیات در تیتان و انسلادوس، قمرهای زحل بود که هر دوی‌شان برخی از شرایط ضروری برای ایجاد حیات بر اساس دانش کنونی را داشتند. کاسینی در مرحله آخر مأموریتش به‌عنوان نخستین شیء دست‌ساز بشر که از فاصله زحل و حلقه‌هایش عبور کرد، همچنین توانست نزدیک‌ترین تصویرها تاکنون را از حلقه‌های کیوان بگیرد.

نقطه ای که در این تصویر مشخص شده جایی است که کاوشگر کاسینی از آن وارد اتمسفر سیاره زحل شد و برای همیشه جزئی از این سیارۀ گازی شد

توماس زوربوچن مدیر بخش هدایت مأموریت‌های علمی ناسا در کنفرانس خبری گفت: «امروز با پایان این مأموریت، می‌دانیم که هنوز سیاره‌ای دست‌نخورده داریم. ما برنامه‌های علمی خود را به پایان رساندیم و از آن برای اکتشافات علمی آینده محافظت کردیم. ما می‌توانیم و مطمئن هستیم که راهی برای بازگشت به این اقمار و انجام اکتشافاتی در آن‌ها پیدا خواهیم کرد؛ چراکه آن‌ها سؤالات زیادی در ذهنمان ایجاد کرده‌اند که شب‌ها بیدارمان نگه می‌دارد.»

ویدئوی بالا: اتاق کنترل ماموریت کاسینی و لحظه اعلام قطع شدن سیگنال کاسینی با زمین

اما آخرین عکس کاسینی محل برخورد را نشان می دهد؛ بالای ابرها با نور حلقه ها روشن شده که این نور در واقع انعکاس نور خورشید بر روی حلقه های زحل می باشد.

آخرین عکسی که کاسینی به زمین مخابره کرد

لازم به ذکر است که در سه ساعت آخر ماموریت پیش از برخورد، کلیه داده‌های جمع آوری شده با دور زدن حافظه دایمی کاوشگر مستقیما به زمین مخابره شد. “کرت نیبور”، دانشمند برنامه کاسینی در مقر “ناسا” در واشنگتن، گفت: «ماموریت کاسینی چیزهای خیلی زیادی به ما آموخت و برای من شخصا آرامش بخش است که می‌دانم کاوشگر تا آخرین ثانیه‌ها بر اطلاعات ما از زحل خواهد افزود.»

سایت علمی بیگ بنگ / منابع بیشتر: NASA , universetoday.com , space.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

4 دیدگاه

  1. و بالاخره کاسینی به تاریخ پیوست.
    واقعن باید از این سفینه ممنون باشیم که طی این سیزده سال زیباترین عکسها و اطلاعات رو از منظومه ی زیبای زحل این عروس منظومه شمسیمون برای ما ارسال کرد تا ما انسانها لذت ببریم از اینکه مرزهای منظومه ی خودمون رو فتح کردیم.
    کاسینی و از این دست سفینه ها و ربات ها یک چیزی رو به ما خیلی خوب آموختند که در این بی نهایت و عظمت شگفتی جهان و کیهان پهناور، ما انسانها با تمام تحولات و پیشرفتامون هیچی نیستیم جز یک قطره ناچیز در این بی نهایته هستی..
    کاسینی هویگنس واقعن ازت ممنونیم که درهایی از علم و دانایی جدیدی رو به رومون باز کردی….
    بدرود ای کاوشگر فداکار