ماموریت ژاپن در جمع‌آوری زباله‌های فضایی شکست خورد

بیگ بنگ: بنا بر اعلام منابع رسمی، مأموریت فضایی آزمایشی ژاپن برای پاکسازی ضایعات و زباله‌های فضایی از مدار زمین با شکست مواجه شده است.

به گزارش بیگ بنگ، ژاپن یک فضاپیمای مجهز به یک کمند با ریسمان های فولادی و آلومینیومی به طول ۷۰۰ متر را در دسامبر ۲۰۱۶ برای جمع آوری زباله های فضایی به وسیله موشک به فضا پرتاب کرده بود. این وسیله وظیفه داشت با ابزار خود زباله های فضایی را بیرون کشیده و چندین تن ضایعات از جمله تجهیزات متروکه فضایی را راهی جو زمین کرده تا در آنجا بسوزند. اما به علت بروز مشکلاتی، این افسار باز نشد و تلاش کارشناسان برای حل مشکل جواب نداد و در نهایت در بازگشت مجدد به جو زمین خود فضاپیما سوخته شد.

کویچی اینوئه” سرپرست محققان تیم ژاپنی گفت:« تکنسین ها چند روزی تلاش کردند مشکلات فنی پیش آمده را برطرف کنند اما آنها فقط یک هفته وقت داشتند؛ پس از این مدت در روز دوشنبه سفینه فضایی به مدار زمین باز می گشت. وی افزود: ما معتقدیم ریسمان فلزی آزاد نشده است.» محققان امیدوار بودند که بتوانند این حجم زباله را در نهایت وارد جو زمین کنند تا در آنجا بطور بی‌خطری سوزانده شوند که در این امر ناموفق بودند.

تخمین زده می‌شود که بیش از ۵۰ سال فعالیت فضایی انسان از زمانی که روسیه ماهواره اسپوتنیک را در سال ۱۹۵۷ در مدار قرار گرفت تا کنون، باعث تولید بیش از ۱۰۰ میلیون قطعه زباله در مدار زمین شده باشد که شامل تجهیزات متروکه ماهواره‌های کهنه، ابزارها و قطعات موشک هاست. برخورد ماهواره‌ها و آزمایش سلاح‌های ضدماهواره‌ای این مشکل را بدتر کرده است. براستی چه راه حلی می تواند به حل این مشکل بزرگ کمک کند؟

سایت علمی بیگ بنگ / منابع: gizmodo.com , newscientist.com , phys.org

(19 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=62388

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۳ پاسخ‌ها

  1. رهام گفت:

    به نظرم همین ایده فعلا عالیه. یک بار شکست خوردن، دوباره بلند میشن! از اون جایی که‌ این زبالها مال همه هست این ایده باید همگانی اجرا بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.